Trudne warunki drogowe w nocy. Ryzyko gołoledzi prawie w całym kraju
Marznące opady deszczu i spadek temperatury w nocy to prosty przepis na gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakrył pomarańczowymi alertami ostrzegającymi przed śliskimi drogami i chodnikami prawie cały kraj.
"Dziś ostrzegamy przed opadami marznącymi na obszarze niemal całego kraju. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko. Zachowajcie szczególną ostrożność. Na północy kraju zagrożeniem będzie także silny wiatr" - informuje IMGW na swoich kanałach społecznościowych.
Z podobną informacją wychodzi również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś i jutro (14/15.01) opady marznącego deszczu i gołoledź. Uważaj na drodze i chodniku. Możliwe utrudnienia komunikacyjne" - donosi w swoim alercie. Ostrzeżenia nie dotyczą tylko części Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Przed kierowcami zapowiada się jednak trudna noc w całym kraju - zalecamy stosowanie się do kilku prostych zasad:
- zachowanie płynnej jazdy i wprowadzania delikatnych manewrów
- hamowania silnikiem gdzie to możliwe
- zwiększenie odstępu od innych użytkowników drogi
- omijania niebezpiecznych i stromych dróg
Gdzie występuje gołoledź?
Największe ryzyko wystąpienia gołoledzi pojawia się w miejscach o specyficznych uwarunkowaniach pogodowych. Do takich miejsc należą:
- Mosty i wiadukty: wychładzają się szybciej niż otaczający je teren - zmiana w przyczepności drogi może być bardzo nagła
- Cienie rzucane przez budynki i drzewa: kolejna niespodziewana pułapka: nawierzchnie, które pozostają w cieniu przez dłuższy czas, wychładzają się szybciej i mogą być pokryte warstwą lodu, nawet gdy inne części drogi pozostają suche.
- Obszary o wysokiej wilgotności: miejsca w pobliżu zbiorników wodnych, rzek, jezior czy mokradeł są bardziej narażone na występowanie mgieł i wilgotnego powietrza, które może przymarzać na chłodnych nawierzchniach.
- Leśne drogi: podobnie jak drogi w dolinach, znajdują się w przestrzeniach zatrzymujących zimne powietrze, co również zwiększa ryzyko zamarzania wilgoci)
- Miejsca z dużymi różnicami wysokości: na wzniesieniach oraz w ich pobliżu temperatura przy podłożu będzie spadać szybciej niż w pozostałych miejscach
Pamiętajcie, że temperatura przy powierzchni ziemi spada najczęściej późnym wieczorem i wczesnym rankiem, przez co ryzyko wystąpienia gołoledzi wtedy jest największe. Więcej przydatnych informacji znajdziesz w naszym poradniku jak przygotować auto do mrozów.
Dodaj komentarz
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.