Portal V10 » Prezentacje / testy » Mercedes-Benz Klasy S na rok 2010 już w Polsce
Mercedes-Benz Klasy S na rok 2010 już w Polsce
2009-04-23 - P. Grzelak Tagi: Mercedes, Mercedes S, Sedan
Cztery lata po rynkowym debiucie serii modelowej oznaczonej symbolem W 221, Mercedes-Benz prezentuje Klasę S, rocznik 2010. Niespotykane rozwiązania w dziedzinie komfortu i technologii napędu, a także najnowocześniejsza technika w służbie bezpieczeństwa użytkowników - oto, co umacnia pozycję flagowego modelu Mercedes-Benz, jako wizytówki innowacji w ramach marki, a także pioniera w całej branży motoryzacyjnej.
Klasa S 2010 debiutuje z pierwszym na świecie seryjnie produkowanym napędem hybrydowym opartym na akumulatorze litowo-jonowym. Dzięki niemu reprezentacyjny model S 400 HYBRID jest najoszczędniejszą limuzyną o napędzie benzynowym w swojej klasie. Spalanie paliwa rzędu 7,9 litra na 100 kilometrów odpowiada emisja dwutlenku węgla na poziomie zaledwie 186 gramów na kilometr. Klasa S 2010 jest już w ofercie polskich salonów.
Oferta silników obejmuje ponadto osiem nowoczesnych benzynowych i wysokoprężnych jednostek napędowych, spalających do siedmiu procent mniej paliwa od swoich poprzedników. Przy średnim zużyciu 7,6 litra oleju napędowego, S 350 BlueEFFICIENCY to jeden z najbardziej ekonomicznych samochodów w segmencie aut luksusowych.
Tradycyjnie wysoki poziom bezpieczeństwa Klasy S podnosi jeszcze wyjątkowe połączenie nowatorskich układów wspomagania pracy kierowcy oparty na technologii wideo i fal radiowych, dzięki którym ta luksusowa limuzyna staje się „inteligentnym” partnerem użytkownika na drodze. Można tu wymienić adaptacyjny układ wspomagania świateł drogowych (Adaptive Highbeam Assist), układ utrzymujący pojazd na wyznaczonym pasie ruchu (Lane Keeping Assist), kontrolę dopuszczalnej prędkości jazdy (Speed Limit Assist), a także zaawansowane urządzenie wspomagające widzenie w warunkach jazdy nocą (Night View Assist PLUS). Inne nowinki to funkcja rozpoznawania stanu senności u kierowcy o nazwie ATTENTION ASSIST oraz układ automatycznej stabilizacji pojazdu wobec podmuchów bocznego wiatru.Dzięki 270.000 sprzedanych egzemplarzy od wprowadzenia na rynek jesienią 2005 r., typoszereg W/V 221 Klasy S to najbardziej wzięta na świecie limuzyna segmentu luksusowego i zarazem kontynuator historii sukcesu flagowego modelu ze stajni aut Mercedesa. Od roku 1951, kiedy to model oznaczony numerem 220 zapoczątkował rodzinę Klasy S, Mercedes-Benz sprzedał około 3,3 miliona samochodów osobowych należących do tej serii modelowej.S 400 HYBRID: najbardziej ekonomiczna luksusowa limuzyna z silnikiem benzynowym na świecie
Klasa S, rocznik 2010, to lider techniki motoryzacyjnej. Wiodącą pozycję Mercedesa w tym segmencie rynku umacnia nowy S 400 HYBRID, pierwszy na świecie samochód seryjny wyposażony w napęd hybrydowy z akumulatorem litowo-jonowym. „S 400 HYBRID to kamień milowy na drodze ku mobilności wolnej od emisji spalin,” zauważa dr Dieter Zetsche, prezes Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars. „Nasz pierwszy seryjny samochód z napędem hybrydowym ilustruje zakrojoną na lata strategię zrównoważonego rozwoju marki Mercedes-Benz, ze ściśle określonym celem, jakim jest produkowanie oszczędnych i przyjaznych środowisku aut klasy Premium, bez konieczności chodzenia na kompromisy w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu czy doskonałych osiągów.”Pierwszy napęd hybrydowy na wyposażeniu seryjnego auta marki Mercedes-Benz wyprowadza Klasę S z silnikiem benzynowym na pozycję lidera spalania w segmencie luksusowym. Zużyciu paliwa na poziomie 7,9 litra na 100 kilometrów towarzyszy emisja dwutlenku węgla w wysokości zaledwie 186 gramów na kilometr. To najniższy poziom w tej klasie pojazdów na świecie, pozwalający nazwać S 400 HYBRID, „mistrzem emisji CO2 w klasie luksusowej”.Nowy S 400 HYBRID to pierwszy samochód zaprojektowany w oparciu o niezwykle zaawansowaną, modułową koncepcję konstrukcji samochodów osobowych opracowaną przez markę Mercedes-Benz. S 400 HYBRID oferuje wszystkie zasadnicze elementy stanowiące o wartości tej koncepcji:
• niewielki, acz mocny motor elektryczny
• odpowiednie oprzyrządowanie elektroniczne układu napędowego
• nowoczesna, litowo-jonowa bateria akumulatorowa dużej pojemności.Kompaktowy moduł hybrydowy łączy w sobie funkcję układu hybrydowego polegającą na automatycznym załączaniu i odłączaniu napędu alternatywnego ze zdolnością odzyskiwania energii. W skrócie dzięki tej technologii S 400 HYBRID jest najbardziej oszczędną limuzyną segmentu luksusowego z silnikiem benzynowym. Doskonałym wynikom spalania i niskiemu poziomowi emisji CO2 towarzyszy duży potencjał mocy: unowocześniony silnik benzynowy o pojemności 3,5 litra generuje moc 205 kW/279 KM, podczas gdy elektryczna jednostka napędowa to 15 kW/20 KM i początkowy moment obrotowy w wysokości 160 Nm.Koncepcja Mercedesa S 400 HYBRID została oparta na modelu S 350. S 400 HYBRID wyposażono w mocno zmodyfikowany układ przeniesienia napędu. W jego skład wchodzi kolejna generacja 3,5-litrowego silnika benzynowego V6, dodatkowy motor magneto-elektryczny, siedmiostopniowa, specjalnie zestrojona na potrzeby napędu hybrydowego automatyczna skrzynia biegów 7G-TRONIC, odpowiednie elektroniczne oprzyrządowanie układu napędowego i systemów sterujących pracą układu, przetwornica napięcia (konwerter mocy) oraz akumulator litowo-jonowy wysokiego napięcia.Podczas hamowania silnik elektryczny działa jak prądnica i jest w stanie odzyskać powstałą energię kinetyczną dzięki tak zwanej rekuperacji energii. Polega to na tym, że motor elektryczny wykorzystuje zjawisko hamowania silnikiem spalinowej jednostki napędowej, współpracując także z układem hamulcowym pojazdu. Odzyskana w ten sposób energia jest magazynowana w niewielkim, ale bardzo wydajnym akumulatorze litowo-jonowym umieszczonym w komorze silnikowej, a następnie ponownie wykorzystywana. Podstawową zaletą zastosowanej technologii, w porównaniu z tradycyjną baterią niklowo-metalowo-wodorkową, jest wyższa koncentracja energii i większa wydajność elektryczna, czemu towarzyszy znaczące ograniczenie rozmiarów i obniżenie masy akumulatora. Dzięki umieszczeniu baterii w komorze silnika, zarówno pojemność bagażnika, jak przestronność obszernego wnętrza auta nie poniosły żadnego uszczerbku. Moduł hybrydowy wyposażono także w wygodną funkcję start-stop.
