Portal V10  »  Aktualności  »  Jakie samochody najczęściej były sprowadzane do Polski w 2024 roku?

Jakie samochody najczęściej były sprowadzane do Polski w 2024 roku?

2025-03-02 - Artykuł sponsorowany     Tagi:

Samochody używane cieszą się w Polsce dużą popularnością. Oprócz rynku wewnętrznego kwitnie też handel autami z zagranicy. Jakie pojazdy miały największe wzięcie wśród kierowców w ostatnich 12 miesiącach? Początek nowego roku to dobry moment, by to sprawdzić.


Zakup nowego auta przekracza możliwości finansowe wielu osób. Inwestycja w pojazdy prosto z salonu jest też dużym obciążeniem dla budżetów firm. Właśnie dlatego wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców decyduje się na tańszy, używany samochód z zagranicy.

Czy warto sprowadzać używane samochody z zagranicy?

Wewnętrzny rynek aut, które już miały swoich właścicieli, też jest pełen pojazdów wszelkiego rodzaju. Mimo tego nie brakuje osób, które wolą poszukać samochodu poza Polską. Co wpływa na decyzje przyszłych nabywców? Główne powody to szansa znalezienia nowszego modelu z krótszym przebiegiem kilometrów.


W niektórych krajach, m.in. w Niemczech i państwach skandynawskich, kierowcy częściej zmieniają samochody na nowsze. Wynika to z zamożności dużej części zachodnich społeczeństw. Z tego samego powodu auta, które sprzedają osoby z tamtej części Europy, to często modele wysokiej klasy. Warto zatem przemyśleć zakup pojazdu z zagranicy.

Samochody najczęściej sprowadzane do Polski w 2024 roku

Interesujące dane na temat trendów panujących wśród nabywców aut przedstawia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Zebrane przez niego informacje wskazują m.in. na dużą popularność zakupów samochodów z innych państw. W każdym miesiącu 2024 roku do Polski trafiało co najmniej 60 tys. takich pojazdów.


Dane zebrane przez PZPM pokazują także, że kupujący wybierali przede wszystkim samochody mające co najmniej 10 lat. Maszyny w tym wieku stanowiły ok. 54% sprowadzanych do Polski pojazdów. Rzadziej kupowane były auta wyprodukowane 4-10 lat temu. Ich udział w rynku zagranicznych samochodów używanych wyniósł 35%. Tylko co dziesiąty pojazd miał nie więcej niż 4 lata.


PZPM sprawdził ponadto, które marki samochodów cieszyły się największym wzięciem w 2024 roku. W pierwszej piątce dominują pojazdy niemieckich koncernów motoryzacyjnych. Kolejno są nimi:


  1. Volkswagen;
  2. Ford;
  3. Opel;
  4. Audi;
  5. BMW.


Na dalszych pozycjach znalazły się auta marek: 


  1. Mercedes-Benz;
  2. Peugeot;
  3. Renault;
  4. Hyundai;
  5. Toyota.


Dzięki informacjom PZPM wiadomo również, jakie jednostki napędowe były najpopularniejsze w 2024 roku. Najwięcej, bo 54% używanych aut z zagranicy to pojazdy benzynowe. Nieco mniej chętnie kupowano samochody z silnikami Diesla - stanowiły one 40% wszystkich modeli. Z kolei auta hybrydowe miały 4% udziału w rynku - najwięcej wśród maszyn z napędami alternatywnymi.

Jak sfinansować używany pojazd?

Ogromna przewaga dość wiekowych pojazdów wśród kupionych za granicą aut świadczy o tym, że klienci mocno kierują się cenami. Starsze auta kosztują znacznie mniej niż nowe egzemplarze, dlatego warto przemyśleć zakup albo leasing samochodu używanego. Dzięki usłudze leasingu firmy mogą użytkować modele popularnych marek, nie nadwyrężając budżetu przedsiębiorstwa. Rozłożenie kosztów na wygodne raty pozwala zmniejszyć miesięczne koszty prowadzenia przedsiębiorstwa i ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej.


Właściciele firm, którzy decydują się na leasing samochodu z zagranicy, zyskują też elastyczność w podejmowaniu decyzji. Umowa między klientem a leasingodawcą może obejmować opcję korzystnego wykupu auta po spłaceniu wszystkich rat albo jego zwrotu i wymiany na inny model. W przypadku leasingu finansowego samochód automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy po zakończeniu umowy.

Używane samochody z zagranicy - ekonomiczne środki transportu dla osób prywatnych i firm

Zagraniczne rynki samochodów używanych często oferują dobre pojazdy o niewielkich przebiegach. Zakup za gotówkę nie jest jednak jedyną możliwością finansowania takiej inwestycji. Dzięki leasingowi przedsiębiorcy mogą korzystać z nowoczesnych aut i jednocześnie optymalizować firmowe wydatki.




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Jakie samochody najczęściej były sprowadzane do Polski w 2024 roku?