Portal V10  »  Aktualności  »  Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
Zima atakuje

Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie

2010-11-29 - A. Miklewska     Tagi: Wypadki samochodowe, Wypadki, Bezpieczeństwo, Zima
Pierwsze opady śniegu już za nami. Ubiegłej nocy prawie w całej Polsce zrobiło się biało. Na Pomorzu i Wybrzeżu opady śniegu będą na ogół słabe - do 5 cm. Na pozostałym obszarze kraju opady mogą być silniejsze - od 10 do 20 cm. W Sudetach nawet do 50 cm. W ciągu dnia będzie rześko i mroźno. Temperatury od -4 st.C do -1 st.C. Cieplej na krańcach południowo-wschodnich, od 0 st.C do 2 st.C. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, od -8 st.C do -5 st.C. Kolejne dni będą jeszcze mroźniejsze, temperatura w nocy może spaść nawet do -20 st.C.
Sonda: Lubisz mroźną, białą zimę?
Każdego roku, gdy tylko spadnie śnieg internet zasypywany jest filmami prezentującymi kierowców tracących kontrolę na śliskiej nawierzchni. Matka Natura jest nieubłagana i nie oszczędza nawet samochodów z napędem na cztery koła. Poniżej zaprezentujemy kilka porad, które pozwolą uczynić życie w zimie o wiele łatwiejsze. Na początek, postaraj się wyjść z domu wcześniej by przygotować samochód do podróży. Nie ma nic gorszego niż zestresowany, śpieszący się kierowca, który myśli tylko o tym by szybko dojechać do pracy. Zapomina wtedy o niebezpiecznej śliskiej nawierzchni i nieszczęście gotowe. Równie ważne jest dobre przygotowanie samochodu do drogi. W zimie, okna pokryte są lodem, a cały samochód przykryty warstwą śniegu. Jeżeli nie oczyścisz auta odpowiednio możesz nawet zostać ukarany mandatem. Nie dość, że Ty nie będziesz widział wszystkiego, to spadający z Twojego samochodu śnieg może oślepić innych kierowców.
Pozostawienie samochodu na biegu jałowym podczas odśnieżania to dobry pomysł. Jednak zwiększanie obrotów zimnego silnika na postoju, może doprowadzić do szybszego zużycia jednostki napędowej.
  
Nie wolno też zapomnieć o sprawdzeniu poziomu paliwa, kupieniu zimowego płynu do spryskiwaczy i kontrolowaniu jego poziomu oraz odsunięciu wycieraczek od szyby, gdy zostawiamy samochód na dłuższy czas na mrozie.

Jeżeli zrobiłeś to wszystko, to jesteś gotów do drogi, o ile nie zapomniałeś wcześniej zmienić opon na zimowe. Zaniedbanie tego to wielki błąd. Letnie opony tracą przyczepność nawet przy temp. 7 st.C, nie wspominając temp. poniżej zera. Nie pomoże nawet napęd na cztery koła. Może będzie trochę łatwiej, ale nic nie zastąpi porządnego zestawu opon zimowych.
  
Przypuśćmy, że mamy jednak opony zimowe i jesteśmy w drodze. Musimy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów, szczególnie tych których właściciele nie postarali się przy odśnieżaniu. Spadający z nich śnieg, a nawet lód może nas oślepić, ale także uszkodzić przednią szybę.

Jeżeli w Twoim mieście są strome ulice, uważa na nie. Często samochody blokują te miejsca i można utknąć w korku na długi czas.

Używaj biegu wyższego niż normalnie, a gdy masz automatyczną skrzynię biegów, sprawdź czy posiada ona tryb zimowy. Zawsze przyśpieszaj stopniowo i planuj sporo do przodu podczas hamowania. Jeżeli jest to możliwe hamuj silnikiem, dzięki temu nie zablokujesz hamulców. Dopóki koła się kręcą możemy zmieniać kierunek jazdy, jeżeli koła się zablokują samochód będzie zachowywał się w niekontrolowany sposób.

Zwróć uwagę na nawierzchnię. Szczególnie na mostach i wiaduktach zimny wiatr może spowodować oblodzenie nawierzchni. Osłonięte powierzchnie także mogą być niebezpieczne: jeżeli słońce nie ogrzewa ich przez kilka godzin, może okazać się, że jazda skończy się na "czarnym lodzie". Z powodu śniegu oznakowania na drodze mogą być niewidoczne, pomyśl, więc dwa razy o zatrzymaniu się w niebezpiecznych miejscach.

Jeżeli mieszkasz w terenie gdzie pada dużo śniegu, a Twój dom jest daleko od głównej drogi pomyśl, o zrobieniu zapasów w samochodzie: napoje, żywność, koce. Zakup łopaty także nie jest głupim pomysłem, podobnie jak łańcuchów na koła, które mogą uratować nas gdy zakopiemy się w śniegu, a w górach czasami są nawet obowiązkowe.

Przede wszystkim trzeba myśleć i jeździć ostrożnie, a dojedziemy do celu naszej podróży bezpiecznie.



źródło: tvn24, carscoop

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
6

Komentarze do:

Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie

SARTO
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
SARTO 2010-11-29 13:23
Wrangler needed :-/
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
pirat 2010-11-29 13:50
No i zapomnieliście napisać iż odśnieżanie autka zaczynami od tablicy rejestracyjnej hi hi ;-)
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
Asik 2010-12-04 14:58
Jaka jest wysokosc mandatu za nie odśnieżenie samochodu ??
ARON
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
ARON 2010-12-04 17:59
Pkt nr 1: kupić sobie auto AWD/4x4 z prawdziwego zdarzenia (np. Wrangler!) i doposażyć w dobre zimówki... Jak dla mnie zima to tylko ze śniegiem, inaczej nie ma rady, lecz jak mam jeździć autem no to oczywiście, że pora wiosna-lato, choć w ankiecie nie brałem udziału, bo mi odpowiedzi do końca nie pasowały.
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
kapxm 2010-12-13 11:07
przed zima dobrze tez nasmarować uszczelki od samochodu by nie przymarzły w czazie niskich temperatur :-D lepsze od koców w samochodzie jest folia ,,złoto-srebrna'',która chroni przed utratą ubytku ciepła. łopatka do odgarnięcia śniegu...i tak by można jeszcze mnożyć ale dużo energii daje czekolada i miłe towarzystwo :-D
Kilka praktycznych rad jak nie dać się mroźnej i śnieżnej zimie
Asik 2010-12-17 00:16
Ja ostatnio przekonalem sie ze odmrażacz :-) to bardzo przydatna rzecz