Portal V10  »  Aktualności  »  Popularne tory wyścigowe do treningów w woj. Wielkopolskim

Popularne tory wyścigowe do treningów w woj. Wielkopolskim

2022-12-28 - V10.pl     Tagi:

Popularne tory wyścigowe do treningów w woj. wielkopolskim

Sporty motorowe są widowiskowe. Kierowcy wyścigowi biją rekordy czasowe, które robią wrażenie nawet na osobach, które nie mają prawa jazdy. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił samemu, powinny zacząć od doskonalenia technik jazdy, ale w sposób legalny. Gdzie znajdują się popularne tory wyścigowe do treningów w województwie wielkopolskim?

Czy w Polsce da się rozpocząć karierę kierowcy wyścigowego?

Wyścigi samochodowe to z pewnością ekscytujące doświadczenie, ale również bardzo niebezpieczny sport. Dlatego wszyscy przyszli kierowcy, którzy chcieliby zająć się jazdą wyczynową zawodowo, muszą zacząć od treningów w miejscach, które są do tego przeznaczone. Na szczęście niezależnie od tego, czy zainteresowani chcieliby rozpocząć karierę w zawodach:
- drift;
- cross-country;
- motocyklowych;
- rajdowych;
- open-wheel;
- GT Series;

w Polsce znajdą się miejsca, które pozwolą rozpocząć praktykowanie swojej pasji. Oczywiście marzeniem wielu jest przejechać się w barwach znanego zespołu motoryzacyjnego po ciasnych zakrętach Nürburgring, ale od czegoś trzeba zacząć.

Niestety, zawód profesjonalnego kierowcy rządzi się swoimi prawami. Nie ma sensu szukać tego stanowiska pracy na portalach typu Gowork.pl czy innych - wyjątkiem są jedynie ogłoszenia, które przeznaczone są dla mechaników i personelu technicznego. To też dobry początek, który pozwoli zaznajomić się ze sposobem funkcjonowania i organizowania wydarzeń wyścigowych. Najczęściej jednak, aby stać się prawdziwym kierowcą, trzeba trenować prywatnie i wygrywać zawody amatorskie, żeby być zauważonym przez łowców talentów.

Rajdowcy amatorzy, którzy pochodzą z okolic Poznania, mają ułatwione zadanie. W okolicy znajduje się wiele cieszących się ogromną popularnością torów, które z czasem stały się polskim ośrodkiem doskonalenia techniki jazdy. Wejściówki na nie są płatne, ale jest to całkowicie zrozumiałe - każde miejsce wyścigowe wymaga nieustannej kontroli specjalistów, aby upewnić się, że spełnia wymagania bezpieczeństwa.

Czy ściganie się na torach samochodowych jest bezpieczne?

Ściganie się na torach jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem że użytkownicy przestrzegają zamieszczonego tam regulaminu!

Przed każdym wyścigiem, nawet treningowym, należy upewnić się, że tor jest w dobrym stanie i wolny od gruzu. Sprzęt zabezpieczający, taki jak kaski i pasy, musi być używany przez cały okres ćwiczeń. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, przepisów nakreślonych przez właścicieli miejsca, ale również prawa lokalnego (np. dotyczącego wymogu używania samochodów z zainstalowaną klatką).

Kierowcy powinni zapoznać się z układem toru już przed pierwszą jazdą. Dzięki temu będą mogli przewidzieć zakręty i inne przeszkody, które normalnie zaskoczyłyby nieprzygotowanych. Jeszcze zupełnie innymi prawami rządzą się prawdziwe wyścigi. Profesjonaliści przed ich rozpoczęciem ćwiczą jazdę podczas okrążeń treningowych i kwalifikacyjnych, aby zapamiętać układ wszystkich prostych oraz zakrętów. Ponadto też po to, żeby sprawdzić, jak zachowuje się auto i jego ustawienia mechaniczne podczas przemierzania nowych powierzchni.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, wyścigi na torach samochodowych są ekscytującym, ale też bezpiecznym doświadczeniem zarówno dla kierowców, jak i widzów. Na trybunach znajdują się dorośli i dzieci - ofiarą wypadku może stać się każde z nich.

Czym różni się tor offroad od toru asfaltowego?

Poszukiwania miejsca do treningu należy zacząć od ustalenia, który typ toru będzie najbardziej interesować ćwiczącego: offroadowy czy asfaltowy?

Tor offroadowy jest wymagający sam w sobie - jego nawierzchnia składa się ze żwiru, piasku, błota i innych naturalnych nawierzchni, które są zaprojektowane tak, aby sprawdzić zdolność kierowcy do kontrolowania swojego pojazdu w trudnych warunkach. Jazda po nich jest świetną zabawą, ale nie da się rozwinąć na nich ogromnych prędkości.

