Portal V10 » Prezentacje / testy » Volkswagen Touareg 2010 debiutuje w Polsce - prezentacja modelu
Volkswagen Touareg 2010 debiutuje w Polsce - prezentacja modelu
2010-06-02 - K. Spychalski Tagi: Volkswagen, SUV, Volkswagen Touareg
Prawie 500.000 kierowców zdecydowało się na pierwszą generację Touarega. Ten cieszący się popularnością na całym świecie samochód terenowy klasy wyższej, łączy w jedną całość wysoki komfort, sportowe właściwości jezdne, awangardowy design, doskonałą jakość i wyjątkową przydatność do jazdy w terenie.
Nawet o 25 procent oszczędniejsze silniki
Druga generacja Touarega dzięki oszczędniejszym nawet o 25 procent silnikom i wielu nowym systemom wspomagającym kierowcę i zwiększającym bezpieczeństwo interpretuje w nowy, dostosowany do naszych czasów sposób uniwersalną ideę samochodów typu SUV.
Touareg Hybrid
Nowy Touareg będzie dostępny także w wersji hybrydowej - V6 TSI plus silnik elektryczny. Jeżeli silniki pracują jednocześnie (boostowanie), uzyskują łączną moc 279 kW/380 KM i maksymalny moment obrotowy 580 Nm.
Jednocześnie Touareg Hybrid ze spalaniem zaledwie 8,2 l/100 km wytycza nowe granice wśród nadających się w pełni do jazdy w terenie SUV-ów z silnikami benzynowymi. Z prędkością do 50 km/h auto to może poruszać się wyłącznie na prąd, zatem nie emituje spalin. Podobnie jak wszystkie Touaregi, także wersja hybrydowa może holować przyczepę o masie do 3,5 tony.Znacznie poprawione zostały wartości zużycia paliwa i emisji CO2 Touaregów z konwencjonalnym napędem. Wszystkie silniki spełniają normę emisji spalin Euro 5 i posiadają nowy system zarządzania temperaturą, który pozwala na szybsze osiągnięcie temperatury roboczej, a tym samym na niskie zużycie paliwa, odczuwalne szczególnie podczas jazdy na krótkich odcinkach.Zoptymalizowany V6 FSI zużywa o 2,5 litra mniej benzyny
Przykładem może być silnik benzynowy V6 FSI o pojemności 3,6 litra, z bezpośrednim wtryskiem o mocy 206 kW/280 KM, osiągający 360 Nm momentu obrotowego. Zużywa 9,9 l paliwa na 100 km, czyli aż o 2,5 litra mniej, niż jego poprzednik. Takie średnie spalanie odpowiada emisji CO2 w wysokości 236 g/km, zatem dokładnie o 60 g/km mniej, niż w poprzedniej wersji.Zoptymalizowany V6 TDI zużywa zaledwie 7,4 l/100 km
Innym przykładem jest V6 TDI - najoszczędniejszy silnik Touarega. Pod względem mocy ta udoskonalona wersja, cieszącego się dużą popularnością V6 TDI, osiąga 176 kW/240 KM (wersja europejska). Rozwijający 550 Nm turbodiesel zużywa zaledwie 7,4 l/100 km (emisja CO2 195 g/km, czyli o 1,9 litra mniej, niż poprzedni 240-konny TDI jego poprzednika. Emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 49 g/km.
Nowy V8 TDI zastępuje V10 TDIKolejny przykład stanowi V8 TDI, najnowszy silnik wysokoprężny z turbosprężarką o mocy 250 kW/340 KM. Średnie zużycie, biorąc pod uwagę moc i potężny moment obrotowy 800 Nm, osiąga świetną wartość 9,1 l/100 km (239 g/km CO2) - o 2,8 litra mniej, niż wcześniej stosowany silnik V10 TDI.Pierwszy SUV na świecie z 8-biegową przekładnią automatyczną
Seryjnie wszystkie wersje Touaregów będą wyposażone w nową 8-biegową przekładnię automatyczną. Siódmy i ósmy bieg są oszczędnymi biegami „overdrive“. Ósmy bieg redukuje prędkość obrotową w porównaniu z 6-tym biegiem o 34 procent, co pozwala na zaoszczędzenie paliwa i ograniczenie emisji CO2.Lżejszy i bardziej dynamiczny
Tak jak w przypadku popularnego na całym świecie, mniejszego Tiguana, także w przypadku Touarega Volkswagen konsekwentnie stawia na ekologię. Znacznie oszczędniejsze silniki oraz obniżenie w wersji podstawowej masy o 208 kilogramów to prawdziwy krok milowy.Jednocześnie nadwozie jest o pięć procent sztywniejsze. Ponadto projektantom udało się uzyskać znacznie lepszy współczynnik oporu powietrza cw, który obniżył się z 0,38 do 0,35. Obok udoskonaleń aerodynamicznych na wartość cw ma wpływ również obniżenie wysokości karoserii w porównaniu z poprzednikiem. Razem z ukształtowaniem przodu nadwozia, w stylu nowego DNA designu Volkswagena, daje to mniejszą powierzchnię czołową.
Napęd na wszystkie koła w dwóch wersjach Seryjny napęd na wszystkie koła został zmodyfikowany pod kątem zużycia paliwa. W wersji podstawowej (4MOTION) wszystkie Touaregi nowej generacji dysponują napędem na cztery koła z samoblokującą przekładnią rozdzielczą typu Torsen (zdolność pokonywania wzniesień 31 stopni).
Touareg posiada ponadto, podobnie jak Tiguan Track & Field, program jazdy offroad, który po uruchomieniu odpowiednim przyciskiem dostosowuje ABS, EDS i ASR do jazdy terenowej, włącza automatycznie system ułatwiający zjeżdżanie z góry i dopasowuje punkty zmiany przełożenia automatycznej przekładni.Jako opcję można zamówić V6 TDI z pakietem Terrain-Tech. Pakiet ten obejmuje przekładnię rozdzielczą z reduktorem, jeszcze lepiej przystosowaną do jazdy terenowej wraz z blokującym się nawet w 100 procentach mechanizmem różnicowym tylnej osi i środkowym mechanizmem różnicowym (4XMOTION).Zdolność pokonywania wzniesień wynosi 45 stopni. Wersja ta, podobnie jak pierwsza generacja Touaregów, posiada pokrętło, którym kierowca może wybrać jeden z pięciu stopni, zależnie od warunków terenowych.
Więcej miejsca dla wszystkich
Nowy Touareg jest nie tylko lżejszy, oszczędniejszy i bardziej zwrotny, lecz także bardziej uniwersalny. Wnętrze stało się bardziej funkcjonalne, siedzenia wygodniejsze, a dzięki przedłużonemu o 41 milimetrów (do 2.893 milimetrów) rozstawowi osi przestrzeń wokół nóg z tyłu jest teraz większa. Tylna kanapa może być przesuwana do przodu i do tyłu o 160 milimetrów, ponadto oparcie można pochylać.Odblokowywane na życzenie elektrycznym przyciskiem, może zostać złożone w ciągu kilku sekund - pojemność bagażnika zwiększy się wtedy do 1.642 litrów. Seryjnie już w wersji podstawowej zamontowane jest radio z CD i system Info, sterowane intuicyjnie przy użyciu ekranu dotykowego o przekątnej 6,5 cala.
Jeden z najbardziej innowacyjnych i najbezpieczniejszych samochodów w historiiHamulec postojowy jest teraz aktywowany przyciskiem. Silnik (wersje V6) wyłącza się automatycznie na czerwonym świetle i uruchamia, gdy kierowca zdejmie nogę z hamulca (system Start - Stop). Wersje V6 przy hamowaniu i podczas jazdy bez gazu zbierają cenną energię kinetyczną i magazynują ją.Miarka kontrolna oleju stała się przeżytkiem: poziom oleju w Touaregu jest wyświetlany elektronicznie. Opcjonalnie tylną klapę zamyka i otwiera się pilotem wbudowanym w kluczyk. Największy wśród SUV-ów szklany dach panoramiczny dba o to, aby we wnętrzu Touarega było jasno.
Pojawiło się również wiele nowych systemów wspomagających kierowcę. Nowy system Area View za pomocą czterech kamer śledzi otoczenie samochodu i zwiększa w ten sposób poziom bezpieczeństwa. Ponadto ochronę zapewnia dziewięć poduszek powietrznych.System Lane Assist utrzymuje auto na właściwej drodze, a Side Assist ostrzega przy zmianie pasa przed nadjeżdżającymi pojazdami. Automatyczna regulacja odległości ACC ze zintegrowanym Front Assist, w razie konieczności przyhamowuje Touarega aż do zatrzymania i z wyprzedzeniem napręża pasy bezpieczeństwa.Również zupełnie nowy system proaktywnej ochrony pasażerów łączy ze sobą systemy wspomagania i dba, aby w razie wypadku nie tylko zostały napięte pasy, lecz także w zależności od dynamiki poprzecznej - zamknięte szyby i panoramiczny dach.
Absolutną światową nowością są reflektory bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist. Współpracujące z kamerami stałe światła drogowe „widzą“ nadjeżdżający z przeciwka i jadący przed Touaregiem pojazd i automatycznie - z wykorzystaniem modułu świateł doświetlających zakręty - regulują indywidualnie dla każdego reflektora światła drogowe tak, aby nikogo nie oślepiały.Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe. Touareg ze wszystkimi swoimi cechami jest nie tylko najbardziej ekologicznym SUV-em na świecie, lecz także jednym z najbezpieczniejszych samochodów w historii motoryzacji.Zestawienie faktów
Technologia i wyposażenie
Znacznie mniejsza masa Dzięki modyfikacjom nadwozia, doborowi materiałów i lżejszemu układowi napędowemu masa pustego Touarega zmniejszyła się w zależności od wersji od 203 do 222 kilogramów. Do rozwiązań wprowadzonych do nadwozia, których celem było obniżenie masy, należy między innymi wielowarstwowa izolacja akustyczna, która przy większej skuteczności waży znacznie mniej, niż zazwyczaj stosowane materiały izolacyjne.Masa pustego Touarega V6 FSI została zredukowana do 2.035 kilogramów. Wersje wysokoprężne turbo ważą 2.099 (V6 TDI) i 2.222 kilogramów (V8 TDI); masa Touarega Hybrid to 2.240 kilogramów. Waga samego nadwozia została zmniejszona o pięć procent, do 398 kilogramów.
Nadwozie o najwyższej jakości w segmencieMimo znacznej redukcji masy nowy Touareg ze sztywnością statyczną 24.800 Nm/° oferuje najsztywniejsze nadwozie w segmencie. W porównaniu z przednikiem, sztywność wzrosła o pięć procent, co ma wpływ zarówno na komfort, jak i zachowanie się podczas zderzenia.
Dzięki zastosowaniu tak zwanych „tailored blanks“ uzyskano na przykład znaczną poprawę wartości intruzji i homogeniczności struktury przy zderzeniu bocznym. Utwardzane w formie stale manganowe w bocznej ścianie nadwozia, stosowane także w wielu innych Volkswagenach, pozwoliły na zmniejszenie masy konstrukcji także w tym wrażliwym na uderzenia obszarze karoserii.Innowacyjna ochrona pieszych
Ponieważ wyposażony nawet w dziewięć poduszek powietrznych Touareg jest sprzedawany na całym świecie, musi spełniać wszystkie obowiązujące na różnych kontynentach wymagania. Dla Volkswagena równie ważna jak bezpieczeństwo pasażerów jest ochrona innych uczestników ruchu. Volkswagen poszedł zatem o krok dalej, niż normy narzucone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pieszych.Na przykład zastosowano nowy, ulegający deformacji element mocujący przednie błotniki, wykonany z tworzywa sztucznego. Uzyskano w ten sposób znacznie wyższy poziom ochrony górnej części ciała i głowy pieszych i rowerzystów. Można śmiało stwierdzić, że ten SUV przy każdym zderzeniu, jakie tylko można sobie wyobrazić, jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.
Panoramiczny rozsuwany dach (PSD)Zespół Touarega włożył w budowę karoserii wiele wysiłku. Świadczy o tym na przykład panoramiczny szklany dach o wymiarach 990 x 1.452 milimetry, który wypełnia praktycznie całą powierzchnię dachu i wpuszcza do wnętrza ogromną ilość światła.
W normalnym przypadku taki otwór, jednak o 350 procent większy, niż normalny rozsuwany dach, prowadzi do pogorszenia sztywności. W Touaregu dzięki sztywności podstawowej i dodatkowej ramie wzmacniającej, wykonanej przy użyciu najnowocześniejszych technologii klejenia tak nie jest. Rama ta gwarantuje optymalną sztywność i wytrzymałość na uderzenia przy minimalnej masie.Wykonana została z „tailored blanks“ (elementy z blach różnej jakości) z symetrycznymi zgrubieniami, przez co tak zwana wytrzymałość na ścinanie praktycznie osiąga poziom wariantu z pełnym dachem. Dzięki otaczającemu cały rozsuwany dach sztywnemu połączeniu z elementami bocznymi i belkami poprzecznymi dachu można było całkowicie zrezygnować z dodatkowych wzmocnień lub węzłów blach.Interesujący jest też fakt, że rozsuwany dach można otworzyć i zamknąć przy (teoretycznej) prędkości 260 km/h. Działanie dachu testowane było w różnych temperaturach, od - 20 do +95 stopni, przy wilgotności powietrza do 95 procent. Rezultat: nieograniczona przydatność do jazdy w każdych warunkach.Szklany dach składa się z przedniego ruchomego modułu i stałego, tylnego segmentu szklanego. Przedni segment jest sterowany ergonomicznym przełącznikiem w konsoli dachowej. Automatycznie wysuwana siatkowa osłona przeciwwiatrowa eliminuje zawirowania powietrza i tym samym związane z nimi odgłosy.Zastosowanie izolacyjnego szkła bezpiecznego zmniejszyło przepuszczalność ciepła do 12 procent, przepuszczalność światła do 13 procent, a promieniowania ultrafioletowego do mniej niż czterech procent. Ponadto dach ten jest wyposażony w elektrycznie rozsuwaną roletę przeciwsłoneczną. Każda operacja otwierania i zamykania dachu jest nadzorowana elektronicznie, a zabezpieczenie przed zgnieceniem dłoni zapewnia niezbędne bezpieczeństwo.Automatycznie otwierana tylna pokrywa
Nowością jest także opcjonalnie automatycznie zamykana i otwierana tylna pokrywa (seryjna w Touaregu Hybrid i V8 TDI). Cały układ waży o 40 procent mniej, niż u poprzednika. Automatyczne zamykanie i otwieranie inicjowane jest teraz nie tylko z wnętrza samochodu (przyciskiem w poszyciu drzwi po stronie kierowcy) i na samej klapie, lecz także pilotem nowego kluczyka.
Kolejną nową funkcją jest „Tip to Close“ - wystarczy krótko pociągnąć otwartą pokrywę, aby dalsza część procesu zamykania przebiegła samoczynnie. Zastosowana po raz pierwszy w tylnej pokrywie technologia napędu wrzecionowego dba o łagodny przebieg otwierania i zamykania. W końcowej fazie zamykania dołącza się wspomaganie przyciągania klapy. Sygnał akustyczny po włączeniu napędu i niezawodne zabezpieczenie przed zakleszczeniem gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Otwieranie i zamykanie tylnej pokrywy może być zatrzymane w dowolnej pozycji. Można również wcześniej zaprogramować kąt otwarcia, na przykład by uniknąć uszkodzenia klapy w niskich garażach. Pokrywa otworzy się wtedy tylko do żądanej pozycji. W tym celu należy wcisnąć na co najmniej trzy sekundy przycisk na wewnętrznej stronie pokrywy.