Wydajne wysokoprężne i benzynowe jednostki napędowe
Oprócz rewolucyjnej technologii hybrydowej na pokładzie modelu S 400 HYBRID, oferta silnikowa tegorocznej generacji Klasy S obejmuje osiem innych mocnych jednostek napędowych: dwa diesle i sześć silników benzynowych, wyposażonych w sześć, osiem i dwanaście cylindrów. Oprócz precyzyjnej regulacji pracy tych silników, zastosowano dodatkowe środki podnoszące ekonomię spalania paliwa, wchodzące w skład pakietu BlueEFFICIENCY. Należą do nich: optymalizacja aerodynamiki, zastosowanie pomp paliwa o kontrolowanym, uzależnionym od bieżącego zapotrzebowania silnika, trybie pracy oraz oszczędnościowe zestrojenie automatycznej, oferowanej w standardzie, skrzyni biegów 7G-TRONIC.Dzięki tym rozwiązaniom, konstruktorom Mercedes-Benz udało się ograniczyć zużycie paliwa i poziom emisji CO2 nawet o siedem procent, w porównaniu z modelami poprzednich generacji. Stosując dodatkowe, przemyślane rozwiązania w zakresie aerodynamiki, inżynierowie Mercedes-Benz zdołali także zmniejszyć poziom szumów powietrza opływającego auto, co przyczyniło się dodatkowo do podniesienia komfortu jazdy.
S 350 CDI BlueEFFICIENCY (173 kW/ 235 KM) dzięki spalaniu 7,6 litra oleju napędowego na 100 kilometrów, przy emisji CO2 na poziomie 199-201 gramów na kilometr, może poszczycić się nie mniej imponującymi, jak na auto klasy luksusowej, parametrami technicznymi. Mercedes-Benz osiąga tak znakomitą wydajność jednostek napędowych dzięki technologii BlueEFFICIENCY, który obejmuje także zamknięte, wyłożone panelami podwozie, a także funkcję wysprzęglania automatycznego układu przeniesienia napędu 7G TRONIC w chwili zatrzymania pojazdu.
Silnik wysokoprężny o pojemności trzech litrów jest również montowany w modelu S 350 CDI 4MATIC. Drugi diesel to ośmiocylindrowy S 450 CDI (235 kW/320 KM) o pojemności czterech litrów. Oferta silników benzynowych obejmuje 3,5-litrową jednostkę V6 na wyposażeniu modelu S 350/ S 350 4MATIC (200 kW/272 KM), dwa silniki V8 w S 450/S 450 4MATIC (250 kW/340 KM; pojemność 4,7 litra) i S 500/S 500 4MATIC (285 kW/388 km; pojemność 5,5 litra). Modelem flagowym pozostaje S 600 z motorem V12 biturbo o mocy 380 kW/517 KM i pojemności 5,5 litra, zdolnym rozpędzić tę luksusową limuzynę do 100 km/h w 4,6 sekundy. Sportowe wersje sygnowane Mercedes-AMG to model S 63 AMG z silnikiem V8 o mocy 386 kW/525 KM (pojemność 6,2 litra) oraz S 65 AMG, wyposażony w V-dwunastkę o pojemności 6,0 litra rozwijającą moc maksymalną 450 kW/612 KM.
Unikalne połączenie układów wspomagających pracę kierowcy
Klasa S, rocznik 2010, to połączenie najnowocześniejszych, pionierskich na skalę światową, układów wspomagania i ochrony użytkownika. Wiele spośród zastosowanych tu rozwiązań można znaleźć także na wyposażeniu nowej generacji Klasy E, która jest na rynku od końca marca. Dzięki nowym systemom wspomagania, auta Klas E i S przeistaczają się w „inteligentnych” towarzyszy podróży. Auto „widzi”, „czuje” i dzięki temu „instynktownie” reaguje na potencjalne niebezpieczeństwo. „Z własnej inicjatywy” potrafi podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia wypadku bądź ograniczenia jego skutków.
„Podobnie jak w przypadku uznanych patentów Mercedesa, takich jak ABS, ESP®, Brake Assist czy PRE-SAFE®, nowe układy wspomagania również dostosowane są do realiów zdarzeń drogowych i następstw, jakie zdarzenia te za sobą pociągają,” mówi Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG, osoba odpowiedzialna za dział badawczo-rozwojowy Mercedes-Benz Cars. „Systemy te opracowano z myślą o zapobieganiu częstym i poważnym wypadkom. Wierna temu założeniu, Klasa S nie tylko chroni własnych użytkowników, lecz odgrywa także kluczową rolę w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa innych zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego,” dodaje dr Weber.
