Portal V10  »  Aktualności  »  Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
Cadillac World Thorium Fuel Concept

Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać

2011-09-04 - P. Kozłowski     Tagi: Samochody koncepcyjne, Nowoczesne technologie
Ekologiczna gorączka na dobre opanowała świat. Motoryzacja również na nią "zachorowała". Samochody o napędzie hybrydowym ustępują miejsca tym, do których napędu służy wyłącznie prąd. Silniki elektryczne montuje się już nie tylko w małych autkach miejskich, ale nawet w supersportowych maszynach. Jedną z największych - jeśli nie największą - wadą napędów typu full-electric jest ich zasięg, który odpycha część potencjalnych nabywców. Naprzeciw ich wymaganiom stają naukowcy, którzy coraz głośniej mówią o napędach jądrowych. Naukowcy już dawno chcieli wykorzystać energię jądrową do napędu samochodów. W 1957 roku Ford zaprezentował światu prototyp o nazwie Nucleon. Amerykański producent przewidywał wymienność kapsuły z reaktorem atomowym w punktach obsługi kierowców. Projekt zakończył się niepowodzeniem przez niewystarczające zasoby technologiczne ówczesnego świata. Dzisiaj podczas budowy samochodu o napędzie jądrowym, nukowcy chcą wykorzystać tor. Tor jest najczęściej występującym w przyrodzie pierwiastkiem promieniotwórczym. Ze względu na długi czas połowicznego rozpadu jego radioaktywność jest niewielka. Dziś wykorzystuje się go m.in. do tworzenia stopów charakteryzujących się dużą wytrzymałością wysokotemperaturową, a tlenek toru stosuje się przy produkcji niektórych soczewek. Z drugiej strony pierwiastek ten może być użyty jako paliwo w reaktorach jądrowych. Fakt ten chcą wykorzystać naukowcy przy produkcji napędów przyszłości.
Zasada działania takiego napędu byłaby prosta. Tor pośrednio produkowałby ciepło, pod którego wpływem wytwarzałaby się para wodna. Ta z kolei powodowałaby działanie generatora, który zamieniałby ją w energię elektryczną, potrzebną do napędzania silnika. Cienka warstwa folii aluminiowej uniemożliwiałaby przedostawanie się promieniowania poza układ - to wystarczająca osłona w przypadku toru, który nie mógłby być wykorzystany do produkcji broni.
Naukowcy twierdzą, że zaledwie 8 gramów toru wystarczyłoby do przejechania prawie 500 km. Choć te doniesienia wydają się nieprawdopodobne, to Cadillac pokazał już, że da się stworzyć samochód wykorzystujący do napędu tor, prezentując w 2009 roku World Thorium Fuel Concept.



źródło: Carscoop

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
5

Komentarze do:

Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać

Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
kuba 2011-09-04 15:09
Jakoś mnie to nie przekonuje, bo co potem zrobimy z tym co z tego pierwiastka zostanie?? Hehe mnie zadowoli PALIWOWE OGNIWO WODOROWE! Tylko jesli każdy bedzie mial maszyne do produkcji wodoru w ogrodku na czym będą zarabiać koncerny paliwowe?? Nie mowiac juz o darmowej energi elektrycznej. Wszytko mozna by zastapic wodorem...
Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
? no name ? 2016-10-26 18:40
Zgadzam się z kubą
matbat
Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
matbat 2016-10-27 14:48
I kolejne zanieszczenie zostanie tylko takie ktorego latwo sie nie pozbedziemy lipa
Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
Flavix 2016-11-02 00:37
To już chyba lepsze diesle ;-)
Samochód o napędzie jądrowym - to może się udać
Bester 2016-12-05 09:28
Ciekawe o ile by były droższe niż drogie hybrydy