Sygnał akustyczny i zapalenie się świateł awaryjnych potwierdzi fakt zapamiętania pozycji przez system. Tylną klapę można naturalnie otworzyć i zamknąć również manualnie. Także w tym przypadku możliwe jest jej unieruchomienie w dowolnej pozycji.
Reflektory
Elementem zwracającym uwagę są reflektory nowego Touarega. Dostępne w trzech wersjach: jako reflektory halogenowe, bi-ksenonowe z automatyczną regulacją zasięgu i - co jest światową nowością w tej klasie - jako reflektory bi-ksenonowe z dynamiczną, współpracującą z kamerą regulacją świateł drogowych Dynamic Light Assist.
Podwójne reflektory halogenowe
Reflektory halogenowe oferują wbudowane w reflektor świateł drogowych światła do jazdy w dzień. Reflektory wykorzystują przy tym tak zwaną żarówkę dwuwłóknową (H15) firmy Osram dla świateł drogowych i dziennych. Żarówka H15 łączy ekstremalnie długą żywotność z bardzo jasnym strumieniem światła. Odbłyśnik posiada oddzielny segment dla świateł dziennych, natomiast większa jego część wykorzystywana jest przez światła drogowe.
Reflektory bi-ksenonowe z regulacją zasięgu zależną od prędkości
Reflektory bi-ksenonowe z diodowymi światłami do jazdy w dzień są seryjne w Touaregu Hybrid i V8 TDI. Obok dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów posiadają one - po raz pierwszy w Volkswagenie - regulację zasięgu w zależności od prędkości.
Dysponują one funkcją miejską i funkcją przystosowaną do jazdy na autostradzie z odpowiednim do danej sytuacji, optymalnym oświetleniem. Na przykład na autostradzie wiązka światła zostaje skierowana dalej przy prędkości powyżej 110 km/h w celu lepszego oświetlenia znajdujących się daleko obiektów, bez oślepiania innych kierowców.
Oba reflektory ksenonowe - po jednym dla świateł mijania i drogowych - są wyposażone w bezrtęciową żarówkę DS3. Volkswagen po raz kolejny oparł się na międzynarodowych przepisach, które w niektórych regionach będą w przyszłości wymagały stosowania źródeł światła nie zawierających rtęci.
Następną nowością w modułach reflektorów są zastosowane przez Volkswagena, po raz pierwszy w tej formie, seryjne diodowe światła do jazdy w dzień. Wokół modułu ksenonowego, w formie litery „u“ o trójwymiarowym wyglądzie zgrupowanych jest 15 LED.
Nawet po włączeniu głównych reflektorów diody nadal się świecą, wprawdzie ich światło jest przytłumione, ale gwarantuje to zachowanie typowego dla Touarega wyglądu świateł o każdej porze. Diody służą także jako światła postojowe lub dzienne.
Reflektory bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist
W trzecim wariancie reflektory bi-ksenonowe oferują jako światową nowość - maskowane, współpracujące z kamerą światła drogowe nazwane Dynamic Light Assist. Opcja ta może być wybrana dodatkowo do świateł bi-ksenonowych. W połączeniu z wbudowaną za przednią szybą kamerą moduły świateł drogowych w reflektorach bi-ksenonowych pozostają stale aktywne, lecz z wyprzedzeniem zostają przesłonięte w tych obszarach, w których system stwierdzi ewentualną możliwość oślepienia innych użytkowników ruchu.
Na przykład ruch z naprzeciwka: w tym przypadku światła zostaną przytłumione tylko w tym obszarze, w którym poruszają się nadjeżdżające z przeciwnego kierunku pojazdy, a pozostała część drogi będzie nadal oświetlana światłami drogowymi. Kierowca będzie miał zatem do dyspozycji więcej światła co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Funkcja ta jest realizowana przez dodatkową przesłonę znajdująca się między reflektorem z palnikiem ksenonowym a soczewką.
W połączeniu z inteligentnym, odchylającym się na boki modułem (przy funkcji doświetlania zakrętów) oraz indywidualnym sterowaniem prawym i lewym reflektorem ta dodatkowa geometria przesłony pozwala na zamaskowanie źródła światła tylko w tych obszarach, które mogłyby powodować oślepianie.
Zalety tej funkcji zauważalne są przy prędkości powyżej 65 km/h. Z pomocą kamery moduł sterowania doświetlaniem zakrętów rozpoznaje jadący z przodu pojazd i przesuwa stożek światła bez oślepiania kierowcy. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe.
Stylistyka nadwozia
Dotyczy to zarówno przodu nadwozia z wyraźnym poziomym podziałem i charakterystycznymi reflektorami, typowej dla Touarega części tylnej z wyjątkowymi, natychmiast rozpoznawalnymi w nocy światłami, jak i bardziej atletycznej bryły nadwozia. Powstał w ten sposób SUV, elegancki i ponadczasowy, którego wygląd i jakość świadczą o przynależności do najwyższej klasy.
Styliści stworzyli absolutnie niepowtarzalny samochód, przyciągający wzrok z każdej perspektywy - typowego Volkswagena i typowego Touarega, który natychmiast zostanie rozpoznany. A to wcale nie jest takie proste, bowiem nigdy przedtem w historii motoryzacji nie było tak wielu samochodów i segmentów na rynku, jak obecnie.
Nowy Touareg - bardziej elegancki i powściągliwy pod względem optycznym, wyróżnia się z tej masy samochodów swoim niepowtarzalnym designem. Dotyczy to zarówno poziomego prowadzenia linii przedniej części jak i bardziej rozciągniętej bryły nadwozia.
Przód nadwozia
Wraz z debiutem aktualnej wersji Scirocco, Volkswagen zaprezentował po raz pierwszy nowe DNA designu, a tym samym nową koncepcję „oblicza“ modeli z różnych klas. Cechą wspólną tych aut - kodem genetycznym rodziny Volkswagenów - jest czysty, poziomy podział.
Centralnymi elementami są: czarna, błyszcząca i ozdobiona chromowanymi paskami obudowa górnej części osłony chłodnicy, optycznie zintegrowane w ten poziomy układ reflektory, środkowa płaszczyzna zderzaka pokryta lakierem w kolorze nadwozia i wlot powietrza w kształcie litery U, najczęściej otoczony chromowaną listwą. Każdy model i każda klasa ma przy tym swoje własne, niepowtarzalne cechy optyczne. Dotyczy to także Touarega.
W zależności od segmentu wszystkie wymienione wyżej detale wykazują wyraźne zróżnicowanie, które przede wszystkim ze względu na proporcję, ukształtowanie pokrywy silnika i błotników oraz formy reflektorów daje całkowicie inne oblicze.
Stylistyką przodu nadwozia designerzy po raz pierwszy w samochodzie wyższej klasy urzeczywistnili nowe oblicze Volkswagena. Rezultat pokazuje, jaką uniwersalność oferuje idea stylistyczna leżąca u podstaw opracowania tego designu.
Poziomy pas składający się z relatywnie płaskiej osłony chłodnicy, logo VW i reflektorów w formie trapezu definiuje niepowtarzalny charakter Touarega i jest zarazem centralnym elementem DNA designu. Dolna chromowana poprzeczka osłony chłodnicy znajduje swoją kontynuację w zwężających się w kierunku chłodnicy reflektorach.
Podwójne reflektory stanowią element interesujący zarówno pod względem optycznym, jak i technicznym. Reflektory dostępne są w trzech wersjach: jako halogenowe, bi-ksenonowe i po raz pierwszy na świecie - bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist.
Pod pokrytą lakierem w kolorze nadwozia środkową częścią zderzaka znajdują się dolne wloty powietrza. W przypadku Touarega Hybrid i Touarega V8 TDI środkowy wlot posiada chromowane poprzeczki i obramowanie w kształcie litery U. W najniższym segmencie zderzaka umieszczono reflektory przeciwmgielne i czujniki radarowe opcjonalnej automatycznej regulacji odległości (ACC plus Front Assist).
Sylwetka
Dzięki mniejszej wysokości nadwozia, krótkim zwisom, dynamiczniejszej linii okien i czystemu przebiegowi płaszczyzn, sylwetka, w przeciwieństwie do wielu innych SUV-ów nie wygląda nazbyt masywnie. Wręcz przeciwnie: bryła nadwozia w okolicach drzwi jest lekko wcięta, jak w samochodach sportowych i między słupkami A i C powstaje częściowa faseta, która zatrzymuje światło i nadaje całej ścianie bocznej muskularny, atletyczny charakter.
Ten charakter wzmacniają precyzyjne krawędzie nadkoli, które stanowią wyraziste akcenty i dzielą płaszczyzny. Cechami typowymi dla SUV-ów są ponadto masywne, osłonięte od wewnątrz czarnym tworzywem nadkola. Istotne cechy tej klasy samochodów - siła i wytrzymałość - akcentowane są optycznie przez duże koła (seryjnie 7,5J x 7 w V6 TDI i V6 FSI, 8J x 18 w wersji Hybrid i V8 TDI).
Tył nadwozia
Nowy Touareg jest natychmiast rozpoznawany jako prawdziwy Touareg także z tyłu, ponieważ styliści świadomie nawiązali do wyglądu pierwszej generacji tego SUV-a. Dział designu Volkswagena zrezygnował przy tym z wychodzących szybko z mody efektów i postawił na stałą ewolucję. Strategia ta do dzisiaj towarzyszy na przykład sensacyjnej popularności Golfa. A to jest właśnie jedna z cech, dzięki którym Volkswageny znacznie dłużej zachowują swoją wartość, niż wiele innych samochodów.
Podobnie jak z przodu, także w tylnej części nowego Touarega dominują poziome linie. Na górze tylnej pokrywy znajduje się dopracowany pod względem aerodynamiki spojler, który jednocześnie optycznie przedłuża dach. Duża tylna szyba sięga do słupków D. Tylna pokrywa może być otwierana automatycznie.
W pokrywę bagażnika wbudowane są w części tylne światła. Te wewnętrzne segmenty zawierają drugie światło tylne oraz światło cofania. W segmentach zewnętrznych umieszczono światła stopu i kierunkowskazy. Rzucającymi się w oczy detalami podwójnych świateł tylnych są cztery elementy w formie litery „L“, otaczające elementy centralne. W ten sposób powstała absolutnie niepowtarzalna grafika widoczna w nocy.
Na środku, między światłami, umieszczone jest logo VW. Jako ochrona krawędzi bagażnika w Touaregu Hybrid i V8 TDI służy chromowany stopień na zderzaku. W dolnej części zderzaka pokrytego lakierem w kolorze nadwozia wbudowane są wąskie pasy świateł przeciwmgielnych.
Tylko środkowa część, z umieszczonymi z prawej i lewej strony końcówkami rur wydechowych, ma czarny kolor. Rury te w wersjach V6 FSI i V6 TDI są okrągłe, natomiast w dwóch pozostałych wariantach Touarega chromowane i prostokątne.
Wnętrze - funkcja i design
Wykonane w technice slush miękkie, przypominające skórę powierzchnie i włączone w nie chromowane lub aluminiowe osłony oraz aplikacje ze szlachetnego drewna (w zależności od wersji wyposażenia) po raz kolejny nie mają sobie równych w tej klasie aut.
Wymagania stawiane wnętrzu nowego Touarega były niezwykle wysokie, ponieważ kokpit pierwszej generacji Touarega do dziś uznawany jest za najlepiej ustrukturyzowany i wykonany z największą precyzją wśród wszystkich SUV-ów.
Nadrzędnym celem stawianym inżynierom przy projektowaniu tego Volkswagena było zagwarantowanie jego intuicyjnej obsługi. Kierowca wsiada zatem do SUV-a, który jest ergonomiczny w każdym calu. Przy nowym Touaregu - z jego kompleksowym wyposażeniem - dużym wyzwaniem było uzyskanie takiej samej, nieograniczonej logiki obsługi, jak w Polo czy Golfie. I zadanie to udało się doskonale zrealizować.
Silnik Touarega jest uruchamiany albo przy użyciu nowej, elektronicznej stacyjki (kluczyk może być przekręcany zarówno w prawą, jak i lewą stronę) lub przyciskiem startu z lewej strony dźwigni 8-biegowej przekładni automatycznej (przy Keylesss Access, seryjnym w Touaregu Hybrid i V8 TDI systemie „bezkluczykowego“ zamykania i uruchamiania).
Natychmiast po zajęciu miejsca można zauważyć, że przestrzeń wokół nóg w kierunku tunelu przekładni odczuwalnie zwiększyła się dzięki nowej formie konsoli środkowej. Środkowy podłokietnik (w Touaregu Hybrid i V8 TDI - dwuczęściowy), sięga teraz dalej i optymalizuje podparcie ręki.
Deska rozdzielcza bez kompromisów
Przed kierowcą rozpościera się wyraźnie ustrukturyzowana, wysokiej jakości deska rozdzielcza. Precyzyjnie dopracowane zegary wyświetlają w zasięgu wzroku wszystkie istotne informacje. Z lewej strony znajduje się obrotomierz, z prawej prędkościomierz o skali kończącej się na 280 km/h. Z lewej strony na dole umieszczono znacznie mniejszy okrągły wskaźnik temperatury silnika, z prawej - poziomu paliwa.
Wyjątkowo wysoką jakością i precyzją charakteryzują się klasyczne, analogowe, okrągłe zegary. Mają galwanicznie chromowane pierścienie i oświetlone na czerwono wskazówki. Tarcze są podświetlone białymi diodami. W obrębie prędkościomierza i obrotomierza znalazły swoje miejsce pola ze wskaźnikami ostrzegawczymi lub informacyjnymi, które zapalają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Wersje Touarega V6 FSI i V6 TDI wyposażone są w pięciocalowy, monochromatyczny wyświetlacz, który charakteryzuje doskonałe menu i czytelna wizualizacja parametrów.
Seryjnie w Touaregu Hybrid i w wersjach z silnikiem V8 montowany jest komputer pokładowy Premium z siedmiocalowym kolorowym ekranem w formacie 15:9. Kierowca może wybierać wyświetlane informacje przy użyciu logicznego, kolorowego menu kontekstowego.
W przypadku Touarega Hybrid na wyświetlaczu pojawia się także informacja o przepływie energii lub trybie pracy, na przykład boostowanie, czyli połączenie mocy silnika V6 TSI i silnika elektrycznego. Dzięki dużym wyświetlaczom wiele opcji może być pokazywanych z większą precyzją. Na przykład informacje z nawigacji: obok strzałek kierunku na rozgałęzieniach dróg pokazywane są także pasy ruchu i nazwy głównego kierunku.
Konsola środkowa z seryjnym ekranem dotykowym
Dominującym elementem środkowej konsoli jest umieszczone w jej górnej części nowe, seryjne radio RCD 550 lub opcjonalny, opierający się na RCD 550 system nawigacji RNS 850. Oba urządzenia posiadają ekran dotykowy. Wyświetlacz i znajdujący się pod nim zespół obsługowy ozdobione są szlachetnymi, czarnymi aplikacjami.