W tym celu Mercedes-Benz stosuje, między innymi, technologię wizyjne: zamontowane w samochodzie wielofunkcyjne kamery lustrują drogę daleko przed pojazdem, monitorują jego otoczenie i interpretują typowe sytuacje zagrożenia. Kamery te wykorzystuje, na przykład, dostępny w opcji adaptacyjny układ wspomagania świateł drogowych (Adaptive Highbeam Assist). System ten rozpoznaje pojazdy z włączonymi światłami, które nadjeżdżają z przeciwka lub poruszają się przed samochodem wyposażonym w ten system, kontrolując pracę reflektorów w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą widoczność nie oślepiając jednocześnie innych kierowców.
Inżynierowie z Sindelfingen udoskonalili również system wspomagający widzenie w warunkach jazdy nocą (Night View Assist), który posiada obecnie specjalną funkcję rozpoznawania pieszego na drodze: w chwili, gdy obecność osób przed samochodem zostanie stwierdzona, ich sylwetki zostają podświetlone na ekranie komputera, a piesi stają się łatwiej zauważalni dla kierowcy.
Układ utrzymujący pojazd na wyznaczonym pasie ruchu (Lane Keeping Assist) to kolejne rozwiązanie „przewidujące” potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze. System jest w stanie rozpoznać linie ograniczające dany pas ruchu - dzieje się tak poprzez komputerową analizę kontrastujących obrazów nawierzchni drogi i oznaczeń pasa. W chwili, gdy samochód mimowolnie opuści zajmowany pas ruchu, którego obecność została uprzednio stwierdzona przez układ, następuje ostrzeżenie w postaci krótkotrwałych wibracji kierownicy. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów tego typu, rozwiązanie mercedesowskie pozwala również ocenić działanie kierowcy, aby w sposób wiarygodny ustalić, czy samochód opuszcza swój pas celowo czy nie. Dlatego też ostrzeżenie nie pojawia się, na przykład, jeśli kierowca przyspiesza przymierzając się do wykonania manewru wyprzedzania, albo włącza się do ruchu, nagle hamuje, bądź wchodzi w zakręt.
Obrazy rejestrowane przez kamerę umieszczoną na przedniej szybie samochodu są również wykorzystywane przez nowy, dostępny w opcji, układ kontroli dopuszczalnej prędkości jazdy (Speed Limit Assist), identyfikujący znaki ograniczające prędkość i pokazujący odpowiednie ograniczenie szybkości na wyświetlaczu centralnym (standard w modelu S 600).
Rozpoznawanie stanu senności u kierowcy na podstawie ponad 70 parametrów
Układ rozpoznawania stanu senności u kierowcy (ATTENTION ASSIST), pozwala nowej Klasie S bardzo precyzyjnie kontrolować stan koncentracji uwagi u kierowcy, aby w porę ostrzec go, gdy ten staje się senny. Owo nowatorskie rozwiązanie technologiczne nieustannie monitoruje z górą 70 różnych parametrów. Gdy czujnik kąta skrętu kierownicy wysokiej rozdzielczości stwierdzi występowanie ruchów kierownicą, które zwykle zwiastują przysypianie za kółkiem, uruchomiony zostaje sygnał dźwiękowy, zaś na tablicy rozdzielczej pojawia się komunikat („ATTENTION ASSIST. Break!”) informujący o ingerencji ze strony układu i sugerujący zatrzymanie pojazdu.
Mercedes-Benz ulepszył także radiolokator długiego i średniego zasięgu wykorzystywany przez systemy Brake Assist PLUS (wspomagania pracy układu kierowniczego) i DISTRONIC PLUS (kontroli odległości od pojazdu poprzedzającego). Oba systemy wspomagają kierowcę podczas hamowania awaryjnego. W przypadku utraty koncentracji przez kierowcę, skutkującej niedostrzeżeniem zagrożenia najechaniem na tył pojazdu poprzedzającego, następuje interwencja układu PRE-SAFE®Brake, która uruchamia hamowanie auta niezależnie od zachowania kierowcy. Nowa generacja systemu to jeszcze większy poziom bezpieczeństwa: jeśli kierowca nie reaguje nawet pomimo ostrzeżenia wzrokowego i dźwiękowego, PRE-SAFE®Brake uruchamia maksymalną siłę hamowania na około 0,6 sekundy przed wypadkiem, którego nieuchronność została uprzednio przez system stwierdzona. Skutek to hamowanie awaryjne zdolne znacząco ograniczyć skutki uderzenia. Układ działa tym samym na podobieństwo „elektronicznej strefy kontrolowanego zgniotu”.
Dopracowano także dynamikę i zwrotność Klasy S, rocznik 2010. Odpowiada za to, w znacznej mierze, nowy system bezpośredniego układu klierowniczego Direct-Steering, o zmiennym, uzależnionym od kąta skrętu kierownicy, stopniu przełożenia układu kierowniczego.
Nowość: Układ aktywnej kontroli nadwozia rekompensuje boczne podmuchy wiatru
Konstruktorzy Mercedes-Benz uzupełnili wyposażenie samochodu o funkcję stabilizacji pojazdu wobec podmuchów bocznego wiatru (standard w S 600), stanowiącą element układu aktywnej kontroli nadwozia (Active Body Control, ABC). ABC wykorzystuje tu czujniki nachylenia kąta kół i przyspieszenia bocznego, wchodzące w skład ESP®, aby za pośrednictwem kolumn amortyzatora systemu ABC, różnicować rozkład obciążeń koła w zależności od kierunku i siły wiatru. Rekompensuje to wpływ bocznego wiatru bądź też, w przypadku silniejszych podmuchów, do minimum ogranicza jego działanie.
Funkcja Torque Vectoring Brake (hamulca momentu wektorowego) to kolejny element podnoszący poziom bezpieczeństwa jazdy tegoroczną Klasą S. Jej działanie sprawdza się w trudnych sytuacjach, gwarantując jeszcze większą zwrotność auta poprzez uruchamianie hamulca tylnego, wewnętrznego koła podczas jazdy na zakrętach, co umożliwia bardziej precyzyjne ich pokonywanie, nie wpływając przy tym ujemnie na dynamikę jazdy.
