
Parujące szyby w samochodzie - jak sobie z nimi poradzić?
Problem parowania szyb w samochodzie dotyczy wielu kierowców. Wpływa to negatywnie na komfort i bezpieczeństwo podróży. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby zapobiegać parowaniu. Jak radzić sobie z tym problemem?
Co wpływa na parowanie szyb w samochodzie?
Efekt parowania szyb w samochodzie może wynikać z wielu czynników. Często dotyczy to problemów technicznych. Nadmierne parowanie szyb obserwuje się m.in. przy:
- zapchanym i nieprawidłowo działającym filtrze kabinowym
- uszkodzonej nagrzewnicy;
- nieszczelnych uszczelkach przy drzwiach i oknach.
Na parowanie szyb ma też wpływ nagromadzona wewnątrz pojazdu wilgoć. Obserwuje się to zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz podczas obfitych opadów deszczu latem. Rekomenduje się, aby zimą zrezygnować z korzystania z materiałowych wycieraczek pod buty i zamiast nich stosować modele gumowe, co ułatwia usuwanie wody z wnętrza. Niekorzystnie oddziałuje również zabrudzona wewnątrz szyba. Warto więc regularnie ją czyścić, w tym odtłuszczać.
Jak radzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?
Problemu parowania szyb w samochodzie nie można bagatelizować. Zaparowane szyby ograniczają widoczność w trakcie jazdy, a nadmierna wilgoć oddziałuje negatywnie na zdrowie kierowcy i pasażerów. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem.
Naprawa uszkodzonych podzespołów
Należy sprawdzić, czy problem ten nie wynika z usterek wybranych podzespołów w pojeździe. Podstawą jest weryfikacja stanu filtra kabiny. Jeżeli jest zapchany, to trzeba go wymienić. Jeżeli problem nie znika, warto sprawdzić również nagrzewnicę oraz stan uszczelek przy drzwiach i oknach. Nagrzewnica może wymagać naprawy, a uszczelki wymiany. W przypadku braku wystarczającego doświadczenia warto skorzystać z pomocy zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej.
Usuwanie wilgoci z pojazdu
Nawet przy w pełni sprawnych podzespołach może dochodzić do parowania szyb wywoływanej nadmierną wilgocią w kabinie. Jak sobie z tym poradzić? Bardzo ważna jest profilaktyka. W okresie jesienno-zimowym należy otrzepać buty przed wejściem do pojazdu, aby na wycieraczkach nie gromadził się śnieg. Do tego nadmiar wody z wycieraczek powinno się wylewać po każdej podróży.
Są również inne sposoby na to, aby usunąć wilgoć z auta. Można stosować specjalne pochłaniacze wilgoci. Na rynku dostępne są też specjalne kosmetyki, które zmniejszają efekt parowania szyb. Należy stosować je bezpośrednio na wewnętrzne powierzchnie szyb w pojeździe. Do tego warto je regularnie odtłuszczać, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń na szkle.
Jeżeli w samochodzie jest autoklima, to należy jej używać nie tylko w okresie letnim. W sezonie jesienno-zimowym wpływa ona na regulację wilgotności powietrza i pomaga w utrzymaniu optymalnego klimatu w kabinie, co przekłada się na komfort jazdy.
Ubezpieczenie pojazdu to Twój obowiązek
Wiesz już, jak radzić sobie z parowaniem szyb. Pamiętaj też o tym, że Twoim obowiązkiem jako posiadacza auta jest także ubezpieczenie samochodu: https://www.link4.pl/
Kalkulator ubezpieczeń samochodu znajdujący się stronie www.link4.pl pozwala w kilku prostych krokach wyliczyć wysokość składki. By uzyskać dodatkowe informacje, możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Dodaj komentarz
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
Komentarze do:
Parujące szyby w samochodzie - jak sobie z nimi poradzić?