Nad wyświetlaczem, w zasięgu ręki, znajduje się włącznik świateł awaryjnych. Dokładnie nad nim na tablicy rozdzielczej, tak jak w poprzedniej generacji Touarega, umieszczono schowek z pokrywą, pokryty przyjemnym w dotyku materiałem w technice slush.
Obok intuicyjnej obsługi przy użyciu menu ekranowego, RCD 550 lub RNS 850 posiadają główną listwę kontekstową poniżej ekranu. Znajduje się na nim osiem przycisków do zmiany podstawowego menu oraz dwa pokrętła. Przy użyciu tych dwóch płaszczyzn - ekranu dotykowego i listwy sterującej - można wywoływać najważniejsze funkcje i ustawienia podstawowe samochodu (Car) lub klimatyzacji (Climate) wraz z danymi przepływu energii i zużycia paliwa przy wersji hybrydowej oraz obrazami przeniesionymi z kamer systemu obserwacji otoczenia Area View lub kamery wstecznej Rear Assist (zintegrowanej przy Area View).
Bezpośrednio pod komponentami Infotainment znajdują się logicznie ustrukturyzowane elementy obsługowe dwustrefowej klimatyzacji (jako opcja - czterostrefowej) oraz ogrzewania siedzeń i postojowego oraz wentylacji siedzeń, w zależności od wersji wyposażenia. Także tutaj obsługa jest klasycznie prosta.
Oznacza to, że pasażer i kierowca mają do dyspozycji po jednym pokrętle, przy użyciu którego mogą nastawiać temperaturę z dokładnością do 0,5 stopnia indywidualnie dla każdej strefy lub dla całego wnętrza. Cyfrowy wyświetlacz między pokrętłami pokazuje z prawej i lewej strony wybraną temperaturę.
Wokół pokręteł rozmieszczone są po cztery przyciski. Dwa dolne włączają opcjonalne ogrzewanie i wentylację siedzeń. Z lewej strony, czyli po stronie kierowcy, znajduje się przycisk Defrost oraz przełącznik pozwalający na zmianę z indywidualnej regulacji temperatury dla stref na całościową regulację przez kierowcę.
Z prawej strony, po stronie pasażera, znajdują się przyciski włączania zamkniętego obiegu powierza i ogrzewania tylnej szyby. Na środku umieszczono między innymi manualną regulację dmuchawy oraz funkcję Rest.
Dźwignia selekcyjna 8-biegowej przekładni automatycznej perfekcyjnie leży w dłoni. Za nią, w kierunku dwuczęściowego podłokietnika, umieszczone są pokrętła sterowania zawieszeniem oraz przeniesieniem napędu na wszystkie koła.
Obok dźwigni selekcyjnej wbudowano przycisk funkcji Start-Stop oraz elektryczny hamulec postojowy wraz z funkcją Auto-Hold. W konsoli znajduje się także schowek na dwie puszki lub butelki (0,5 litra) oraz popularny w USA kubek (40 Oz).
W przednich drzwiach znalazło się miejsce na butelki o pojemności do 1,5 litra, w tylnych - 1,0 litra. Schowek na okulary w chłodzonym, większym niż u poprzednika schowku na rękawiczki, wyłożony jest miękkim materiałem, aby szkła okularów nie uległy zadrapaniom.
Systemy radia i nawigacji
RCD 550 z ekranem dotykowym
Systemy audio i nawigacji Touarega są nowymi urządzeniami. Seryjnie montowane jest radio RCD 550 z odtwarzaczem CD i 6,5-calowym ekranem dotykowym, funkcją odtwarzania MP3 i MP4, gniazdem multimedialnym AUX-IN i wbudowaną zmieniarką na 6 płyt CD.
RNS 850 z twardym dyskiem 60 GB i DAB
Moduł radiowy można rozszerzyć o nawigację (opcja). System nawigacji RNS 850 z odtwarzaczem DVD, sterowaniem głosowym i 8-calowym ekranem dotykowym pozwala między innymi na trójwymiarową prezentację map (prezentacja budynków i topografii poprzez Digital Terrain Model). Techniczną podstawą tego systemu jest 60-gigabajtowy twardy dysk z procesorem o wysokiej wydajności (SH4), 512 MB RAM i pamięć flash 256 MB.
Równolegle do klasycznego odbioru UKF (FM) i fal średnich (AM) RNS 850 w wersji europejskiej umożliwia cyfrowy odbiór najwyższej jakości DAB (Digital Audio Broadcasting). Aktualne komunikaty radiowe mogą być przy tym prezentowane na ekranie w formie tekstowej. Na życzenie tak zwany „slideshow“ przekazuje dane jako obrazy.
Jeżeli na przykład w pierwszej lidze niemieckiej VFL Wolfsburg gra przeciw VFB Stuttgart, wynik 1:0 dla Wolfsburga wraz z dodatkowymi informacjami i pozycją w tabeli byłby wyświetlany jako wizualna informacja na ekranie.
System ten można rozszerzyć także o złącze Bluetooth dla telefonów (przygotowanie do montażu telefonu komórkowego Premium wraz z kieszenią na kartę SIM), gniazdo multimedialne MEDIA IN z przewodem adapterowym USB lub przewodem dla iPoda/iPhona, zmieniarkę DVD w bagażniku (na 6 płyt) i nowy system nagłośnieniowy Dynaudio Confidence z cyfrowym, 12-kanałowym wzmacniaczem, dwunastoma głośnikami i całkowitą mocą 620 W.
Nawigacja
Na twardym dysku systemu zainstalowane są fabrycznie mapy Europy, w formie 2D i 3D. Jako 3D należy rozumieć już nie tylko prezentację map z zachowaniem perspektywy, lecz rzeczywisty trójwymiarowy obraz topografii i ważnych budynków oraz miejsc wartych zobaczenia przy użyciu tak zwanego Digital Terrain Model. Podczas przejazdu przez góry wykreślona trasa rzeczywiście wije się przez przełęcze i po zboczach.
W większych miastach - 3D City Model - pomaga zorientować się w otoczeniu pokazując sylwetki budynków. Wiele ważnych budynków, jak na przykład katedra w Kolonii, Notre Dame w Paryżu, La Catedral w Barcelonie czy katedra we Florencji są dodatkowo przedstawione trójwymiarowo ze wszystkimi, najmniejszymi nawet szczegółami.
Po dotknięciu elementów na mapie - symboli Celu, TMC lub Ulubionych - wyświetlane zostaną dodatkowe informacje. Jednocześnie możliwa jest aktywacja dalszych kroków obsługi, jak na przykład nawigacja do celu. We Francji i Wielkiej Brytanii włączone są ponadto usługi premium Pay TMC (Francja: ViaMichelin; Wielka Brytania: TrafficMaster).
Ponadto system oferuje funkcję opłaty drogowej oraz kompatybilność z japońskim radiem dla kierowców VICS. Możliwe jest również przejmowanie celów z telefonu komórkowego. System pokazuje także dla obszaru Europy ograniczenia prędkości.
Znacznie ułatwiona została obsługa głosowa. Po wciśnięciu przycisku na kierownicy wielofunkcyjnej można podać cały adres w jednej wypowiedzi, na przykład: Berlin, ulica Willy Branda 1. Równie prosto można wprowadzić poleceniem głosowym cele specjalne. System nie tylko przyjmuje polecenia głosowe, lecz komunikuje się także z kierowcą, na przykład przy opcjonalnym odczytywaniu komunikatów drogowych.
Biblioteka multimediów
Dla biblioteki multimediów zarezerwowano 18 GB twardego dysku. Można tutaj zapisywać muzykę i filmy z CD, DVD i kart SD. Do odtwarzania może być używane opcjonalnie także sterowanie głosowe, wystarczy podać wykonawcę, album lub tytuł. Poprzez przewód adapterowy złącza MEDIA-IN w schowku na rękawiczki można podłączyć przenośne odtwarzacze takie jak iPod i iPhone, pendrive czy nawet twarde dyski z USB.
Przy odtwarzaniu mogą być również wyświetlane okładki albumów tak, jak w nowoczesnych telefonach komórkowych. Pliki muzyczne można odtwarzać również z telefonu komórkowego przez protokoły Bluetooth A2DB i AVRCP, a przewód AV pozwala na przenoszenie zdjęć z cyfrowej kamery. Kolejnym elementem, z którym może współpracować RNS 850, jest moduł do analogowego i cyfrowego (DVB-T) odbioru telewizji wraz z informacjami o programach.
Dynaudio Soundsystem
Volkswagen i Dynaudio stworzyły dla nowego Touarega jeden z najlepszych systemów nagłośnieniowych na świecie - Dynaudio Confidence. System składa się z dwunastu głośników Dynaudio, których dostrojenie i lokalizacja zostały perfekcyjnie dostosowane do wnętrza. Na przykład wyjątkowy 3-drożny system w przedniej części kabiny dba o precyzyjne, pozbawione zniekształceń odtwarzanie wysokich i średnich tonów.
Dla głośników wysokotonowych zastosowano specjalnie powlekaną, 60-milimetrową kopułkę z tkaniny i magnesy neodymowe. Pozwalają one na delikatne, aksamitne odtwarzanie najwyższych tonów. Z tyłu dodatkowy, 2-drożny system z dwoma kolejnymi 60-milimetrowymi kopułkami uzupełnia konfigurację głośników.
Równie wysokiej jakości jest niepowtarzalna technologia Dynaudio dla zakresu średnich i niskich tonów. Tutaj zastosowane zostały membrany z polimeru magnezowo - krzemianowego (MSP) oraz ekstremalnie lekkie, aluminiowe cewki drgające. Taka kompleksowa konstrukcja pozwala na uzyskanie mocnych, precyzyjnych basów i absolutnie czystych, pozbawionych zniekształceń tonów średnich przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce.
Zastosowano łącznie cztery 200-milimetrowe głośniki niskotonowe, które równomiernie rozprowadzają niskie częstotliwości w całym wnętrzu Touarega. Rezultatem jest znaczna poprawa brzmienia w porównaniu z tradycyjnymi systemami audio z pojedynczym subwooferem.
Nowością wśród wszystkich stworzonych dotychczas przez Dynaudio dla Volkswagena systemów nagłośnieniowych jest specjalny centralny głośnik, który równomiernie wypełnia dużą przestrzeń wnętrza Touarega najwyższej jakości dźwiękiem. Ten dodatkowy głośnik - dwudrożny, z 50-milimetrową kopułką z tkaniny i 100-milimetrowym głośnikiem średniotonowym - pozwala dokładnie określić ustawienie muzyków na scenie, słyszalne przy dobrych nagraniach muzycznych.
Aby uzyskać bezkompromisowy rozwój mocy system nagłośnieniowy Dynaudio dla Touarega został zaprojektowany jako aktywny system wielokanałowy. Zastosowano tutaj 12-kanałowy wzmacniacz DSP o mocy 620 W. „Aktywny“ oznacza w tym przypadku, iż każdy z dwunastu głośników jest sterowany własnym kanałem wzmacniacza w celu uzyskania idealnego rozdziału kanałów, a tym samym najwyższej jakości dźwięku.
Stacyjka działa w prawo i w lewo
Kluczyk jest całkowicie nowy, z czarną, błyszczącą powierzchnią wygląda jak dzieło stworzone przez producenta najwyższej jakości wiecznych piór. Jednocześnie Volkswagen dostosował stacyjkę do warunków 2010 roku. Nie ulega wątpliwości, że w wielu dziedzinach elektronika już dawno zastąpiła mechanikę. Dlatego zespół Touarega opracował obracającą się w dwóch kierunkach, elektroniczną stacyjkę.
Naturalnie w przypadku zastosowania systemu elektronicznego wystarczyłby przycisk Start-Stop. Jednak nie zawsze taki system zamykania i uruchamiania silnika, jaki Volkswagen oferuje dla nowego Touarega jako Keyless Access (seryjnie w Touaregu Hybrid i V8 TDI), jest częścią wybranego przez klienta wyposażenia. Kluczyk, wsiadanie, zapłon - to jest jedna z tych podświadomych czynności, które ludzie wykonują automatycznie i chętnie.
W celu uruchomienia samochodu radiowy kluczyk wkłada się do stacyjki. W tej pierwszej pozycji aktywowane są układy takie jak radio czy system nawigacji. Aby uruchomić silnik, przekręca się kluczyk w prawo lub w lewo - oba kierunki są możliwe - dotykając nim odpowiedniego ogranicznika. Aby uniknąć przypadkowego włączenia silnika, należy wcisnąć przy tym pedał hamulca.
Perfekcyjne fotele kierowcy i pasażera
Zarówno przednie, jak i tylne siedzenia Touarega otrzymały nową formę i zapewniają znacznie poprawiony komfort podczas długich podróży. Obok podstawowych siedzeń Volkswagen oferuje swojego SUV-a z tak zwanymi komfortowymi fotelami z przodu (seryjnie w Touareg Hybrid i V8 TDI).
Siedzenia komfortowe są regulowane całkowicie elektrycznie, w tym także nowa, pneumatyczna poduszka w bocznych profilach oparć. W tym przypadku seryjne są zagłówki (z przodu) regulowane nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Dla foteli komfortowych oferowana będzie ponadto funkcja klimatyzacji (wentylacja siedziska i oparcia).
Dodatkowy komfort został uzyskany dzięki zwiększeniu przestrzeni. Przestrzeń z przodu na wysokości ramion zwiększyła się o 55 milimetrów do 1.520 milimetrów, także przestrzeń na wysokości łokci została powiększona o 45 milimetrów i wynosi teraz 1.549 milimetrów.
Nowa tylna kanapa i więcej miejsca z tyłu
Mimo zmniejszonej wysokości pojazdu zwiększyła się odległość między siedzeniem a podsufitką zarówno z przodu, jak i z tyłu. Większa jest także odległość między przednią krawędzią tylnej kanapy a oparciami przednich foteli, ponieważ przedłużony o 40 milimetrów rozstaw osi przyczynił się do powiększenia kabiny pasażerskiej. W wyniku tego przestrzeń na kolana wzrosła z 68 do 104 milimetrów, co jest wyraźnie wyczuwalne.
Wnętrze Touarega charakteryzuje się zmiennością porównywalną z dużymi kombi. Po raz pierwszy tylna kanapa może być przesuwana do przodu i do tyłu o 160 milimetrów, a pochylenie oparcia można ustawiać w trzech stopniach. Dzielona w stosunku 40:60 kanapa może być odblokowywana elektrycznie (opcja) przyciskiem w bagażniku lub z boku fotela kierowcy.
Zależnie od pozycji i ustawienia tylnej kanapy pojemność bagażnika wynosi od 580 do 1.642 litrów - znacznie więcej, niż u poprzednika (550 i 1.570 litrów). Dzięki zmiennej podłodze w bagażniku powstaje płaska powierzchnia. Szerokość bagażnika również zwiększyła się - o 190 milimetrów - do 1.350 milimetrów.
Dostępny jako opcja system zarządzania bagażem oraz siatka oddzielająca bagażnik, plus mata do bagażnika i siatka na bagaż, ułatwiają bezpieczne przewożenie przedmiotów. Do seryjnego wyposażenia bagażnika należą haczyki na torby, cztery zaczepy i regulowana podłoga.