Technologia multimedialna najnowszej generacji
Klasa S 2010 wskazuje kierunki rozwoju przemysłu motoryzacyjnego również jeśli chodzi o wyposażenie w systemy komunikacyjno-rozrywkowe (tzw. „infotainment”). Jako pierwszy producent samochodów na świecie, Mercedes-Benz wyposaży swój model flagowy w nowatorską, dostępną w opcji, technologię SPLITVIEW systemu COMAND, układu sterowania funkcjami auta, wyposażonego w ekran wyświetlacza, umieszczonego pośrodku konsoli centralnej. Owa innowacyjna koncepcja multimedialna umożliwia kierowcy i pasażerowi na przednim fotelu jednoczesne śledzenie różnych treści na tym samych ekranie. Jeśli, na przykład, kierowca korzysta z mapy opartej na banku map nawigacji samochodowej, jego sąsiad może właśnie oglądać najnowszy film na DVD.
Mercedes-Benz poszerzył także dostępny w standardzie system kontroli i wizualizacji COMAND o dodatkowe funkcje, na przykład czytnik kart pamięci SD. Kolejne nowe elementy wyposażenia to ulepszony interfejs Bluetooth®, umożliwiający bezprzewodowe połączenie między telefonem komórkowym a stanowiącym standardowe wyposażenie samochodu systemem zdalnego sterowania funkcjami pojazdu, jak również interfejs USB. Dzięki nim użytkownicy mają możliwość wymiany zapisanych danych z innymi posiadaczami aut Klasy S. Istnieje także możliwość transferu danych nawigacji samochodowej. Z kolei w opcji dostępny jest interfejs medialny (Media Interface) - uniwersalne urządzenie mieszczące się w schowku samochodu, przeznaczone do obsługi przenośnych urządzeń audio, takich jak iPod® czy klucz USB (standard w modelach S 400 HYBRID i S 600).
Oferowany w opcji COMAND APS (standard w modelach S 400 HYBRID i S 600) jest dodatkowo wyposażony w system nawigacji samochodowej obejmujący swoim zasięgiem cały kontynent europejski, którego dane zapisane są na twardym dysku o pojemności 40 GB. Dzięki temu wyznaczanie trasy przejazdu odbywa się wyjątkowo szybko. Wysoki poziom wygody obsługi układu podnosi dodatkowo funkcja trójwymiarowego obrazowania planów miast, dysponująca niezwykle szczegółowymi mapami.
Miłośnikom muzyki rozrywki dostarcza radio samochodowe, odtwarzacz CD/DVD z możliwością odtwarzania plików w formacie MP3, korektor graficzny z funkcją regulacji głośności w zależności od prędkości auta, a także urządzenie o nazwie Music Register (czyli „książka” muzyczna) z twardym dyskiem o pamięci 7,2 GB, zdolne pomieścić około 2500 cyfrowych plików muzycznych zapisanych w formacie MP3, AAC lub WMA. System czyta pliki muzyczne zapisane na płycie kompaktowej, DVD bądź w książce muzycznej, wykorzystując wbudowaną bazę danych typu Gracenote® i pokazując na kolorowym wyświetlaczu tytuł, nazwę albumu i nazwisko wykonawcy. Nowa funkcja wyszukiwania plików muzycznych (Music Search) umożliwia kierowcy i pasażerom podróżującym Klasą S przeszukiwanie kart pamięci SD, kluczy USB, płyt CD i DVD w poszukiwaniu konkretnego tytułu bądź wykonawcy. COMAND APS dysponuje również układem kontroli głosowej (LINGUATRONIC) najnowszej generacji, dzięki któremu, za pośrednictwem poleceń wydawanych w formie słów, obsługuje się nawigację samochodową, telefon i urządzenia audio.
Mercedes-Benz zadbał także o poszerzenie oferty rozrywkowej dla pasażerów na tylnych fotelach Klasy S, rocznik 2010. Mają oni do swojej dyspozycji pilot sterujący wszystkimi funkcjami audio i telematycznymi systemu COMAND, wzbogaconymi, za pośrednictwem interfejsu medialnego, o dostęp do urządzeń zewnętrznych. Mercedes-Benz proponuje także opcjonalny pakiet rozrywkowy dla osób zasiadających w tylnym rzędzie siedzeń, w skład którego wchodzą dla ośmiocalowe monitory w budowane w zagłówki przednich foteli, dwa telefony bezprzewodowe oraz osobny odtwarzacz CD/DVD z możliwością podłączenia zewnętrznych urządzeń audio i wideo.
System nagłośnienia typu surround o nazwie „Logic7”, opracowany we współudziale ze specjalistami od systemów audio firmy harman/kardon®, gwarantuje doskonałą jakość trójwymiarowego dźwięku, który towarzyszy wszystkim użytkownikom, rozkoszującym się naturalnymi doznaniami muzycznymi.
Stylistyka: muskularny, pewny siebie
Zmodyfikowana stylistyka auta odzwierciedla moc drzemiącą w limuzynie Klasy S. Podkreśla ją bardziej podana do przodu, na podobieństwo pędzącej strzały, krata wlotu powietrza, jak również nowy zderzak przedni o bawiącym się grą światła kształcie i chromowanej listwie biegnącej poniżej wlotów powietrza. W przyszłości planuje się zintegrowanie końcówek układu wydechowego z tylnym zderzakiem we wszystkich modelach Klasy S. Reflektory standardowo wyposażono w technologię biksenonową.
Jeszcze bardziej dynamiczny wygląd zapewnia pakiet LED Light, z przyciągającymi wzrok rzędami diod świecących w charakterze świateł do jazdy dziennej, kierunkowskazów i bocznych lamp obrysowych (standard w S 400 HYBRID i S 600). Dzięki nim przód auta zyskuje wyraźny rys stylistyczny. Tylną część nadwozia charakteryzują światła tylne z nowatorskim układem diod elektroluminescencyjnych LED. 52 diody, ułożone w podwójne „C”, składają się na charakterystyczny świetlny „autograf” samochodu.
