Portal V10  »  Aktualności  »  Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Koszt ładowania samochodu elektrycznego

2023-07-14 - K. Lewandowski     Tagi:

Jedną z kwestii poruszanych przy okazji promocji elektromobilności są niskie koszty eksploatacji samochodów elektrycznych. Wcześniej kierowcy mogli liczyć na darmowe ładowanie pojazdów w stacjach szybkiego ładowania. Obecnie coraz większa liczba operatorów wprowadza opłaty, które są uzależnione m.in. od posiadanego abonamentu. Z wolna należy się liczyć z tym, że korzystanie z szybkiego ładowania będzie droższe niż naładowanie pojazdu w domu. Ale czy aż takie drogie?

Koszty ładowania samochodu elektrycznego mogą być bardzo różne. Zależą m.in. od wybranego operatora, rodzaju i taryfy ładowania. W ich obliczeniu pomoże Ci kalkulator kosztów ładowania akumulatora, który znajdziesz na portalu Elektromobilni.pl.

Jak korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Zanim skupimy się na kosztach ładowania samochodu elektrycznego, sprawdźmy, jak skorzystać z publicznej ładowarki. Sama procedura jest niezwykle prosta, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych stacji ładowania ze zintegrowanymi złączami. Procedurę rozpoczynamy od zaparkowania na stanowisku do ładowania. Podobnie jak w przypadku dystrybutorów na stacji paliw, samochód warto zaparkować tak, aby ograniczyć odległość między urządzeniem ładującym a gniazdem ładowania. To da nam pewność, że przewód nie okaże się za krótki. Kiedy samochód stoi już w wyznaczonym miejscu możemy przejść do kolejnych kroków:
    • otwarcia klapki osłaniającej gniazdko w samochodzie,
    • wyboru odpowiedniego przewodu z pasującym złączem i wpięcia go w odsłonięte gniazdko,
    • uruchomienia programu ładowania na panelu ładowarki (tu już niezbędna może się okazać karta lub aplikacja, o czym poinformuje nas samo urządzenie).
Kierowca nie musi przebywać w pojeździe przez cały czas ładowania baterii. Proces ten może zając nawet kilkadziesiąt minut, a w przypadku stacji AC godzin. Ten czas warto wykorzystać na zakupy, lunch lub pracę zdalną z pobliskiej kafeterii.

Ile zapłacę za naładowanie swojego samochodu?
Koszt ładowania samochodu elektrycznego jest uzależniony od wielu czynników, żeby to zobrazować omówimy koszty ładowania przykładowego pojazdu w stacjach różnych operatorów. Załóżmy, że jesteś właścicielem samochodu Skoda CITIGOe iV 83 KM/36,8 kWh i chcesz skorzystać z usług Greenway. Ile zapłacisz za doładowanie akumulatora z poziomu 20% do 80% pojemności?
AC

DC

TaryfaKoszt ładowania
Taryfakoszt ładowania
Energia Max
35,36 zł
Energia Max
(max 100 kW)
43,10 zł
Energia Plus
38,68 zł
Energia Plus
(max 100 kW)
50,83 zł
Energia Standard
43,10 zł
Energia Standard
(max 100 kW)
65,20 zł
Jednorazowe ładowanie
48,62 zł
Jednorazowe ładowanie
(max 100 kW)
75,14 zł
Jak wynika z powyższej tabeli Greenway wyraźnie premiuje stałych klientów oferując im bardziej preferencyjne stawki za 1 kW. Dla porównania to samo zestawienie przygotujemy dla stacji PKN Orlen. Tutaj taryf jest mniej, a jak wyglądają koszty?

AC

DC

TaryfaKoszt ładowania
Taryfakoszt ładowania
Standard
(max 22 kW)
41,77 zł
Standard
(max 50 kW)
59,45 zł


Standard
(> 125 kW)
70,50 zł


Standard
(max 125 kW)
63,87 zł

Jak obniżyć koszty ładowania elektryka?
Najbardziej ekonomicznym, a zarazem ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie elektromobilności z fotowoltaiką. W ten sposób samochód możemy „tankować” praktycznie za darmo. Domowe ładowanie przy użyciu wallbox’a to doskonała alternatywa dla doładowywania pojazdu na mieście. Wielu kierowców posiadających wallbox’y w swoich domach i użytkujących pojazdy elektryczne głównie w ruchu miejskim praktycznie w ogóle nie korzysta z zewnętrznych stacji ładowania. Wyjątek stanowią dalsze wyjazdy, które wymagają doładowania baterii w trasie.
 




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Koszt ładowania samochodu elektrycznego