Touareg Hybrid o mocy systemowej 380 KM
Zastąpi on w Europie i Ameryce dotychczasowy silnik V8 i będzie realizował odnoszącą sukcesy strategię downsizingu Volkswagena. Touareg Hybrid spełnia wymagania europejskiej normy Euro 5 i amerykańskiej normy ULEV2. Auto osiąga maksymalną prędkość 240 km/h i przyspiesza do 100 km/h w 6,5 sekundy.
Jednostka napędowa Touarega Hybrid składa się z doładowanego sprężarką silnika V6 TSI (bezpośredni wtrysk benzyny i moc 245 kW/333 KM), 8-biegowej przekładni automatycznej ze sprzęgłem hydrokinetycznym, przekładnią główną i przekładnią rozdzielczą oraz modułu hybrydowego wbudowanego między przekładnię a silnik spalinowy.
Ten kompaktowy moduł zawiera sprzęgło rozdzielające V6 TSI oraz silnik elektryczny (34,3 kW/46 KM). Moduł hybrydowy ma średnicę 400 milimetrów, długość zaledwie 145 milimetrów i waży tylko 55 kilogramów.
Jeżeli V6 TSI i silnik elektryczny pracują jednocześnie (boostowanie), moc całkowita wynosi 279 kW/380 KM, a moment obrotowy maksymalnie 580 Nm. Energia napędowa dla silnika elektrycznego magazynowana jest w niklowo - metalowo - wodorkowej (NiMH) baterii Touarega, umieszczonej we wnęce koła zapasowego.
Przy napięciu nominalnym 288 V bateria ta ma pojemność 1,7 kilowatogodzin (kWh) i moc impulsową 38 kW. Zmagazynowana w baterii energia wystarczy, aby Touareg przejechał odległość około dwóch kilometrów z prędkością 50 km/h tylko na silniku elektrycznym. Współpracą poszczególnych komponentów zarządza układ zwany Hybrid-Manager.
Równoległa hybryda idealna dla SUV-a
Volkswagen wybrał dla Touarega równoległy napęd hybrydowy. W przeciwieństwie do innych możliwych systemów hybrydowych, gwarantuje on zarówno dobre właściwości offroadowe, jak i nieograniczoną możliwość długotrwałego pokonywania wzniesień.
Touareg z maksymalnym obciążeniem haka holowniczego do 3,5 tony, także w wersji hybrydowej, doskonale sprawdza się jako samochód pociągowy. Ponadto równoległa hybryda ma lepszą sprawność przy długich trasach po drogach i autostradach, niż alternatywne napędy hybrydowe.
W porównaniu w konwencjonalnym SUV-em tej samej wielkości i mocy, wersja hybrydowa pozwala na zaoszczędzenie w ruchu miejskim ponad 25 procent paliwa. Podczas kombinowanej jazdy w mieście, po drogach krajowych i autostradach inżynierowie stwierdzili średnią oszczędność w wysokości 17 procent. Uzyskanie takiej redukcji spalania Touarega Hybrid było możliwe dzięki czterem istotnym rozwiązaniom.
Silnik elektryczny
Jazda na prąd i bez emisji substancji szkodliwych (do 50 km/h) redukuje zużycie benzyny. V6 TSI jest w tym przypadku nie tylko wyłączony, lecz także odłączony sprzęgłem oddzielającym od 8-biegowej przekładni automatycznej, by uniknąć strat spowodowanych hamowaniem silnikiem.
„Żeglowanie”
Gdy tylko kierowca zdejmie nogę z gazu, V6 TSI zostanie również odłączony od przekładni. Jest to możliwe także przy wyższych prędkościach (do 160 km/h), a zatem również na autostradzie. Dzięki wyeliminowanym, także w tym przypadku, stratom w wyniku hamowania silnikiem, Touareg będzie się „toczył” znacznie dłużej. A przy przewidującym sposobie jazdy prowadzi to bezpośrednio do zmniejszenia zużycia paliwa.
Rekuperacja
Przy hamowaniu silnik elektryczny, pracujący w tym przypadku jak alternator, odzyskuje energię kinetyczną, która jest magazynowana w wysokowoltowej baterii (bateria NiMH).
System Start-Stop
Wszystkie wersje V6 nowego Touarega wyposażone są seryjnie w system Start-Stop, zatem także Touareg Hybrid. Wbudowany w układ napędowy system redukuje zużycie paliwa szczególnie podczas jazdy w ruchu miejskim i w korkach.
Hybrid-Manager - zarządzanie źródłami napędu
Poszczególne komponenty połączone są w sieć przez Hybrid-Manager. System ten, wbudowany w moduł sterowania silnika, komunikuje się przez przewody magistrali CAN między innymi z automatyczną przekładnią, wysokowoltową baterią i elektroniką mocy. Ta ostatnia zarządza przepływem energii między silnikiem elektrycznym a baterią.
Zależnie od stanu naładowania baterii, prędkości i innych parametrów Hybrid-Manager w ułamku sekundy wybiera idealną strategię pracy. Strategia ta jest istotną częścią składową oprogramowania sterującego układem napędowym. Łączy ze sobą poszczególne systemy, by w sposób optymalny pod względem sprawności wykorzystywać energię elektryczną, jaką dysponuje bateria.
Bateria wysokowoltowa podczas jazdy nie tylko jest opróżniana, lecz również ponownie ładowana. Optymalna praca Touarega Hybrid polega zatem na wielu krótkich fazach zużywania i gromadzenia energii elektrycznej i w związku z tym ciągle zmieniających się trybach pracy.
Silnik elektryczny zwiększa moc V6 TSI
Zawsze wtedy, gdy V6 TSI nie jest potrzebny do napędu Touarega, sprzęgło oddzielające w module hybrydowym otwiera się i silnik zostaje wyłączony w taki sposób, że kierowca tego nie odczuwa. Gdy tryb pracy zmienia się i V6 TSI zostaje ponownie uruchomiony, proces ten również jest niezauważalny dla kierowcy. Jest to ważne ponieważ sposób uruchamiania sześciocylindrowego silnika podczas jazdy ma wielki wpływ na poziom komfortu.
Układ zarządzający strategią pracy podczas jazdy na prąd lub w trakcie rekuperacji rozpoznaje potrzebę uruchomienia silnika. W ułamku sekundy włącza się sterowanie procedurą zapłonu koordynujące pracę V6 TSI, sprzęgła oddzielającego, silnika elektrycznego i przekładni podczas ponownego uruchomienia silnika spalinowego.
Ponowny rozruch V6 przebiega następująco: w przypadku zażądania startu sprzęgło mostkujące przekładni hydrokinetycznej w automatycznej skrzyni biegów otwiera się i moment obrotowy silnika elektrycznego zostaje na krótki czas podwyższony do wartości określonej przez moduł sterowania przekładni. Dopiero wtedy moduł sterowania silnika otrzymuje zgodę na aktywację sprzęgła oddzielającego.
Przez zamykające się sprzęgło V6 TSI zostaje „podciągnięty“ przez silnik elektryczny i rozpoczyna się proces wtrysku i zapłonu. Następnie sprzęgło oddzielające zostaje znów otwarte tak, że silnik spalinowy może wejść prawie bez obciążenia na żądaną prędkość obrotową. Moment obrotowy silnika elektrycznego jest przy tym podwyższany do aktualnego momentu obrotowego przenoszonego przez sprzęgło oddzielające podczas procesu „podciągania“, a po uruchomieniu silnika spalinowego redukowany proporcjonalnie do wzrostu jego momentu obrotowego.
W ten sposób moment wejściowy przekładni, a tym samym moment obrotowy kół, utrzymywane są na żądanej przez kierowcę wartości. Gdy prędkości obrotowe silnika elektrycznego i V6 TSI są zgodne, sprzęgło oddzielające, a następnie także sprzęgło mostkujące przekładni hydrokinetycznej, zostają ponownie zamknięte.
Hybrid-Manager, zmieniając czas trwania poszczególnych faz tego przebiegającego zawsze według takiego samego algorytmu procesu uruchamiania silnika, może zmienić jego charakter na bardziej komfortowy lub dynamiczny. System rozpoznaje życzenia kierowcy na podstawie dynamiki wciskania pedału przyspieszenia.
Energia kinetyczna idealnie nadaje się do ładowania baterii
Odzysk energii hamowania - rekuperacja - stanowi jeden z najlepszych sposobów ładowania baterii. Bardziej efektywne energetycznie jest tylko bezpośrednie wykorzystanie energii kinetycznej toczącego się samochodu. Silnik V6 TSI podczas fazy jazdy bez gazu jest oddzielany od układu napędowego przez sprzęgło rozdzielające i wyłączany, tak że straty w wyniku hamowania silnikiem nie mają wpływu na ogólny stopień sprawności („żeglowanie“).
Moment prądnicowy silnika elektrycznego jest przy tym tak regulowany, aby pokrywane było zapotrzebowanie na moc agregatów pomocniczych. Taki tryb „żeglowania“ jest możliwy zasadniczo do prędkości 160 km/h. Jeżeli kierowca przyhamuje Touarega wciskając pedał hamulca, pracujący jako prądnica silnik elektryczny zamieni ruch w energię elektryczną magazynowaną w baterii wysokowoltowej. Energia ta jest zatem znów dostępna przy następnym procesie przyspieszania.
Jednak najlepsze nawet elektroniczne sterowania komponentami hybrydowymi ma sens tylko wtedy, gdy podstawa, czyli silnik, pracuje efektywnie. W nowym Touaregu Hybrid efektywność tą gwarantuje silnik V6 TSI.
V6 TSI
Niezwykle energiczny i posłuszny poleceniom kierowcy silnik V6 TSI Touarega osiąga 245 kW/333 KM w zakresie między 5.500 a 6.500 obr./min. Już od 3.000 obr./min ta sześciocylindrowa jednostka z chłodnicą powietrza doładowującego z pojemności 2.995 cm3 uzyskuje maksymalny moment obrotowy 440 Nm. Maksimum to utrzymuje się na stałym poziomie przez szeroki zakres prędkości obrotowych, aż do 5.250 obr./min.
V6 TSI oferuje zatem moc i moment obrotowy silnika ośmiocylindrowego, jednak jest znacznie oszczędniejszy. Ponadto przebieg momentu obrotowego, staje się jeszcze lepszy szczególnie przy niskich prędkościach, gdy dołącza się silnik elektryczny. Przy boostowaniu moment obrotowy rośnie niemal natychmiast do 580 Nm.
Kolejnym elementem poprawiającym efektywność jest regulowana pompa wody, stosowana w V6 TSI podobnie jak we wszystkich innych silnikach nowego Touarega. Pompa ta pozwala na bardzo szybkie ogrzanie silnika i jest zintegrowana z ogólnym systemem zarządzania temperaturą.
Bateria niklowo-metalowa
Zastosowana w Touaregu V6 TSI Hybrid hybrydowa bateria niklowo-metalowa reprezentuje najwyższy poziom technologii magazynowania energii, jaka daje się bez problemów zastosować w pojazdach. Za wydajnymi bateriami NiMH przemawia przede wszystkim sprawdzona przez lata niezawodność działania i wytrzymałość oraz ich wyraźnie niższy koszt, w porównaniu z innymi bateriami.
Bateria umieszczona jest w okolicach pierwotnej wnęki na koło zapasowe i nie zajmuje dużo miejsca. Składa się łącznie z 240 pojedynczych ogniw, generuje napięcie 288 V i daje gęstość energii 1,7 kWh. Optymalny zakres temperatury baterii utrzymywany jest za pomocą specjalnego kanału dołączonego do wentylacji wnętrza Touarega i przez dwa oddzielne wentylatory.
Układ zarządzania baterią, porównując dane z Hybrid-Managerem wbudowanym w moduł sterowania silnika, w sposób ciągły nadzoruje stopień naładowania baterii. Specjalne przewody trakcyjne łączą baterię z elektroniką mocy umieszczoną w przedniej części samochodu, obok silnika.
Umożliwiają one zasilanie silnika elektrycznego energią lub - w odwrotnym przypadku - ładowanie baterii podczas hamowania silnikiem elektrycznym (rekuperacja), działającym wtedy jak prądnica lub silnikiem V6 TSI. Bateria wysokowoltowa jest zabezpieczona skrzynią ochronną. Wraz ze skrzynią i układem wentylacji system baterii waży 79 kilogramów.
8-biegowa przekładnia automatyczna idealnie pasuje do napędu hybrydowego
W Touaregu Hybrid zastosowano 8-biegową przekładnię automatyczną. Osiemdziesiąt procent wszystkich części tej przekładni jest taka sama jak w wersjach z silnikami TDI i FSI. Modyfikacje wprowadzono w miejscu połączenia między sprzęgłem hydrokinetycznym a modułem hybrydowym.
Znacznie zmodyfikowane musiało być także sterowanie przekładnią, aby osiągnąć przede wszystkim optymalny komfort zmiany przełożenia przy redukcji biegów w fazach rekuperacji i przy ponownym rozruchu V6 TSI. Po kilkuset metrach jazdy Touaregiem Hybrid można stwierdzić z całą pewnością, że konstruktorom udało się osiągnąć wszystkie te cele.
Kierowanie, grzanie, hamowanie bez V6 TSI
Aby Touareg V6 TSI Hybrid także podczas jazdy wyłącznie z silnikiem elektrycznym mógł zagwarantować wszystkie funkcje niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa, niektóre podzespoły musiały zostać opracowane całkowicie od nowa. SUV ten posiada więc elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, które nie opiera się na pompie wspomagania napędzanej silnikiem spalinowym.
Zamiast tego o potrzebne ciśnienie hydrauliczne dba elektryczna pompa wspomagania. Dodatkowa elektryczna pompa próżniowa gwarantuje utrzymanie podczas jazdy podciśnienia we wzmacniaczu siły hamowania. Wysokowoltowa sprężarka klimatyzacji w Touaregu V6 TSI Hybrid zapewnia odpowiednią temperaturę wnętrza nawet przy wyłączonym silniku V6.
Touareg V6 FSI, V6 TDI, V8 TDI
Jeśli chodzi o silniki benzynowe, najmniejszym z nich jest V6 FSI o mocy 206 kW/280 KM. Najmocniejszy jest V6 TSI Touarega Hybrid (245 kW/333 KM). Spektrum silników uzupełniają dwie jednostki wysokoprężne z turbosprężarką: V6 TDI osiąga moc 176 kW/240 KM, zupełnie nowy V8 TDI - 250 kW/340 KM. Wszystkie są łączone z nową, 8-biegową przekładnię automatyczną.
Silniki V6 są połączone seryjnie z systemem Start-Stop, ponadto wykorzystują rekuperację do odzysku energii kinetycznej. Poza tym we wszystkich silnikach zastosowano zoptymalizowany system zarządzania temperaturą. Dezaktywacja pompy wody pozwala na szybsze ogrzanie silnika do temperatury roboczej przy rozruchu na zimno, co z kolei prowadzi do obniżenia spalania o 0,3 l/100 km.
We wszystkich Touaregach zbędna jest miarka poziomu oleju. W nowej generacji tego SUV-a zastosowano elektroniczną miarkę wykorzystującą ultradźwięki. W tym celu konieczne było odpowiednie zmodyfikowanie miski olejowej. Kierowca może teraz wygodnie odczytać poziom oleju na desce rozdzielczej.