Mercedes-Benz wykorzystuje także światło jako element stylistyczny definiujący wnętrze auta. Klienci, którzy zamówią dostępny w opcji pakiet oświetlenia wewnętrznego (standard w S 400 HYBRID and S 600) będą mieli do wyboru trzy tryby oświetlenia: słoneczne (bursztyn), neutralne (biel) i polarne (lodowy błękit).
Tegoroczna generacja Klasy S Mercedes-Benz pojawi się w salonach sprzedaży w czerwcu 2009, przy czym samochody można zamawiać już teraz.
A oto przegląd cen aut Klasy S, rocznik 2010 (w wersji podstawowej) - ceny brutto:
S 350 CDI BlueEFFICIENCY - 317.500,00 PLN
S 450 CDI - 368.000,00 PLN
S 350 - 330.500,00 PLN
S 400 HYBRID - 370.500,00 PLN
S 450 - 368.000,00 PLN
S 500 - 418.500,00 PLN
S 63 AMG - 596.500,00 PLN
S 600 L - 670.500,00 PLN
S 65 L AMG - 957.500,00 PLN
Klasa S, rocznik 2010, to lider techniki motoryzacyjnej. Wiodącą pozycję Mercedesa w tym segmencie rynku umacnia nowy S 400 HYBRID, pierwszy na świecie samochód seryjny wyposażony w napęd hybrydowy z akumulatorem litowo-jonowym. „S 400 HYBRID to kamień milowy na drodze ku mobilności wolnej od emisji spalin,” zauważa dr Dieter Zetsche, prezes Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars. „Nasz pierwszy seryjny samochód z napędem hybrydowym ilustruje zakrojoną na lata strategię zrównoważonego rozwoju marki Mercedes-Benz, ze ściśle określonym celem, jakim jest produkowanie oszczędnych i przyjaznych środowisku aut klasy Premium, bez konieczności chodzenia na kompromisy w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu czy doskonałych osiągów.”Pierwszy napęd hybrydowy na wyposażeniu seryjnego auta marki Mercedes-Benz wyprowadza Klasę S z silnikiem benzynowym na pozycję lidera spalania w segmencie luksusowym. Zużyciu paliwa na poziomie 7,9 litra na 100 kilometrów towarzyszy emisja dwutlenku węgla w wysokości zaledwie 186 gramów na kilometr. To najniższy poziom w tej klasie pojazdów na świecie, pozwalający nazwać S 400 HYBRID, „mistrzem emisji CO2 w klasie luksusowej”.Nowy S 400 HYBRID to pierwszy samochód zaprojektowany w oparciu o niezwykle zaawansowaną, modułową koncepcję konstrukcji samochodów osobowych opracowaną przez markę Mercedes-Benz. S 400 HYBRID oferuje wszystkie zasadnicze elementy stanowiące o wartości tej koncepcji:
• niewielki, acz mocny motor elektryczny
• odpowiednie oprzyrządowanie elektroniczne układu napędowego
• nowoczesna, litowo-jonowa bateria akumulatorowa dużej pojemności.Kompaktowy moduł hybrydowy łączy w sobie funkcję układu hybrydowego polegającą na automatycznym załączaniu i odłączaniu napędu alternatywnego ze zdolnością odzyskiwania energii. W skrócie dzięki tej technologii S 400 HYBRID jest najbardziej oszczędną limuzyną segmentu luksusowego z silnikiem benzynowym. Doskonałym wynikom spalania i niskiemu poziomowi emisji CO2 towarzyszy duży potencjał mocy: unowocześniony silnik benzynowy o pojemności 3,5 litra generuje moc 205 kW/279 KM, podczas gdy elektryczna jednostka napędowa to 15 kW/20 KM i początkowy moment obrotowy w wysokości 160 Nm.Koncepcja Mercedesa S 400 HYBRID została oparta na modelu S 350. S 400 HYBRID wyposażono w mocno zmodyfikowany układ przeniesienia napędu. W jego skład wchodzi kolejna generacja 3,5-litrowego silnika benzynowego V6, dodatkowy motor magneto-elektryczny, siedmiostopniowa, specjalnie zestrojona na potrzeby napędu hybrydowego automatyczna skrzynia biegów 7G-TRONIC, odpowiednie elektroniczne oprzyrządowanie układu napędowego i systemów sterujących pracą układu, przetwornica napięcia (konwerter mocy) oraz akumulator litowo-jonowy wysokiego napięcia.Podczas hamowania silnik elektryczny działa jak prądnica i jest w stanie odzyskać powstałą energię kinetyczną dzięki tak zwanej rekuperacji energii. Polega to na tym, że motor elektryczny wykorzystuje zjawisko hamowania silnikiem spalinowej jednostki napędowej, współpracując także z układem hamulcowym pojazdu. Odzyskana w ten sposób energia jest magazynowana w niewielkim, ale bardzo wydajnym akumulatorze litowo-jonowym umieszczonym w komorze silnikowej, a następnie ponownie wykorzystywana. Podstawową zaletą zastosowanej technologii, w porównaniu z tradycyjną baterią niklowo-metalowo-wodorkową, jest wyższa koncentracja energii i większa wydajność elektryczna, czemu towarzyszy znaczące ograniczenie rozmiarów i obniżenie masy akumulatora. Dzięki umieszczeniu baterii w komorze silnika, zarówno pojemność bagażnika, jak przestronność obszernego wnętrza auta nie poniosły żadnego uszczerbku. Moduł hybrydowy wyposażono także w wygodną funkcję start-stop.