Tory asfaltowe mają gładką nawierzchnię wykonaną z asfaltu i betonu. Miejsca te zapewniają znacznie bardziej płynną jazdę i są zwykle używane do wyścigów z większą prędkością (nawet tych typu drag racing). To na nich szkolą też swoje umiejętności drifterzy, czyli kierowcy, którzy przemierzają wszystkie zakręty w poślizgu kontrolowanym.

Kontrola kontra precyzja, czyli offroad kontra asfalt - nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Oba rodzaje torów oferują ekscytujące doświadczenie, chociaż zgoła inne. To do przyszłych kierowców należy decyzja, która wizja sportu motoryzacyjnego jest im bliższa.

Tor Poznań - jeden z bardziej znanych

Tor Poznań, czyli prawdziwa gratka dla wszystkich fanów motoryzacyjnych sportów ekstremalnych. Wszystkich, bo mile widziani są tam kierowcy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w następujących kategoriach:
- wyścigi;
- rallycross i autocross;
- superOES;
- drift;
- supermoto;
- karting.

Zlokalizowany w Poznaniu zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. To miejsce, które swoją działalność rozpoczęło już w 1977 roku. Tor oferuje swoim odwiedzającym prawie 50 lat historii udanych wyścigów i treningów, a dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy uiścić opłatę wynoszącą około 400-500 złotych i swój pobyt zaplanować w terminie, w którym nie jest organizowana żadna impreza.

Tor Poznań to:

- tor samochodowy i motocyklowy - o długości 4 kilometrów; z najdłuższą prostą, która ma 560 metrów. 14 zakrętów, w tym 5 lewych i 9 prawych oraz 11 odcinków prostych. Różnica poziomów wynosi 6,7 m (od 83,30 m n.p.m do 90 m n.p.m). Pole positon znajduje się po lewej stronie.
- tor kartingowy - o długości 1,5 kilometra; z najdłuższą prostą, która ma 110 metrów. 21 zakrętów, w tym 7 lewych i 14 prawych. Pole position znajduje się po prawej stronie.

Oczywiście do tego dodane są trasy offroadowe, przeznaczone do szybkiej jazdy kierowców amatorów kochających ślizgać się autem po żwirowych zakrętach. Tor Poznań nazywany jest mekką polskich motorzystów - to idealne miejsce dla wyścigów motocyklowych.

Automobilklub Wielkopolski może i nie ma dostępu do jednego z najnowocześniejszych torów, ale za to jest on jednym z tych, które bronią się same od wielu lat. To jedno z lepszych miejsc w całym województwie wielkopolskim, w którym można podjąć się nauki sportowej jazdy. Jeżeli zainteresowanego najdzie ochota się pościgać, to warto udać się właśnie tam.

Inne tory w województwie wielkopolskim godne polecenia

Gdzie jeszcze w województwie wielkopolskim można nauczyć się dynamicznej jazdy? Jednymi z bardziej polecanych miejsc przez entuzjastów samochodowych i motocyklowych są:
- Bednary Driving City - centrum jazdy umieszczone na terenie byłego lotniska (chociaż do tej pory korzystają z niego awionetki). Wyposażone w maty poślizgowe, barierki ze starych opon i pachołki. Używane jest najczęściej do szkolenia umiejętności radzenia sobie w trakcie sytuacji kryzysowych, ale w bezpiecznych warunkach.
- Tor wyścigowy Lotnisko Kąkolewo - kolejne miejsce, które zostało przerobione z placówki lotniczej. Na jego terenie regularnie odbywają się imprezy wyścigowe, które wykorzystują nawierzchnie zarówno utwardzone, jak i nieutwardzone. To teren, który z pewnością muszą odwiedzić wszyscy chcący spróbować rallycrossu samemu.
- Agro Wrak Track - pozycja nietypowa, przeznaczona dla tych, którzy kochają adrenalinę. W Jeziorach Wielkich znajduje się trasa, która przeznaczona jest do wyścigów wraków. Stłuczki, gnąca się blacha i ryk silników jest tam codziennością. Wrak Track nadaje się bardziej do niezobowiązującej zabawy, a nie do szkolenia z zakresu profesjonalnej jazdy wyczynowej.

Jak przygotować się do jazdy wyczynowej?

Początkujący, którzy zaczynają dopiero stawiać swoje kroki w świecie sportów motoryzacyjnych, nie muszą przygotowywać niczego. Zarówno samochód, jak i akcesoria można wynająć - trzeba jednak liczyć się z dużym wydatkiem. Amatorzy z większym doświadczeniem powinni nabyć własne auto i sprzęt sportowy (np. kominiarkę, kombinezon i rękawice). Jest to inwestycja, która z pewnością się opłaca.

Młodzi kierowcy z Poznania i okolic mają naprawdę duże szczęście - w okolicy znajduje się wiele miejsc, które pozwalają trenować i oczywiście przede wszystkim - ścigać się!




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Popularne tory wyścigowe do treningów w woj. Wielkopolskim