V6 FSI o mocy 280 KM
Ulepszony V6 FSI, słabszy z silników benzynowych, tak jak wcześniej osiąga moc 206 kW/280 KM i zużywa 9,9 l na 100 km, czyli o całe 2,5 litra mniej, niż poprzednik. Takiemu spalaniu odpowiada emisja CO2 236 g/km - o 60 g/km mniejsza.
Ten komfortowy silnik sześciocylindrowy rozwija maksymalny moment obrotowy 360 Nm, dostępny między 3.000 a 4.000 obrotów na minutę i który gwarantuje doskonałą siłę ciągu. Maksymalna moc czterozaworowego silnika jest do dyspozycji przy 6.200 obr./min.
W porównaniu z poprzednim V6 FSI, aktualny silnik jest wyposażony w nowy moduł sterowania (MED 17.1.6), który umożliwia między innymi integrację nowego systemu zarządzania temperaturą, systemu Start-Stop i rekuperacji. Kolejne modyfikacje to: nowa, bardziej precyzyjna metoda obróbki skrzyni korbowej z obudową cylindrów, zmienione pierścienie tłokowe i zoptymalizowane, kute tłoki, które pozwoliły na uzyskanie niższych wartości tarcia, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia paliwa.
Zmiany wprowadzono także w obrębie modułu dolotowego i wymiany ładunku. Nowości można znaleźć również w układzie oczyszczania spalin. Tutaj zastosowano dwa ceramiczne katalizatory główne umieszczone w pobliżu silnika, zamiast dotychczasowego systemu z katalizatorem wstępnym i głównym, co zagwarantowało spełnienie wymagań
normy Euro 5.
Umieszczona w innym miejscu sonda lambda przyczynia się także do tego, że nowe Touaregi bez problemu spełniają amerykańską normę ULEV2. Touareg V6 FSI osiąga maksymalną prędkość 228 km/h i przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 7,8 sekundy.
V6 TDI BlueMotion Technology o mocy 240 KM
Silnikiem wysokoprężnym o mniejszej mocy w momencie wprowadzenia na rynek nowego Touarega będzie tak, jak przy poprzedniej generacji, cieszący się popularnością i udoskonalony V6 TDI o mocy 176 kW/240 KM (przy 4.000 obr./min). Tak jak wszystkie wersje Touarega, także on spełnia normę Euro 5.
W wersji europejskiej uzyskujący 500 Nm od 2.000 obr./min silnik z turbosprężarką i Common Rail o pojemności 2.967 cm3 (ciśnienie wtrysku: 1.800 bar) zużywa zaledwie 7,4 l/100 km (emisja CO2: 195 g/km), zatem o 1,9 litra mniej, niż poprzednia 240-konna wersja.
Emisja dwutlenku węgla spadła o 49 g/km w porównaniu z dotychczasowym Touaregiem V6 TDI i o 24 g/km w porównaniu z poprzednikiem z pakietem BlueMotion Technology i mocą 168 kW/225 KM. Nowa generacja Touarega V6 TDI z BlueMotion Technology osiąga prędkość maksymalną 218 km/h i przyspiesza do 100 km/h w 7,8 sekundy.
Nowy V8 TDI o mocy 340 KM
Zupełnie nowy w ofercie Touarega jest silnik V8 TDI o pojemności 4.134 cm3 i mocy 250 kW/340 KM (przy 4.000 obr./min). Nowy V8 TDI, podobnie jak V6 TDI posiada bezpośredni wtrysk Common Rail. W jego przypadku ciśnienie wtrysku wynosi 2.000 bar.
Średnie zużycie paliwa, biorąc pod uwagę potężną moc i maksymalny moment obrotowy 800 Nm (między 1.750 a 2.750 obr./min) jest ekstremalnie niskie: 9,1 l/100 km (emisja CO2 239 g/km). Dla porównania, zastąpiony przez niego poprzedni V10 TDI o mocy 230 kW/313 KM spalał średnio 11,9 litra, o 2,8 litra więcej, a jego emisja CO2 była o około 25 procent większa.
Także ten silnik posiada specyficzną strategię zarządzania temperaturą z odłączalną pompą wody, aby skrócić fazę rozgrzewania silnika. Touareg V8 TDI rozwija maksymalną prędkość 242 km/h i jak samochód sportowy przyspiesza w zaledwie 5,8 sekundy do setki.
System Start-Stop
Sposób działania obsługiwanego intuicyjnie systemu Start-Stop dla modeli V6 jest bardzo interesujący. Kiedy kierowca Touarega zatrzyma samochód na czerwonym świetle silnik zostanie automatycznie wyłączony. Na wskaźniku wielofunkcyjnym pojawi się informacja Start-Stop. Gdy tylko światło zmieni się na żółte, kierowca puści hamulec, silnik uruchomi się, informacja Start-Stop zgaśnie i Touareg ruszy.
Rekuperacja
Rekuperacja pozwala na możliwie idealne wykorzystanie energii potrzebnej do jazdy. Podczas faz jazdy ze zwolnionym pedałem hamulca oraz podczas hamowania, napięcie prądnicy (alternatora) zostaje podniesione i jest wykorzystywane do intensywnego doładowywania baterii samochodowej.
Dzięki temu sterowaniu prądnicą oraz ciągle optymalnie naładowanej baterii można obniżyć napięcie prądnicy, na przykład przy przyspieszaniu lub przy stałym utrzymywaniu żądanej prędkości. Możliwe jest nawet całkowite wyłączenie alternatora, co zmniejsza obciążenie silnika i tym samym zużycie paliwa. Aby móc wykorzystywać rekuperację, potrzebne jest specjalne oprogramowanie dla systemu zarządzania energią oraz zmodyfikowane oprogramowanie dla modułu sterowania silnika.
Nowa 8-biegowa przekładnia automatyczna
Ze względu na dwa dodatkowe stopnie między 1. a 8. biegiem można było uzyskać o 20 procent większy zakres dzięki czemu silniki we wszystkich zakresach prędkości obrotowych pracują z jeszcze wyższym stopniem sprawności i są przez to zarówno oszczędniejsze, jak i bardziej dynamiczne.
Siódmy i ósmy bieg nowej przekładni automatycznej mogą być biegami „overdrive“ z obniżoną prędkością obrotową (minus 20 procent) co także znacznie przyczynia się do redukcji spalania. W poprzedniej przekładni funkcję tę przejmował szósty bieg. Przy nowej, 8-biegowej przekładni na 6-tym biegu osiągana jest prędkość maksymalna. Uzyskane w ten sposób niższe prędkości obrotowe mają ponadto wpływ na komfort akustyczny.
Jeżeli prędkość obrotową potrzebną do uzyskania maksymalnej prędkości na 6-tym biegu przyjmiemy jako 100 procent, na ósmym biegu obniżenie prędkości obrotowej będzie wynosić nawet 34 procent. Aby optymalnie odizolować układ napędowy od drgań silnika, zastosowano zmodyfikowane przekładnie hydrokinetyczne ze zoptymalizowanymi tłumikami drgań.
Ośmiobiegowa przekładnia automatyczna w Touaregu Hybrid, jest połączona z przekładnią rozdzielczą z mechanizmem różnicowym typu Torsen. Między przednią a tylną osią siły rozdzielane są w stosunku 40:60. Przekładnia rozdzielcza Torsen została w podobnej formie zastosowana już przez koncern Volkswagen, ale dla Touarega poddana została modyfikacjom mającym na celu zmniejszenie jej masy i zwiększenie stopnia sprawności.
Aby móc prawidłowo realizować funkcję Start-Stop Touarega w każdej fazie, skrzynia biegów musi udostępniać wystarczające ciśnienie oleju, aby zapewnione było bezpoślizgowe przenoszenie siły wewnątrz elementów zmieniających przełożenie.
Konwencjonalne przekładnie są w stanie to zrobić dopiero wtedy, gdy silnik osiągnie określoną prędkość biegu jałowego tak, aby mechanicznie napędzana pompa oleju przekładniowego mogła wygenerować odpowiednie ciśnienie i strumień oleju. Inaczej jest w przekładni automatycznej Touarega: tutaj system jest uzupełniony elektrycznie napędzaną pompą, która podczas fazy „stop“ silnika utrzymuje niezbędne ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym.
Stały napęd na wszystkie koła w dwóch wersjach
Celem było zaoferowanie takiego nowego napędu 4MOTION, który przy niezmiennie wysokiej przydatności do jazdy w terenie oraz wysokim poziomie bezpieczeństwa i dynamiki podczas jazdy po utwardzonych drogach, ważyłby znacznie mniej i w ten sposób przyczyniał się do redukcji zużycia paliwa.
4MOTION
W wersji podstawowej 4MOTION wszystkie Touaregi nowej generacji dysponują napędem na cztery koła z samoblokującą przekładnią rozdzielczą typu Torsen (zdolność pokonywania wzniesień 31 stopni) i elektronicznymi blokadami mechanizmu różnicowego (EDS) przy wszystkich czterech kołach.
Podobnie jak Tiguan Track & Field, Touareg posiada ponadto „Program jazdy offroad”, który po uruchomieniu odpowiednim przyciskiem dostosowuje ABS, EDS i ASR do jazdy w terenie, włącza automatycznie system ułatwiający zjeżdżanie z góry i dopasowuje punkty zmiany przełożenia automatycznej przekładni.
4XMOTION
Klienci, którzy wykorzystują SUV-a w najtrudniejszych z możliwych warunków, mogą wybrać Touarega V6 TDI z napędem 4XMOTION (zdolność pokonywania wzniesień 45 stopni). Opcja ta jest oferowana jako pakiet Terrain-Tech. Obejmuje on, tak jak u poprzednika, centralny mechanizm różnicowy z blokadą i elektronicznie regulowaną blokadą wielotarczową, a także przekładnią redukcyjną (2,69:1), podwyższony prześwit (z przodu 10 mm, z tyłu 15 mm) i zbiornik paliwa 100 litrów zamiast 85 litrów.
W normalnym trybie rozdział sił napędowych między przednią a tylną osią (40:60) jest zależny od poślizgu. Poza tym centralny mechanizm różnicowy może być zablokowany w celu uzyskania stałego rozdziału napędu.
Redukcja dołączana jest przełącznikiem w konsoli środkowej. Pozwala to na wykorzystanie maksymalnej siły napędowej przy niewielkiej prędkości. Dzięki temu Touareg V6 TDI może podjeżdżać pod wzniesienia o kącie nawet 45 stopni lub 100 procent.
Jako opcję można zamówić również mechanizm różnicowy tylnej osi z blokadą poprzeczną blokującą się w 100 procentach. Blokada ta (100 procent) aktywowana jest przez kierowcę. W celu poprawy trakcji i dynamiki jazdy w niektórych sytuacjach blokada poprzeczna jest aktywowana także automatycznie.
Aby móc korzystać z różnych funkcji, Touareg V6 TDI z pakietem Terrain-Tech posiada tak samo, jak pierwsza generacja Touarega pokrętło, którym kierowca dostosowuje samochód do aktualnych potrzeb, wybierając jedno z pięciu ustawień:
Zawieszenie
Zwiększony w stosunku do poprzednika rozstaw kół wynosi z przodu 1.656 milimetrów i z tyłu 1.676 milimetrów. Podobnie jak pierwszy Touareg, także nowa wersja jest oferowana seryjnie z zawieszeniem stalowym i opcjonalnie z pneumatycznym.
Modyfikacje zawieszenia nowego Touarega
Dzięki zmianom konstrukcyjnym i zwiększonemu zastosowaniu aluminium, masa zawieszenia obniżyła się aż o 47 kilogramów. Aby uzyskać jeszcze większą zwrotność i większą precyzję kierowania, zoptymalizowano również elastokinematykę i na tylnej osi zwiększono sztywność połączenia.
W rezultacie udoskonalone zawieszenie Touarega oferuje bardzo dobry komfort amortyzowania drgań i toczenia, wysoką zwrotność, dużą stabilność dynamiczną i bardzo dobrą przydatność do jazdy w terenie.
Właściwości terenowe
Zawieszenie nowego Touarega stanowi kontynuację sprawdzonego układu, który pozwala na uzyskanie dużego ugięcia sprężyn i dobrego zachowania się w sytuacji, gdy każde z kół na tej samej osi ma znacząco inny stopień ugięcia sprężyny (4MOTION: 157 milimetrów; 4XMOTION: 173 milimetry). Z przodu w wersji z seryjnym zawieszeniem stalowym i 4MOTION kąt pochylenia bocznego wynosi 22°, z tyłu 23°.
Z pakietem Terrein-Tech (4XMOTION) wartości te wzrastają do 26°. Jeszcze lepsze są w przypadku Touarega z zawieszeniem pneumatycznym: w wersji 4MOTION kąt ten wynosi 24° (przód) i 25° (tył). Połączenie zawieszenia pneumatycznego i 4XMOTION daje maksymalny kąt pochylenia bocznego 33°.
W połączeniu z prześwitem poprzecznym 220 milimetrów nowy Touareg doskonale sprawdza się także poza utwardzonymi drogami. Zamawiając pakiet Terrain-Tech otrzymuje się podwyższone nadwozie - z przodu o kolejne 10 milimetrów, a z tyłu o 15 mm. Z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym prześwit poprzeczny wynosi nawet 300 milimetrów. Głębokość brodzenia to 500 milimetrów (zawieszenie stalowe) i 580 milimetrów (zawieszenie pneumatyczne) .
Zawieszenie pneumatyczne
Jako opcję nowy Touareg oferuje zawieszenie pneumatyczne. Obejmuje ono automatyczną regulację wysokości oraz elektroniczną regulację amortyzatorów. Podczas jazdy po utwardzonych drogach zawieszenie pneumatyczne zapewnia wyjątkowo wysoki komfort i - dzięki zależnemu od prędkości obniżeniu nadwozia - właściwości dynamiczne samochodu sportowego. W terenie zawieszenie to przy niezwykle wysokim komforcie, dzięki zmiennej wysokości jeszcze bardziej poprawia zdolności do pokonywania przeszkód.
Kierowca może wybrać tryb automatyczny Normal (obniżenie nadwozia, a tym samym redukcja współczynnika oporu powietrza cw) względnie tryb Comfort lub Sport. W przypadku trybu Comfort system Skyhook stara się optymalnie zniwelować nierówności nawierzchni, podczas gdy tryb Sport z obniżeniem nadwozia o 25 milimetrów zapewnia zwiększoną zwrotność i dynamikę.
Inaczej niż w poprzedniej wersji zawieszenie pneumatyczne w nowym Touaregu zostało po raz pierwszy wykonane jako system zamknięty. Dzięki temu zmniejszyła się pojemność układu pneumatycznego, co z kolei pozwoliło na zastosowanie mniejszego kompresora.
Mniejszy kompresor oznacza mniejszy pobór mocy, ponieważ różnica ciśnień, którą musi on pokonać, jest zdecydowanie niższa, niż przy otwartym systemie. W rezultacie wszystkich tych posunięć masa układu pneumatycznego zawieszenia zmniejszyła się o około 20 kilogramów.
Pakiet dynamiki jazdy z adaptacyjną kompensacją wychyleń
Aby jeszcze bardziej zdynamizować właściwości jezdne nowego Touarega wprowadzone zostały dwie opcjonalne możliwości. Sportowe zawieszenie z bardziej sztywnym resorowaniem oraz wyjątkowa wersja zawieszenia pneumatycznego - pakiet dynamiki jazdy z adaptacyjną kompensacją wychyleń.