Wydajne wysokoprężne i benzynowe jednostki napędowe
Oprócz rewolucyjnej technologii hybrydowej na pokładzie modelu S 400 HYBRID, oferta silnikowa tegorocznej generacji Klasy S obejmuje osiem innych mocnych jednostek napędowych: dwa diesle i sześć silników benzynowych, wyposażonych w sześć, osiem i dwanaście cylindrów. Oprócz precyzyjnej regulacji pracy tych silników, zastosowano dodatkowe środki podnoszące ekonomię spalania paliwa, wchodzące w skład pakietu BlueEFFICIENCY. Należą do nich: optymalizacja aerodynamiki, zastosowanie pomp paliwa o kontrolowanym, uzależnionym od bieżącego zapotrzebowania silnika, trybie pracy oraz oszczędnościowe zestrojenie automatycznej, oferowanej w standardzie, skrzyni biegów 7G-TRONIC.Dzięki tym rozwiązaniom, konstruktorom Mercedes-Benz udało się ograniczyć zużycie paliwa i poziom emisji CO2 nawet o siedem procent, w porównaniu z modelami poprzednich generacji. Stosując dodatkowe, przemyślane rozwiązania w zakresie aerodynamiki, inżynierowie Mercedes-Benz zdołali także zmniejszyć poziom szumów powietrza opływającego auto, co przyczyniło się dodatkowo do podniesienia komfortu jazdy.
S 350 CDI BlueEFFICIENCY (173 kW/ 235 KM) dzięki spalaniu 7,6 litra oleju napędowego na 100 kilometrów, przy emisji CO2 na poziomie 199-201 gramów na kilometr, może poszczycić się nie mniej imponującymi, jak na auto klasy luksusowej, parametrami technicznymi. Mercedes-Benz osiąga tak znakomitą wydajność jednostek napędowych dzięki technologii BlueEFFICIENCY, który obejmuje także zamknięte, wyłożone panelami podwozie, a także funkcję wysprzęglania automatycznego układu przeniesienia napędu 7G TRONIC w chwili zatrzymania pojazdu.
Silnik wysokoprężny o pojemności trzech litrów jest również montowany w modelu S 350 CDI 4MATIC. Drugi diesel to ośmiocylindrowy S 450 CDI (235 kW/320 KM) o pojemności czterech litrów. Oferta silników benzynowych obejmuje 3,5-litrową jednostkę V6 na wyposażeniu modelu S 350/ S 350 4MATIC (200 kW/272 KM), dwa silniki V8 w S 450/S 450 4MATIC (250 kW/340 KM; pojemność 4,7 litra) i S 500/S 500 4MATIC (285 kW/388 km; pojemność 5,5 litra). Modelem flagowym pozostaje S 600 z motorem V12 biturbo o mocy 380 kW/517 KM i pojemności 5,5 litra, zdolnym rozpędzić tę luksusową limuzynę do 100 km/h w 4,6 sekundy. Sportowe wersje sygnowane Mercedes-AMG to model S 63 AMG z silnikiem V8 o mocy 386 kW/525 KM (pojemność 6,2 litra) oraz S 65 AMG, wyposażony w V-dwunastkę o pojemności 6,0 litra rozwijającą moc maksymalną 450 kW/612 KM.
Unikalne połączenie układów wspomagających pracę kierowcy
Klasa S, rocznik 2010, to połączenie najnowocześniejszych, pionierskich na skalę światową, układów wspomagania i ochrony użytkownika. Wiele spośród zastosowanych tu rozwiązań można znaleźć także na wyposażeniu nowej generacji Klasy E, która jest na rynku od końca marca. Dzięki nowym systemom wspomagania, auta Klas E i S przeistaczają się w „inteligentnych” towarzyszy podróży. Auto „widzi”, „czuje” i dzięki temu „instynktownie” reaguje na potencjalne niebezpieczeństwo. „Z własnej inicjatywy” potrafi podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia wypadku bądź ograniczenia jego skutków.
„Podobnie jak w przypadku uznanych patentów Mercedesa, takich jak ABS, ESP®, Brake Assist czy PRE-SAFE®, nowe układy wspomagania również dostosowane są do realiów zdarzeń drogowych i następstw, jakie zdarzenia te za sobą pociągają,” mówi Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG, osoba odpowiedzialna za dział badawczo-rozwojowy Mercedes-Benz Cars. „Systemy te opracowano z myślą o zapobieganiu częstym i poważnym wypadkom. Wierna temu założeniu, Klasa S nie tylko chroni własnych użytkowników, lecz odgrywa także kluczową rolę w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa innych zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego,” dodaje dr Weber.
W tym celu Mercedes-Benz stosuje, między innymi, technologię wizyjne: zamontowane w samochodzie wielofunkcyjne kamery lustrują drogę daleko przed pojazdem, monitorują jego otoczenie i interpretują typowe sytuacje zagrożenia. Kamery te wykorzystuje, na przykład, dostępny w opcji adaptacyjny układ wspomagania świateł drogowych (Adaptive Highbeam Assist). System ten rozpoznaje pojazdy z włączonymi światłami, które nadjeżdżają z przeciwka lub poruszają się przed samochodem wyposażonym w ten system, kontrolując pracę reflektorów w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą widoczność nie oślepiając jednocześnie innych kierowców.
Inżynierowie z Sindelfingen udoskonalili również system wspomagający widzenie w warunkach jazdy nocą (Night View Assist), który posiada obecnie specjalną funkcję rozpoznawania pieszego na drodze: w chwili, gdy obecność osób przed samochodem zostanie stwierdzona, ich sylwetki zostają podświetlone na ekranie komputera, a piesi stają się łatwiej zauważalni dla kierowcy.
Układ utrzymujący pojazd na wyznaczonym pasie ruchu (Lane Keeping Assist) to kolejne rozwiązanie „przewidujące” potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze. System jest w stanie rozpoznać linie ograniczające dany pas ruchu - dzieje się tak poprzez komputerową analizę kontrastujących obrazów nawierzchni drogi i oznaczeń pasa. W chwili, gdy samochód mimowolnie opuści zajmowany pas ruchu, którego obecność została uprzednio stwierdzona przez układ, następuje ostrzeżenie w postaci krótkotrwałych wibracji kierownicy. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów tego typu, rozwiązanie mercedesowskie pozwala również ocenić działanie kierowcy, aby w sposób wiarygodny ustalić, czy samochód opuszcza swój pas celowo czy nie. Dlatego też ostrzeżenie nie pojawia się, na przykład, jeśli kierowca przyspiesza przymierzając się do wykonania manewru wyprzedzania, albo włącza się do ruchu, nagle hamuje, bądź wchodzi w zakręt.
