Ostrzeżenia przed mgłą w całym kraju. O tym pamiętaj za kierownicą!
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i gęstą mgłą na dni 28 i 29 grudnia dla dużej części Polski. W tych niebezpiecznych warunkach warto trzymać się naszych podstawowych, ale i nieoczywistych rad jak jeździć we mgle.
"Słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, trwające w tym samym miejscu nie dłużej niż 12 godzin" w nocy z 28 na 29 grudnia prognozowane są w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, na południu województwa mazowieckiego, na południu i w centrum województwa lubelskiego oraz w północnej części województwa małopolskiego.
Mgła ograniczająca widoczność do 200 m tymczasem ma pojawić się w całej Polsce z wyjątkiem południowej części województwa małopolskiego, zachodniej i centralnej części województwa zachodniopomorskiego oraz północnej części województwa pomorskiego. Jak prognozuje IMGW, taki stan utrzyma się aż do niedzieli rano.
To długi okres gęstej mgły: o mgle mówi się już gdy widoczność spada do 1000 m, tymczasem teraz ma zostać ona ograniczona do 200, a miejscami nawet do poniżej 100 m. W połączeniu z marznącym deszczem tworzy to niebezpieczne warunki drogowe zwiększające ryzyko wypadków i karamboli.
Jak jeździć we mgle: nie wszystko jest oczywiste
Mgła radykalnie zmniejsza przejrzystość powietrza. Wpływa to nie tylko na zdolność przewidzenia, co dzieje się nawet w stosunkowo niewielkiej odległości przed samochodem; rzadziej pamiętamy o tym, że mgła również znacznie pogarsza nasze postrzeganie prędkości. Może się więc zdarzyć, że będziemy jechać szybciej, niż nam się wydawało, a tymczasem powinniśmy jechać znacznie wolniej niż zwykle. Ograniczenie prędkości oraz zwiększenie dystansu do poprzedzającego użytkownika drogi daje dodatkowe sekundy na reakcję i zwiększa szanse na dostosowanie się do zaistniałej sytuacji.
Jakich świateł używać we mgle?
W czasie mgły nie sprawdzają się światła drogowe: ich użycie sprawi, że przed samochodem tworzy się po prostu biała ściana. Do takich warunków zostały stworzone światła przeciwmgłowe i jak najbardziej zachęcamy do ich używania i to nie tylko w czasie mgły, ale i w innych warunkach ograniczonej widoczności, na przykład ulewnego deszczu czy śnieżycy. Ale pamiętajcie proszę o jednym: wyłączeniu ich (zwłaszcza tylnego) gdy widoczność się poprawi, tak by nie utrudniać życia innym użytkownikom drogi.
Kierowcy powinni zdać się na własny rozsądek i czujność również przy poleganiu na automatycznych światłach. Dzisiaj wiele samochodów wyposażonych jest w różnego rodzaju systemy, które w wielu sytuacjach rzeczywiście poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale ostatecznie to na prowadzącym spoczywa odpowiedzialność za dopasowanie ustawień samochodu do warunków panujących na drodze - bardziej niż na automatach należy więc polegać na własnym rozsądku i wiedzy.
We mgle uważaj gdzie wyprzedasz i gdzie się zatrzymujesz
Wyprzedanie to najniebezpieczniejszy manewr w czasie mgły i najlepiej ograniczyć go do absolutnego minimum. Co ciekawe, niewielu kierowców zna figurujący w polskim kodeksie przepis zezwalający, a wręcz sugerujący delikatne trąbienie w czasie wyprzedzania we mgle poza terenem zabudowanym (art. 30 Działu II Kodeksu ruchu drogowego).
Jeśli jesteś w długiej trasie powinieneś poważnie rozważyć zatrzymanie się i nocleg, tak by wyruszyć już gdy warunki się poprawią. I w tym przypadku należy jednak zachować czujność: ważne, aby miejsce, w którym parkujemy, było to miejsce możliwie wcześnie dostrzegalne przez nadjeżdżających kierowców, tak by ograniczyć ryzyko kolizji. Jeśli zatrzymujemy się nawet na krótką chwilę powinniśmy zrobić to w miejscu, w którym będzie miejsce na awaryjny manewr ucieczki na przykład na pas awaryjny bądź pas zieleni, jeśli inny użytkownik ruchu zauważy nas zbyt późno.
Dodaj komentarz
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.