W przypadku wyboru pakietu dynamiki jazdy Touareg będzie miał sportowo dostrojone zawieszenie pneumatyczne i obniżone o 25 milimetrów nadwozie. Dodatkową dynamikę i bezpieczeństwo zapewniają wzmocnione stabilizatory i zmodyfikowane oprogramowanie sterujące. W trybie komfortowym, jazda jest tak samo wygodna, jak przy wersjach bez sportowego zawieszenia.
Koła, opony, hamulce
Wersje V6 Touarega (FSI i TDI) poruszają się seryjnie na 17-calowych kołach ze stopu metali lekkich i oponach w rozmiarze 235/65 VR17 (indeks prędkości do 240 km/h). W przypadku wariantu V8 i Touarega Hybrid są to 18-calowe obręcze ze stopu metali lekkich i opony 255/55 WR18 (indeks prędkości do 270 km/h). Zależnie od rozmiarów, opony mają nawet o dziesięć procent zmniejszony opór toczenia.
Wersje Touaregów V6 FSI i V6 TSI posiadają 17-calowe hamulce; w mocniejszych modelach hybrydowych i V8 TDI zastosowano hamulce 18-calowe. Naturalnie na wszystkich kołach montowane są hamulce tarczowe. Przy silnikach V6 FSI i V6 TDI średnica wszystkich czterech tarcz wynosi 330 milimetrów.
W Touaregu Hybrid i V8 TDI tarcze przednich kół mają średnicę 360 milimetrów. Do wyposażenia seryjnego wszystkich wariantów należy system zapobiegający blokowaniu się kół ABS (wraz z Offroad-ABS) oraz elektroniczny program kontroli stabilizacji toru jazdy ESP (wraz ze stabilizacją zestawu samochód + przyczepa).
Elektroniczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold
W nowej generacji Touarega nie znajdziemy już klasycznego hamulca postojowego, jak w poprzednim modelu. Zamiast tego we wszystkich wersjach zastosowano hamulec elektromechaniczny (EPB). Dzięki elektronicznemu sterowaniu i połączeniu magistralą CAN z innymi modułami sterującymi pojazdu znacznie zwiększył się zakres funkcji tego hamulca, między innymi o opcję dynamicznego wspomagania ruszania, tak zwaną funkcję Auto-Hold oraz dynamiczną funkcję hamulca awaryjnego.
Systemy wspomagające kierowcę i zwiększające komfort
Nowy Touareg jest wyposażony w niezwykle bogate spektrum najnowocześniejszych technologii. Wiele z nich jest zupełnie nowych, inne zostały znacznie udoskonalone. Hamulec postojowy jest teraz uruchamiany przyciskiem. System Area View, współpracujący z kamerami, obserwuje otoczenie Touarega i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
Lane Assist dba, aby nie zjechać z właściwej drogi, Side Assist przy zmianie pasa ostrzega przed nadjeżdżającymi z tyłu pojazdami. Automatyczna regulacja odległości ACC w razie konieczności zupełnie zatrzyma samochód, jednocześnie proaktywny system ochrony pasażerów napręży pasy bezpieczeństwa i przy określonym przyspieszeniu poprzecznym zamknie okna i panoramiczny dach.
Bi-ksenonowe reflektory z Dynamic Light Assist „widzą” pojazdy zbliżające się z przeciwka i tak ustawiają światła, aby nie oślepiać. Adaptacyjna kompensacja wychyleń jako element udoskonalonego zawieszenia pneumatycznego gwarantuje, że Touareg tak jak sportowy samochód osobowy będzie podążał obranym torem. Gdy sytuacja stanie się niebezpieczna, prawie wszystkie systemy wspomagające kierowcę będą współdziałać by zapobiec wypadkowi.
Proaktywny system ochrony pasażerów
Prewencyjnie działający proaktywny system ochrony pasażerów dostępny jest po raz pierwszy. Istotną cechą tego systemu jest połączenie elementów związanych z bezpieczeństwem aktywnym i pasywnym. Podstawą techniczną są czujniki dynamicznych systemów sterujących (na przykład wspomagania hamowania i ESP). Pomagają one odpowiednio wcześnie zidentyfikować krytyczne sytuacje niosące ze sobą ryzyko wypadku i złagodzić jego ewentualne skutki.
Ze względu na specyfikę systemu proaktywnej ochrony pasażerów jest ona oferowana tylko w połączeniu z kompletnym pakietem funkcji wspomagania kierowcy. System ten obejmuje automatyczną regulację odległości ACC wraz z systemem obserwacji otoczenia Front Assist, czujniki odległości przy parkowaniu, system ułatwiający utrzymanie pasa ruchu Lane Assist oraz system ułatwiający zmianę pasa Side Assist.
Proaktywna ochrona pasażerów uaktywnia się, gdy tylko spełnione zostanie jedno z kryteriów:
Przy podwyższonej dynamice poprzecznej okna i panoramiczny rozsuwany dach zostaną prawie całkowicie zamknięte. Zamknięcie okien zwiększa skuteczność działania poduszek bocznych i chroniących głowy (ewentualne rozwinięcie się poduszek jest w tym przypadku inicjowane przez seryjne czujniki rollover).
Zgodnie z integralną koncepcją bezpieczeństwa proaktywny system ochrony pasażerów jest połączony w jeden układ z czujnikami otoczenia automatycznej regulacji odległości ACC. W oparciu o czujniki radarowe i kamery, które obserwują przestrzeń wokół samochodu, kierowca jest ostrzegany przed grożącym najechaniem na przeszkodę, a ingerencja systemu w układ hamulcowy pomaga kierowcy zahamować (Front Assist).
Area View
Area View jest zastosowanym po raz pierwszy w Volkswagenie systemem obserwującym otoczenie. Cztery kamery (w pokrywie bagażnika, w lusterkach zewnętrznych i w osłonie chłodnicy) rejestrują sytuację wokół samochodu i przesyłają obraz na centralny ekran dotykowy w konsoli środkowej.
Na ekranie podzielonym na pola może być wyświetlanych jednocześnie kilka obrazów. Moduł sterowania z czterech pojedynczych obrazów kamer tworzy wysokiej jakości obraz ogólny otoczenia z perspektywy wirtualnej kamery umieszczonej nad samochodem.
W zależności od ustawionego widoku wyświetlane są statyczne lub dynamiczne linie pomocnicze. Linie te pozwalają na lepszą ocenę odległości, opisują możliwą drogę jazdy na podstawie kąta skrętu kół lub pokazują zalecenia dla manewrów.
W terenie przednia i boczne kamery Area View transmitują obraz otoczenia bezpośrednio przed i obok samochodu. Dzięki trybowi „Obraz przyczepy” możliwe jest dodatkowo przedstawienie kierunku ruchu przyczepy w zależności od wychylenia kierownicy.
Kolejnym przykładem możliwości Area View jest opcja przedstawiania „ruchu poprzecznego“. Funkcja ta pozwala na uzyskanie nowego wymiaru bezpieczeństwa. Kierowca dzięki Area View może po raz pierwszy zobaczyć to, co znajduje się pod kątem 90 stopni od przedniego i tylnego skrajnego punktu Touarega, czyli jakby „za rogiem“. Dotychczas by to zobaczyć, musiał wysunąć przód lub tył samochodu zza przeszkody, co nie zawsze było bezpieczne. Teraz obraz „zza rogu“ przesyłają mu kamery przednie i tylne z szerokokątną optyką.
Automatyczna regulacja odległości ACC
Automatyczna regulacja odległości ACC (Adaptive Cruise Control) samoczynnie reguluje odstęp od jadących z przodu pojazdów. Jest to tempomat, który nie tylko automatycznie przyspiesza, lecz również zwalnia. W razie potrzeby nawet zatrzymuje samochód. Przestrzeń przed autem jest obserwowana przez dwa czujniki radarowe. Ten podwójny system radarowy ma zasięg 200 metrów i kąt rozwarcia 40 stopni.
Po raz pierwszy w Volkswagenie, ACC w nowym Touaregu jest połączony nie tylko z systemem obserwacji otoczenia Front Assist, lecz z całym zestawem innych systemów. Należy do nich nowa funkcja stop&go (automatyczne ruszanie/ hamowanie np. w korkach), automatyczne awaryjne hamowanie (ANB) i również nowy, proaktywny system ochrony pasażerów (naprężenie pasów kierowcy i pasażera silniczkami elektrycznymi, zamknięcie okien i rozsuwanego dachu przed ewentualną niebezpieczną sytuacją).
O dodatkowy komfort i bezpieczeństwo dba w tym przypadku zespół 27 modułów sterowania analizujący 1.690 sygnałów. Ponadto nowa generacja ACC uwzględnia dane dotyczące trasy pochodzące z systemu nawigacji oraz informacje przedniej kamery (rozpoznawania pasa ruchu) i włącza je do swojej regulacji odległości.
Ze względu na dużą objętość danych Volkswagen zastosował w nowym Touaregu tak zwaną magistralę FlexRay, która pozwala na uzyskanie kompleksowego połączenia poszczególnych systemów. Prędkość transmisji danych FlexRay wynosi 10 Mb/s, podczas gdy konwencjonalna magistrala CAN uzyskiwała prędkość 500 kb/s, czyli jedną dwudziestą prędkości FlexRay.
Przy niczym niezakłóconej jeździe ACC pozwala teoretycznie na przyspieszenie do 250 km/h. Jeżeli na pasie ruchu znajduje się wolniejszy pojazd, system automatycznie przyhamuje, aby zachować zalecaną przez przepisy odległość bezpieczną. Kierowca może ustawić tę odległość w czterech stopniach i wybrać jeden z trzech programów jazdy (Standard / Comfort / Dynamic).
W przypadku gdy na autostradzie kierowca włączy kierunkowskaz, system rozpozna to i poprawi dynamikę uwzględniając poruszające się z tyłu pojazdy. Jeżeli jadący z przodu samochód zwolni i zatrzyma się, Touareg również przyhamuje i zatrzyma się za nim.
Jeśli w ciągu trzech sekund samochód przed Touaregiem ruszy, ACC automatycznie ruszy za nim (stop&go). W przypadku, gdy postój jest dłuższy, kierowca wciskając przycisk „Resume“ na kierownicy może otworzyć okienko czasowe 15 sekund, w którym samochód będzie automatycznie podążał za znajdującym się przed nim pojazdem. Funkcja ta doskonale sprawdza się podczas jazdy w korkach, znacznie zwiększa komfort i sprawia, że ACC jest atrakcyjnym rozwiązaniem także w ruchu miejskim.
Front Assist
Front Assist, jako system obserwacji otoczenia włączony w ACC, pozwala uniknąć najechania na przeszkodę. Jeszcze zanim sytuacja stanie się na prawdę niebezpieczna, zainicjowane zostaną odpowiednie kroki zwiększające bezpieczeństwo. Na przykład zwiększone zostanie ciśnienie w układzie hamulcowym i hydrauliczne wspomaganie hamulców zostanie wstępnie przygotowane do działania.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia kierowca zostanie ostrzeżony sygnałami optycznymi i akustycznymi oraz krótkim szarpnięciem hamulców. Jeżeli w tym momencie kierowca przyhamuje, Touareg wygeneruje automatycznie takie ciśnienie hamowania, które jest niezbędne do uniknięcia kolizji.
W optymalnych warunkach możliwe będzie uniknięcie wypadku. Jeśli kierowca zdecyduje się na ominięcie przeszkody, dynamika jazdy zostanie podwyższona przez bardziej sztywne dostrojenie amortyzatorów (w samochodach z zawieszeniem pneumatycznym).
Jeżeli jednak kierowca nie zareaguje, po ostrzegawczym szarpnięciu nastąpi automatyczne przyhamowanie z siłą 3 m/s2 przez okres równy czasowi reakcji kierowcy. Jeśli kierowca nadal pozostanie bierny, siła hamowania podwyższy się do 5 m/s2. W przypadku, gdy kolizja jest nieunikniona, funkcja awaryjnego hamowania redukuje jej skutki. Poza tym włączone zostaną automatycznie światła awaryjne.
Lane Assist
System ułatwiający utrzymanie pasa ruchu Lane Assist również współpracuje z kamerą. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że samochód bez kierunkowskazu opuści pas ruchu, system ostrzega kierowcę wibracjami w kierownicy i wizualną prezentacją na komputerze pokładowym zidentyfikowanych i przejechanych linii. System składa się z kamery między podsufitką a wewnętrznym lusterkiem i silnika w kierownicy wywołującego wibracje.
Kamera rozpoznaje widoczne oznaczenia pasa (wystarczy linia z jednej strony) i przy użyciu specjalnego algorytmu z uwzględnieniem danych związanych z dynamiką jazdy ocenia niebezpieczeństwo zjechania z toru ruchu. Po włączeniu, Lane Assist aktywuje się przy prędkości powyżej 65 km/h. Zmniejszenie prędkości poniżej 60 km/h powoduje wyłączenie systemu.
Side Assist
Dwa czujniki radarowe 24 GHz z tyłu Touarega obserwują zbliżające się od tyłu pojazdy. Kierowca jest informowany diodami w lusterkach zewnętrznych, gdy tylko pojazdy znajdą się w martwym polu (Blind Spot Detection) lub będą nadjeżdżały z tyłu z bardzo dużą prędkością (Lane Change Assist).
Jeżeli na etapie „informacyjnym“ włączony zostanie kierunkowskaz, co świadczy o zamiarze zmiany pasa ruchu, a tym samym zwiększeniu ryzyka wypadku, diody w lusterku zewnętrznym zaświecą się intensywniej ostrzegając kierowcę przed niebezpieczeństwem.
Jeżeli Touareg posiada poza Side Assist, lecz również ACC, funkcja automatycznej regulacji odległości ulegnie rozszerzeniu przez połączenie danych z obu systemów. System ACC połączony z Side Assist sprawdzi, czy na przykład przyspieszenie może pozwolić na uniknięcie uderzenia w tył samochodu, o ile przestrzeń przed Touaregiem będzie wolna od innych pojazdów czy przeszkód.
Bi-ksenon z Dynamic Light Assist
Jako światową nowość Volkswagen oferuje w Touaregu reflektory bi-ksenonowe ze stale włączonymi światłami drogowymi: Dynamic Light Assist. W połączeniu z wbudowaną za przednią szybą kamerą moduły świateł drogowych w reflektorach bi-ksenonowych pozostają stale aktywne, lecz z wyprzedzeniem zostają przesłonięte w tych obszarach, w których system stwierdzi ewentualną możliwość oślepienia innych użytkowników ruchu. Kierowca będzie miał zatem do dyspozycji więcej światła co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Funkcja ta jest realizowana przez dodatkową przesłonę między reflektorem z palnikiem ksenonowym a soczewką. W połączeniu z inteligentnym, odchylającym się na boki modułem (przy funkcji doświetlania zakrętów) oraz indywidualnym sterowaniem prawym i lewym reflektorem ta dodatkowa geometria przesłony pozwala na zamaskowanie źródła światła tylko w tych obszarach, które mogłyby powodować oślepianie.