Obrazy rejestrowane przez kamerę umieszczoną na przedniej szybie samochodu są również wykorzystywane przez nowy, dostępny w opcji, układ kontroli dopuszczalnej prędkości jazdy (Speed Limit Assist), identyfikujący znaki ograniczające prędkość i pokazujący odpowiednie ograniczenie szybkości na wyświetlaczu centralnym (standard w modelu S 600).
Rozpoznawanie stanu senności u kierowcy na podstawie ponad 70 parametrów
Układ rozpoznawania stanu senności u kierowcy (ATTENTION ASSIST), pozwala nowej Klasie S bardzo precyzyjnie kontrolować stan koncentracji uwagi u kierowcy, aby w porę ostrzec go, gdy ten staje się senny. Owo nowatorskie rozwiązanie technologiczne nieustannie monitoruje z górą 70 różnych parametrów. Gdy czujnik kąta skrętu kierownicy wysokiej rozdzielczości stwierdzi występowanie ruchów kierownicą, które zwykle zwiastują przysypianie za kółkiem, uruchomiony zostaje sygnał dźwiękowy, zaś na tablicy rozdzielczej pojawia się komunikat („ATTENTION ASSIST. Break!”) informujący o ingerencji ze strony układu i sugerujący zatrzymanie pojazdu.
Mercedes-Benz ulepszył także radiolokator długiego i średniego zasięgu wykorzystywany przez systemy Brake Assist PLUS (wspomagania pracy układu kierowniczego) i DISTRONIC PLUS (kontroli odległości od pojazdu poprzedzającego). Oba systemy wspomagają kierowcę podczas hamowania awaryjnego. W przypadku utraty koncentracji przez kierowcę, skutkującej niedostrzeżeniem zagrożenia najechaniem na tył pojazdu poprzedzającego, następuje interwencja układu PRE-SAFE®Brake, która uruchamia hamowanie auta niezależnie od zachowania kierowcy. Nowa generacja systemu to jeszcze większy poziom bezpieczeństwa: jeśli kierowca nie reaguje nawet pomimo ostrzeżenia wzrokowego i dźwiękowego, PRE-SAFE®Brake uruchamia maksymalną siłę hamowania na około 0,6 sekundy przed wypadkiem, którego nieuchronność została uprzednio przez system stwierdzona. Skutek to hamowanie awaryjne zdolne znacząco ograniczyć skutki uderzenia. Układ działa tym samym na podobieństwo „elektronicznej strefy kontrolowanego zgniotu”.
Dopracowano także dynamikę i zwrotność Klasy S, rocznik 2010. Odpowiada za to, w znacznej mierze, nowy system bezpośredniego układu klierowniczego Direct-Steering, o zmiennym, uzależnionym od kąta skrętu kierownicy, stopniu przełożenia układu kierowniczego.
Nowość: Układ aktywnej kontroli nadwozia rekompensuje boczne podmuchy wiatru
Konstruktorzy Mercedes-Benz uzupełnili wyposażenie samochodu o funkcję stabilizacji pojazdu wobec podmuchów bocznego wiatru (standard w S 600), stanowiącą element układu aktywnej kontroli nadwozia (Active Body Control, ABC). ABC wykorzystuje tu czujniki nachylenia kąta kół i przyspieszenia bocznego, wchodzące w skład ESP®, aby za pośrednictwem kolumn amortyzatora systemu ABC, różnicować rozkład obciążeń koła w zależności od kierunku i siły wiatru. Rekompensuje to wpływ bocznego wiatru bądź też, w przypadku silniejszych podmuchów, do minimum ogranicza jego działanie.
Funkcja Torque Vectoring Brake (hamulca momentu wektorowego) to kolejny element podnoszący poziom bezpieczeństwa jazdy tegoroczną Klasą S. Jej działanie sprawdza się w trudnych sytuacjach, gwarantując jeszcze większą zwrotność auta poprzez uruchamianie hamulca tylnego, wewnętrznego koła podczas jazdy na zakrętach, co umożliwia bardziej precyzyjne ich pokonywanie, nie wpływając przy tym ujemnie na dynamikę jazdy.
Technologia multimedialna najnowszej generacji
Klasa S 2010 wskazuje kierunki rozwoju przemysłu motoryzacyjnego również jeśli chodzi o wyposażenie w systemy komunikacyjno-rozrywkowe (tzw. „infotainment”). Jako pierwszy producent samochodów na świecie, Mercedes-Benz wyposaży swój model flagowy w nowatorską, dostępną w opcji, technologię SPLITVIEW systemu COMAND, układu sterowania funkcjami auta, wyposażonego w ekran wyświetlacza, umieszczonego pośrodku konsoli centralnej. Owa innowacyjna koncepcja multimedialna umożliwia kierowcy i pasażerowi na przednim fotelu jednoczesne śledzenie różnych treści na tym samych ekranie. Jeśli, na przykład, kierowca korzysta z mapy opartej na banku map nawigacji samochodowej, jego sąsiad może właśnie oglądać najnowszy film na DVD.
Mercedes-Benz poszerzył także dostępny w standardzie system kontroli i wizualizacji COMAND o dodatkowe funkcje, na przykład czytnik kart pamięci SD. Kolejne nowe elementy wyposażenia to ulepszony interfejs Bluetooth®, umożliwiający bezprzewodowe połączenie między telefonem komórkowym a stanowiącym standardowe wyposażenie samochodu systemem zdalnego sterowania funkcjami pojazdu, jak również interfejs USB. Dzięki nim użytkownicy mają możliwość wymiany zapisanych danych z innymi posiadaczami aut Klasy S. Istnieje także możliwość transferu danych nawigacji samochodowej. Z kolei w opcji dostępny jest interfejs medialny (Media Interface) - uniwersalne urządzenie mieszczące się w schowku samochodu, przeznaczone do obsługi przenośnych urządzeń audio, takich jak iPod® czy klucz USB (standard w modelach S 400 HYBRID i S 600).