Zalety tej funkcji zauważalne są przy prędkości powyżej 65 km/h. Za pomocą kamery moduł sterowania doświetlaniem zakrętów rozpoznaje jadący z przodu pojazd i przesuwa stożek światła do granicy jego tyłu lub nawet z boku pojazdu, bez oślepiania kierowcy. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe
Wyposażenie seryjne i dodatkowe
Touareg jest SUV-em klasy wyższej. Odpowiednio bogate jest również wyposażenie seryjne wszystkich wersji. Linii wyposażenia takich, jak w innych seriach Volkswagenów nie ma, zróżnicowanie uzależnione jest od wariantu silnika.
Touareg V6 FSI i V6 TDI
Już wersje Touarega V6 FSI i V6 TDI dysponują ponadprzeciętnie bogatym wyposażeniem seryjnym. Bezpieczeństwo czynne jest zwiększone przez elektroniczny program kontroli stabilności toru jazdy ESP wraz z funkcją stabilizacji zestawu samochód + przyczepa, ABS plus, ASR i cztery elektroniczne blokady mechanizmu różnicowego (EDS), układ ułatwiający ruszanie pod górę i zjeżdżanie z góry oraz elektroniczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold.
Bezpieczeństwo bierne jest wspierane seryjnie między innymi przez zestaw poduszek powietrznych, zagłówki zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa, zaczepy Isofix do fotelików dziecięcych, reflektory przeciwmgielne ze statycznym doświetlaniem zakrętów, światła do jazdy w dzień, automatycznie włączane światła awaryjne przy hamowaniu z pełną siłą, automatyczna blokada drzwi po ruszeniu (z możliwością wyłączenia) oraz światła ostrzegawcze we wszystkich drzwiach i pokrywie bagażnika.
Fabrycznie montowane są ponadto rozwiązania poprawiające komfort, takie jak automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne, elektrycznie składane i regulowane lusterka zewnętrzne, czujnik deszczu, skórzana kierownica wielofunkcyjna z układem regulacji prędkości (GRA), środkowe podłokietniki z przodu i z tyłu, cztery gniazda 12 V, elektrycznie otwierane i zamykane okna, osłona przestrzeni bagażnika z automatycznym otwieraniem, 2-strefowa automatyczna klimatyzacja (indywidualna regulacja dla prawej i lewej strony), modularna tylna kanapa (przesuwana do przodu i do tyłu, dzielona w stosunku 40:60), komputer pokładowy oraz radio RCD 550 ze sterowaniem za pomocą ekranu dotykowego i z wbudowaną zmieniarką na 6 płyt CD oraz ośmioma głośnikami.
Seryjny jest również Servotronic (z regulacją zależną od prędkości jazdy), 17-calowe koła ze stopu metali lekkich (Sonora z siedmioma poprzeczkami) i oponami 235, system Start-Stop i system rekuperacji, a także oświetlenie wewnętrznych klamek w drzwiach.
Touareg Hybrid i V8 TDI
Touareg Hybrid i Touareg V8 TDI posiadają jeszcze bardziej ekskluzywne wyposażenie zewnętrzne i wewnętrzne. Seryjne wyposażenie jest tutaj uzupełnione o autoalarm i przednie zagłówki z regulacją odległości, lepiej chroniące przed odgięciowym urazem odcinka szyjnego kręgosłupa.
Ponadto wnętrze Touarega Hybrid i V8 TDI jest zindywidualizowane takimi elementami jak szlachetna, skórzana tapicerka (deseń Cricket) z komfortowymi siedzeniami wraz z elektryczną regulacją w 6 płaszczyznach dla przednich foteli, nakładkami na pedały o wyglądzie stali nierdzewnej, oświetleniem przestrzeni wokół nóg, komputerem pokładowym z dużym, kolorowym wyświetlaczem, szufladami pod przednimi fotelami, wstawkami ozdobnymi z drewna orzechowego i listwami w progach z aplikacjami ze stali nierdzewnej.
Na zewnątrz do zakresu wyposażenia należy seryjnie między innymi pakiet Chrom (ramy bocznych okien, dolny wlot powietrza chłodzącego, krawędź bagażnika, stopień, listwy ozdobne w progach i końcówki rur wydechowych pokryte chromem), bi-ksenonowe reflektory z dynamicznym doświetlaniem zakrętów i regulacją zasięgu świateł w zależności od prędkości, diodowe światła do jazdy w dzień, funkcja świateł Coming-home i Leaving-home, samoczynnie przyciemniane lusterko zewnętrzne po stronie kierowcy, elektrycznie otwierana i zamykana pokrywa bagażnika oraz system zamykania i uruchamiania silnika Keyless Access.
Touareg Hybrid i V8 TDI ponadto opuszczają fabrykę na 18-calowych kołach ze stopu metali lekkich i oponach 255. W V8 TDI są to obręcze typu Tacora (dziesięć ramion), w przypadku wersji Hybrid zastosowano specjalnie dla niej opracowane obręcze Yukon z pięcioma podwójnymi poprzeczkami. Wizualnie wariant hybrydowy można poznać po logo Hybrid na bocznych chromowanych listwach, na przedniej i tylnej części nadwozia oraz we wnętrzu, na konsoli środkowej.
Wyposażenie dodatkowe
Wiele elementów należących do wyposażenia seryjnego Touarega Hybrid i Touarega V8 TDI można zamówić jako opcję do Touarega V6 FSI i V6 TDI. Kolejne elementy wyposażenia dodatkowego to uchylny hak, czarny lub srebrny reling dachowy, różne pakiety stylistyczne, pakiet systemów wspomagania kierowcy (m.in. ACC, Lane Assist, Side Assist i systemy proaktywnej ochrony pasażerów), kamera wsteczna (Rear Assist), Area View, pneumatyczne zawieszenie, 4-strefowa automatyczna klimatyzacja z trybem pośredniego nawiewu i oddzielną regulacją temperatury w tylnej części kabiny pasażerskiej, wstawki dekoracyjne ze szlachetnego drewna (m.in. Vavona), różne tapicerki skórzane, system radia z nawigacją RNS 850, system nagłośnieniowy Dynaudio Confidence, różne koła ze stopu metali lekkich w rozmiarach od 17 do 20 cali i naturalnie panoramiczny rozsuwany dach.
Po raz pierwszy dla Touarega dostępne będą elementy wyposażenia wprowadzone pod nową nazwą Exclusive przez Volkswagen Individual. Do tych opcjonalnych elementów należą 19-calowe koła ze stopu metali lekkich (typ Girona), wstawki dekoracyjne z drewna (Olivesche) i skórzana tapicerka (Nappa) w dwóch kombinacjach kolorystycznych Dark Burgundy/czarny Titan lub beżowy Pepper/czarny Titan.
Volkswagen Touareg - polski cennik | |||||
---|---|---|---|---|---|
Silnik | Skrzynia | Cena | |||
3.6 V6 FSI 280 KM | Tiptronic 8-bieg. | 210 290 PLN | |||
3.0 V6 TDI 240 KM | Tiptronic 8-bieg. | 209 490 PLN | |||
4.2 V8 TDI 340 KM | Tiptronic 8-bieg. | 303 290 PLN |
Nowy Touareg będzie dostępny także w wersji hybrydowej - V6 TSI plus silnik elektryczny. Jeżeli silniki pracują jednocześnie (boostowanie), uzyskują łączną moc 279 kW/380 KM i maksymalny moment obrotowy 580 Nm.
Jednocześnie Touareg Hybrid ze spalaniem zaledwie 8,2 l/100 km wytycza nowe granice wśród nadających się w pełni do jazdy w terenie SUV-ów z silnikami benzynowymi. Z prędkością do 50 km/h auto to może poruszać się wyłącznie na prąd, zatem nie emituje spalin. Podobnie jak wszystkie Touaregi, także wersja hybrydowa może holować przyczepę o masie do 3,5 tony.Znacznie poprawione zostały wartości zużycia paliwa i emisji CO2 Touaregów z konwencjonalnym napędem. Wszystkie silniki spełniają normę emisji spalin Euro 5 i posiadają nowy system zarządzania temperaturą, który pozwala na szybsze osiągnięcie temperatury roboczej, a tym samym na niskie zużycie paliwa, odczuwalne szczególnie podczas jazdy na krótkich odcinkach.Zoptymalizowany V6 FSI zużywa o 2,5 litra mniej benzyny
Przykładem może być silnik benzynowy V6 FSI o pojemności 3,6 litra, z bezpośrednim wtryskiem o mocy 206 kW/280 KM, osiągający 360 Nm momentu obrotowego. Zużywa 9,9 l paliwa na 100 km, czyli aż o 2,5 litra mniej, niż jego poprzednik. Takie średnie spalanie odpowiada emisji CO2 w wysokości 236 g/km, zatem dokładnie o 60 g/km mniej, niż w poprzedniej wersji.Zoptymalizowany V6 TDI zużywa zaledwie 7,4 l/100 km
Innym przykładem jest V6 TDI - najoszczędniejszy silnik Touarega. Pod względem mocy ta udoskonalona wersja, cieszącego się dużą popularnością V6 TDI, osiąga 176 kW/240 KM (wersja europejska). Rozwijający 550 Nm turbodiesel zużywa zaledwie 7,4 l/100 km (emisja CO2 195 g/km, czyli o 1,9 litra mniej, niż poprzedni 240-konny TDI jego poprzednika. Emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 49 g/km.
Nowy V8 TDI zastępuje V10 TDIKolejny przykład stanowi V8 TDI, najnowszy silnik wysokoprężny z turbosprężarką o mocy 250 kW/340 KM. Średnie zużycie, biorąc pod uwagę moc i potężny moment obrotowy 800 Nm, osiąga świetną wartość 9,1 l/100 km (239 g/km CO2) - o 2,8 litra mniej, niż wcześniej stosowany silnik V10 TDI.Pierwszy SUV na świecie z 8-biegową przekładnią automatyczną
Seryjnie wszystkie wersje Touaregów będą wyposażone w nową 8-biegową przekładnię automatyczną. Siódmy i ósmy bieg są oszczędnymi biegami „overdrive“. Ósmy bieg redukuje prędkość obrotową w porównaniu z 6-tym biegiem o 34 procent, co pozwala na zaoszczędzenie paliwa i ograniczenie emisji CO2.Lżejszy i bardziej dynamiczny
Tak jak w przypadku popularnego na całym świecie, mniejszego Tiguana, także w przypadku Touarega Volkswagen konsekwentnie stawia na ekologię. Znacznie oszczędniejsze silniki oraz obniżenie w wersji podstawowej masy o 208 kilogramów to prawdziwy krok milowy.Jednocześnie nadwozie jest o pięć procent sztywniejsze. Ponadto projektantom udało się uzyskać znacznie lepszy współczynnik oporu powietrza cw, który obniżył się z 0,38 do 0,35. Obok udoskonaleń aerodynamicznych na wartość cw ma wpływ również obniżenie wysokości karoserii w porównaniu z poprzednikiem. Razem z ukształtowaniem przodu nadwozia, w stylu nowego DNA designu Volkswagena, daje to mniejszą powierzchnię czołową.
Napęd na wszystkie koła w dwóch wersjach Seryjny napęd na wszystkie koła został zmodyfikowany pod kątem zużycia paliwa. W wersji podstawowej (4MOTION) wszystkie Touaregi nowej generacji dysponują napędem na cztery koła z samoblokującą przekładnią rozdzielczą typu Torsen (zdolność pokonywania wzniesień 31 stopni).
Touareg posiada ponadto, podobnie jak Tiguan Track & Field, program jazdy offroad, który po uruchomieniu odpowiednim przyciskiem dostosowuje ABS, EDS i ASR do jazdy terenowej, włącza automatycznie system ułatwiający zjeżdżanie z góry i dopasowuje punkty zmiany przełożenia automatycznej przekładni.Jako opcję można zamówić V6 TDI z pakietem Terrain-Tech. Pakiet ten obejmuje przekładnię rozdzielczą z reduktorem, jeszcze lepiej przystosowaną do jazdy terenowej wraz z blokującym się nawet w 100 procentach mechanizmem różnicowym tylnej osi i środkowym mechanizmem różnicowym (4XMOTION).Zdolność pokonywania wzniesień wynosi 45 stopni. Wersja ta, podobnie jak pierwsza generacja Touaregów, posiada pokrętło, którym kierowca może wybrać jeden z pięciu stopni, zależnie od warunków terenowych.
Więcej miejsca dla wszystkich
Nowy Touareg jest nie tylko lżejszy, oszczędniejszy i bardziej zwrotny, lecz także bardziej uniwersalny. Wnętrze stało się bardziej funkcjonalne, siedzenia wygodniejsze, a dzięki przedłużonemu o 41 milimetrów (do 2.893 milimetrów) rozstawowi osi przestrzeń wokół nóg z tyłu jest teraz większa. Tylna kanapa może być przesuwana do przodu i do tyłu o 160 milimetrów, ponadto oparcie można pochylać.Odblokowywane na życzenie elektrycznym przyciskiem, może zostać złożone w ciągu kilku sekund - pojemność bagażnika zwiększy się wtedy do 1.642 litrów. Seryjnie już w wersji podstawowej zamontowane jest radio z CD i system Info, sterowane intuicyjnie przy użyciu ekranu dotykowego o przekątnej 6,5 cala.
Jeden z najbardziej innowacyjnych i najbezpieczniejszych samochodów w historiiHamulec postojowy jest teraz aktywowany przyciskiem. Silnik (wersje V6) wyłącza się automatycznie na czerwonym świetle i uruchamia, gdy kierowca zdejmie nogę z hamulca (system Start - Stop). Wersje V6 przy hamowaniu i podczas jazdy bez gazu zbierają cenną energię kinetyczną i magazynują ją.Miarka kontrolna oleju stała się przeżytkiem: poziom oleju w Touaregu jest wyświetlany elektronicznie. Opcjonalnie tylną klapę zamyka i otwiera się pilotem wbudowanym w kluczyk. Największy wśród SUV-ów szklany dach panoramiczny dba o to, aby we wnętrzu Touarega było jasno.
Pojawiło się również wiele nowych systemów wspomagających kierowcę. Nowy system Area View za pomocą czterech kamer śledzi otoczenie samochodu i zwiększa w ten sposób poziom bezpieczeństwa. Ponadto ochronę zapewnia dziewięć poduszek powietrznych.System Lane Assist utrzymuje auto na właściwej drodze, a Side Assist ostrzega przy zmianie pasa przed nadjeżdżającymi pojazdami. Automatyczna regulacja odległości ACC ze zintegrowanym Front Assist, w razie konieczności przyhamowuje Touarega aż do zatrzymania i z wyprzedzeniem napręża pasy bezpieczeństwa.Również zupełnie nowy system proaktywnej ochrony pasażerów łączy ze sobą systemy wspomagania i dba, aby w razie wypadku nie tylko zostały napięte pasy, lecz także w zależności od dynamiki poprzecznej - zamknięte szyby i panoramiczny dach.