Oferowany w opcji COMAND APS (standard w modelach S 400 HYBRID i S 600) jest dodatkowo wyposażony w system nawigacji samochodowej obejmujący swoim zasięgiem cały kontynent europejski, którego dane zapisane są na twardym dysku o pojemności 40 GB. Dzięki temu wyznaczanie trasy przejazdu odbywa się wyjątkowo szybko. Wysoki poziom wygody obsługi układu podnosi dodatkowo funkcja trójwymiarowego obrazowania planów miast, dysponująca niezwykle szczegółowymi mapami.
Miłośnikom muzyki rozrywki dostarcza radio samochodowe, odtwarzacz CD/DVD z możliwością odtwarzania plików w formacie MP3, korektor graficzny z funkcją regulacji głośności w zależności od prędkości auta, a także urządzenie o nazwie Music Register (czyli „książka” muzyczna) z twardym dyskiem o pamięci 7,2 GB, zdolne pomieścić około 2500 cyfrowych plików muzycznych zapisanych w formacie MP3, AAC lub WMA. System czyta pliki muzyczne zapisane na płycie kompaktowej, DVD bądź w książce muzycznej, wykorzystując wbudowaną bazę danych typu Gracenote® i pokazując na kolorowym wyświetlaczu tytuł, nazwę albumu i nazwisko wykonawcy. Nowa funkcja wyszukiwania plików muzycznych (Music Search) umożliwia kierowcy i pasażerom podróżującym Klasą S przeszukiwanie kart pamięci SD, kluczy USB, płyt CD i DVD w poszukiwaniu konkretnego tytułu bądź wykonawcy. COMAND APS dysponuje również układem kontroli głosowej (LINGUATRONIC) najnowszej generacji, dzięki któremu, za pośrednictwem poleceń wydawanych w formie słów, obsługuje się nawigację samochodową, telefon i urządzenia audio.
Mercedes-Benz zadbał także o poszerzenie oferty rozrywkowej dla pasażerów na tylnych fotelach Klasy S, rocznik 2010. Mają oni do swojej dyspozycji pilot sterujący wszystkimi funkcjami audio i telematycznymi systemu COMAND, wzbogaconymi, za pośrednictwem interfejsu medialnego, o dostęp do urządzeń zewnętrznych. Mercedes-Benz proponuje także opcjonalny pakiet rozrywkowy dla osób zasiadających w tylnym rzędzie siedzeń, w skład którego wchodzą dla ośmiocalowe monitory w budowane w zagłówki przednich foteli, dwa telefony bezprzewodowe oraz osobny odtwarzacz CD/DVD z możliwością podłączenia zewnętrznych urządzeń audio i wideo.
System nagłośnienia typu surround o nazwie „Logic7”, opracowany we współudziale ze specjalistami od systemów audio firmy harman/kardon®, gwarantuje doskonałą jakość trójwymiarowego dźwięku, który towarzyszy wszystkim użytkownikom, rozkoszującym się naturalnymi doznaniami muzycznymi.
Stylistyka: muskularny, pewny siebie
Zmodyfikowana stylistyka auta odzwierciedla moc drzemiącą w limuzynie Klasy S. Podkreśla ją bardziej podana do przodu, na podobieństwo pędzącej strzały, krata wlotu powietrza, jak również nowy zderzak przedni o bawiącym się grą światła kształcie i chromowanej listwie biegnącej poniżej wlotów powietrza. W przyszłości planuje się zintegrowanie końcówek układu wydechowego z tylnym zderzakiem we wszystkich modelach Klasy S. Reflektory standardowo wyposażono w technologię biksenonową.
Jeszcze bardziej dynamiczny wygląd zapewnia pakiet LED Light, z przyciągającymi wzrok rzędami diod świecących w charakterze świateł do jazdy dziennej, kierunkowskazów i bocznych lamp obrysowych (standard w S 400 HYBRID i S 600). Dzięki nim przód auta zyskuje wyraźny rys stylistyczny. Tylną część nadwozia charakteryzują światła tylne z nowatorskim układem diod elektroluminescencyjnych LED. 52 diody, ułożone w podwójne „C”, składają się na charakterystyczny świetlny „autograf” samochodu.
Mercedes-Benz wykorzystuje także światło jako element stylistyczny definiujący wnętrze auta. Klienci, którzy zamówią dostępny w opcji pakiet oświetlenia wewnętrznego (standard w S 400 HYBRID and S 600) będą mieli do wyboru trzy tryby oświetlenia: słoneczne (bursztyn), neutralne (biel) i polarne (lodowy błękit).
Tegoroczna generacja Klasy S Mercedes-Benz pojawi się w salonach sprzedaży w czerwcu 2009, przy czym samochody można zamawiać już teraz.
A oto przegląd cen aut Klasy S, rocznik 2010 (w wersji podstawowej) - ceny brutto:
S 350 CDI BlueEFFICIENCY - 317.500,00 PLN
S 450 CDI - 368.000,00 PLN
S 350 - 330.500,00 PLN
S 400 HYBRID - 370.500,00 PLN
S 450 - 368.000,00 PLN
S 500 - 418.500,00 PLN
S 63 AMG - 596.500,00 PLN
S 600 L - 670.500,00 PLN
S 65 L AMG - 957.500,00 PLN
źródło: Mercedes, fot. Mercedes
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
1
Komentarze do:
Mercedes-Benz Klasy S na rok 2010 już w Polsce
Podobne: Mercedes-Benz Klasy S na rok 2010 już w Polsce
Nowy Mercedes S63 AMG oficjalnie ujawniony - fakty, zdjęcia i video »
Mercedes klasy S - nowy model wyłącznie w wersjach hybrydowych? »
Mercedes klasy S z nowym silnikiem AMG 5.5 V8 Bi-Turbo »
Mercedes klasy S - model 2013 na pierwszych zdjęciach szpiegowskich »
Podobne galerie: Mercedes-Benz Klasy S na rok 2010 już w Polsce
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Jak osiągnąć perfekcyjne wzornictwo natryskowe farbą? Skuteczne metody eliminacji pulsacji cieczy »
Polerka samochodowa - rotacyjna czy orbitalna? »
Porsche 911 GT3 RS 2024 też dostało pakiet Manthey. Docisk na poziomie McLarena W1! »
Tapety na pulpit Mercedes
Galerie zdjęć
Newsletter