Absolutną światową nowością są reflektory bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist. Współpracujące z kamerami stałe światła drogowe „widzą“ nadjeżdżający z przeciwka i jadący przed Touaregiem pojazd i automatycznie - z wykorzystaniem modułu świateł doświetlających zakręty - regulują indywidualnie dla każdego reflektora światła drogowe tak, aby nikogo nie oślepiały.Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe. Touareg ze wszystkimi swoimi cechami jest nie tylko najbardziej ekologicznym SUV-em na świecie, lecz także jednym z najbezpieczniejszych samochodów w historii motoryzacji.Zestawienie faktów
Technologia i wyposażenie
- Masa zredukowana nawet o 222 kilogramy
- Napęd na wszystkie koła jako 4MOTION (przekładnia rozdzielcza typu Torsen) lub 4XMOTION (centralny mechanizm różnicowy z elektrycznie regulowaną blokadą i reduktorem terenowym)
- Napęd hybrydowy (V6 TSI ze spalaniem 8,2 l/100 km)
- Silniki zoptymalizowane pod kątem zużycia paliwa; silniki V6 z systemem Start - Stop i rekuperacją; V6 TDI zużywa 7,4 l/100 km, V8 TDI - 9,1 l/100 km, V6 FSI - 9,9 l/100 km
- 8-biegowa przekładnia automatyczna
- Area View oraz Offroad-View (system obserwacji otoczenia)
- Automatyczna regulacja odległości ACC (z funkcją „stop&go“ i funkcją hamowania awaryjnego)
- Proaktywny system ochrony pasażerów (bezpieczeństwo integralne)
- Lane Assist i Side Assist
- Reflektory bi-ksenonowe z diodowymi światłami do jazdy w dzień i Dynamic Light Assist (pierwszy na świecie samochód z maskowanymi światłami drogowymi)
- Elektroniczny hamulec postojowy
- Panoramiczny rozsuwany dach
- System radia i nawigacji RNS 850 (m.in. dysk twardy 60 GB, prezentacja budynków 3D)
- V6 FSI o mocy 206 kW/280 KM, 8-biegowa przekładnia automatyczna
- V6 TDI o mocy 176 kW/240 KM, 8-biegowa przekładnia automatyczna
- V8 TDI o mocy 250 kW/340 KM, 8-biegowa przekładnia automatyczna
- V6 TSI o mocy 245 kW/333 KM, 8-biegowa przekładnia automatyczna (silnik elektryczny: 34,3 kW; moc systemu: 279 kW/380 KM)
- Długość: 4.795 mm (+41 mm)
- Szerokość: 1.940 mm (+12 mm)
- Wysokość: 1.709 mm (-17 mm)
- Rozstaw osi: 2.893 mm (+38 mm)
- Rozstaw kół: 1.656 mm przód (+7 mm), 1.676 mm tył (+15 mm)
- Długość: 1.819 mm (+41 mm)
- Szerokość na wysokości łokci z przodu: 1.549 (+45 mm)
- Szerokość na wysokości ramion z przodu: 1.520 mm (+55 mm)
- Przestrzeń na wysokości kolan z tyłu: 104 mm (+68 mm)
- Zakres przesuwania tylnej kanapy: 160 mm
- Szerokość: 1.350 mm (+190 mm)
- Pojemność: 580 - 660 litrów (+25 litrów)
- Pojemność max: 1.642 litrów (+72 litry)
- Wysokiej jakości karoseria jest najsztywniejszym nadwoziem wśród wszystkich SUV-ów
Znacznie mniejsza masa Dzięki modyfikacjom nadwozia, doborowi materiałów i lżejszemu układowi napędowemu masa pustego Touarega zmniejszyła się w zależności od wersji od 203 do 222 kilogramów. Do rozwiązań wprowadzonych do nadwozia, których celem było obniżenie masy, należy między innymi wielowarstwowa izolacja akustyczna, która przy większej skuteczności waży znacznie mniej, niż zazwyczaj stosowane materiały izolacyjne.Masa pustego Touarega V6 FSI została zredukowana do 2.035 kilogramów. Wersje wysokoprężne turbo ważą 2.099 (V6 TDI) i 2.222 kilogramów (V8 TDI); masa Touarega Hybrid to 2.240 kilogramów. Waga samego nadwozia została zmniejszona o pięć procent, do 398 kilogramów.
Nadwozie o najwyższej jakości w segmencieMimo znacznej redukcji masy nowy Touareg ze sztywnością statyczną 24.800 Nm/° oferuje najsztywniejsze nadwozie w segmencie. W porównaniu z przednikiem, sztywność wzrosła o pięć procent, co ma wpływ zarówno na komfort, jak i zachowanie się podczas zderzenia.
Dzięki zastosowaniu tak zwanych „tailored blanks“ uzyskano na przykład znaczną poprawę wartości intruzji i homogeniczności struktury przy zderzeniu bocznym. Utwardzane w formie stale manganowe w bocznej ścianie nadwozia, stosowane także w wielu innych Volkswagenach, pozwoliły na zmniejszenie masy konstrukcji także w tym wrażliwym na uderzenia obszarze karoserii.Innowacyjna ochrona pieszych
Ponieważ wyposażony nawet w dziewięć poduszek powietrznych Touareg jest sprzedawany na całym świecie, musi spełniać wszystkie obowiązujące na różnych kontynentach wymagania. Dla Volkswagena równie ważna jak bezpieczeństwo pasażerów jest ochrona innych uczestników ruchu. Volkswagen poszedł zatem o krok dalej, niż normy narzucone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pieszych.Na przykład zastosowano nowy, ulegający deformacji element mocujący przednie błotniki, wykonany z tworzywa sztucznego. Uzyskano w ten sposób znacznie wyższy poziom ochrony górnej części ciała i głowy pieszych i rowerzystów. Można śmiało stwierdzić, że ten SUV przy każdym zderzeniu, jakie tylko można sobie wyobrazić, jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.
Panoramiczny rozsuwany dach (PSD)Zespół Touarega włożył w budowę karoserii wiele wysiłku. Świadczy o tym na przykład panoramiczny szklany dach o wymiarach 990 x 1.452 milimetry, który wypełnia praktycznie całą powierzchnię dachu i wpuszcza do wnętrza ogromną ilość światła.
W normalnym przypadku taki otwór, jednak o 350 procent większy, niż normalny rozsuwany dach, prowadzi do pogorszenia sztywności. W Touaregu dzięki sztywności podstawowej i dodatkowej ramie wzmacniającej, wykonanej przy użyciu najnowocześniejszych technologii klejenia tak nie jest. Rama ta gwarantuje optymalną sztywność i wytrzymałość na uderzenia przy minimalnej masie.Wykonana została z „tailored blanks“ (elementy z blach różnej jakości) z symetrycznymi zgrubieniami, przez co tak zwana wytrzymałość na ścinanie praktycznie osiąga poziom wariantu z pełnym dachem. Dzięki otaczającemu cały rozsuwany dach sztywnemu połączeniu z elementami bocznymi i belkami poprzecznymi dachu można było całkowicie zrezygnować z dodatkowych wzmocnień lub węzłów blach.Interesujący jest też fakt, że rozsuwany dach można otworzyć i zamknąć przy (teoretycznej) prędkości 260 km/h. Działanie dachu testowane było w różnych temperaturach, od - 20 do +95 stopni, przy wilgotności powietrza do 95 procent. Rezultat: nieograniczona przydatność do jazdy w każdych warunkach.Szklany dach składa się z przedniego ruchomego modułu i stałego, tylnego segmentu szklanego. Przedni segment jest sterowany ergonomicznym przełącznikiem w konsoli dachowej. Automatycznie wysuwana siatkowa osłona przeciwwiatrowa eliminuje zawirowania powietrza i tym samym związane z nimi odgłosy.Zastosowanie izolacyjnego szkła bezpiecznego zmniejszyło przepuszczalność ciepła do 12 procent, przepuszczalność światła do 13 procent, a promieniowania ultrafioletowego do mniej niż czterech procent. Ponadto dach ten jest wyposażony w elektrycznie rozsuwaną roletę przeciwsłoneczną. Każda operacja otwierania i zamykania dachu jest nadzorowana elektronicznie, a zabezpieczenie przed zgnieceniem dłoni zapewnia niezbędne bezpieczeństwo.Automatycznie otwierana tylna pokrywa
Nowością jest także opcjonalnie automatycznie zamykana i otwierana tylna pokrywa (seryjna w Touaregu Hybrid i V8 TDI). Cały układ waży o 40 procent mniej, niż u poprzednika. Automatyczne zamykanie i otwieranie inicjowane jest teraz nie tylko z wnętrza samochodu (przyciskiem w poszyciu drzwi po stronie kierowcy) i na samej klapie, lecz także pilotem nowego kluczyka.
Otwieranie i zamykanie tylnej pokrywy może być zatrzymane w dowolnej pozycji. Można również wcześniej zaprogramować kąt otwarcia, na przykład by uniknąć uszkodzenia klapy w niskich garażach. Pokrywa otworzy się wtedy tylko do żądanej pozycji. W tym celu należy wcisnąć na co najmniej trzy sekundy przycisk na wewnętrznej stronie pokrywy.
Reflektory
Elementem zwracającym uwagę są reflektory nowego Touarega. Dostępne w trzech wersjach: jako reflektory halogenowe, bi-ksenonowe z automatyczną regulacją zasięgu i - co jest światową nowością w tej klasie - jako reflektory bi-ksenonowe z dynamiczną, współpracującą z kamerą regulacją świateł drogowych Dynamic Light Assist.
Podwójne reflektory halogenowe
Reflektory halogenowe oferują wbudowane w reflektor świateł drogowych światła do jazdy w dzień. Reflektory wykorzystują przy tym tak zwaną żarówkę dwuwłóknową (H15) firmy Osram dla świateł drogowych i dziennych. Żarówka H15 łączy ekstremalnie długą żywotność z bardzo jasnym strumieniem światła. Odbłyśnik posiada oddzielny segment dla świateł dziennych, natomiast większa jego część wykorzystywana jest przez światła drogowe.
Reflektory bi-ksenonowe z regulacją zasięgu zależną od prędkości
Reflektory bi-ksenonowe z diodowymi światłami do jazdy w dzień są seryjne w Touaregu Hybrid i V8 TDI. Obok dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów posiadają one - po raz pierwszy w Volkswagenie - regulację zasięgu w zależności od prędkości.
Oba reflektory ksenonowe - po jednym dla świateł mijania i drogowych - są wyposażone w bezrtęciową żarówkę DS3. Volkswagen po raz kolejny oparł się na międzynarodowych przepisach, które w niektórych regionach będą w przyszłości wymagały stosowania źródeł światła nie zawierających rtęci.
Następną nowością w modułach reflektorów są zastosowane przez Volkswagena, po raz pierwszy w tej formie, seryjne diodowe światła do jazdy w dzień. Wokół modułu ksenonowego, w formie litery „u“ o trójwymiarowym wyglądzie zgrupowanych jest 15 LED.
Reflektory bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist
W trzecim wariancie reflektory bi-ksenonowe oferują jako światową nowość - maskowane, współpracujące z kamerą światła drogowe nazwane Dynamic Light Assist. Opcja ta może być wybrana dodatkowo do świateł bi-ksenonowych. W połączeniu z wbudowaną za przednią szybą kamerą moduły świateł drogowych w reflektorach bi-ksenonowych pozostają stale aktywne, lecz z wyprzedzeniem zostają przesłonięte w tych obszarach, w których system stwierdzi ewentualną możliwość oślepienia innych użytkowników ruchu.
Na przykład ruch z naprzeciwka: w tym przypadku światła zostaną przytłumione tylko w tym obszarze, w którym poruszają się nadjeżdżające z przeciwnego kierunku pojazdy, a pozostała część drogi będzie nadal oświetlana światłami drogowymi. Kierowca będzie miał zatem do dyspozycji więcej światła co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Funkcja ta jest realizowana przez dodatkową przesłonę znajdująca się między reflektorem z palnikiem ksenonowym a soczewką.
Zalety tej funkcji zauważalne są przy prędkości powyżej 65 km/h. Z pomocą kamery moduł sterowania doświetlaniem zakrętów rozpoznaje jadący z przodu pojazd i przesuwa stożek światła bez oślepiania kierowcy. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe.
Stylistyka nadwozia
- Zespół projektantów stworzył stylową, dynamiczną i masywną sylwetkę Touarega
Dotyczy to zarówno przodu nadwozia z wyraźnym poziomym podziałem i charakterystycznymi reflektorami, typowej dla Touarega części tylnej z wyjątkowymi, natychmiast rozpoznawalnymi w nocy światłami, jak i bardziej atletycznej bryły nadwozia. Powstał w ten sposób SUV, elegancki i ponadczasowy, którego wygląd i jakość świadczą o przynależności do najwyższej klasy.
Styliści stworzyli absolutnie niepowtarzalny samochód, przyciągający wzrok z każdej perspektywy - typowego Volkswagena i typowego Touarega, który natychmiast zostanie rozpoznany. A to wcale nie jest takie proste, bowiem nigdy przedtem w historii motoryzacji nie było tak wielu samochodów i segmentów na rynku, jak obecnie.
Nowy Touareg - bardziej elegancki i powściągliwy pod względem optycznym, wyróżnia się z tej masy samochodów swoim niepowtarzalnym designem. Dotyczy to zarówno poziomego prowadzenia linii przedniej części jak i bardziej rozciągniętej bryły nadwozia.
Przód nadwozia
Wraz z debiutem aktualnej wersji Scirocco, Volkswagen zaprezentował po raz pierwszy nowe DNA designu, a tym samym nową koncepcję „oblicza“ modeli z różnych klas. Cechą wspólną tych aut - kodem genetycznym rodziny Volkswagenów - jest czysty, poziomy podział.
Centralnymi elementami są: czarna, błyszcząca i ozdobiona chromowanymi paskami obudowa górnej części osłony chłodnicy, optycznie zintegrowane w ten poziomy układ reflektory, środkowa płaszczyzna zderzaka pokryta lakierem w kolorze nadwozia i wlot powietrza w kształcie litery U, najczęściej otoczony chromowaną listwą. Każdy model i każda klasa ma przy tym swoje własne, niepowtarzalne cechy optyczne. Dotyczy to także Touarega.
W zależności od segmentu wszystkie wymienione wyżej detale wykazują wyraźne zróżnicowanie, które przede wszystkim ze względu na proporcję, ukształtowanie pokrywy silnika i błotników oraz formy reflektorów daje całkowicie inne oblicze.
Stylistyką przodu nadwozia designerzy po raz pierwszy w samochodzie wyższej klasy urzeczywistnili nowe oblicze Volkswagena. Rezultat pokazuje, jaką uniwersalność oferuje idea stylistyczna leżąca u podstaw opracowania tego designu.
Poziomy pas składający się z relatywnie płaskiej osłony chłodnicy, logo VW i reflektorów w formie trapezu definiuje niepowtarzalny charakter Touarega i jest zarazem centralnym elementem DNA designu. Dolna chromowana poprzeczka osłony chłodnicy znajduje swoją kontynuację w zwężających się w kierunku chłodnicy reflektorach.
Podwójne reflektory stanowią element interesujący zarówno pod względem optycznym, jak i technicznym. Reflektory dostępne są w trzech wersjach: jako halogenowe, bi-ksenonowe i po raz pierwszy na świecie - bi-ksenonowe z Dynamic Light Assist.
Pod pokrytą lakierem w kolorze nadwozia środkową częścią zderzaka znajdują się dolne wloty powietrza. W przypadku Touarega Hybrid i Touarega V8 TDI środkowy wlot posiada chromowane poprzeczki i obramowanie w kształcie litery U. W najniższym segmencie zderzaka umieszczono reflektory przeciwmgielne i czujniki radarowe opcjonalnej automatycznej regulacji odległości (ACC plus Front Assist).
Sylwetka
Dzięki mniejszej wysokości nadwozia, krótkim zwisom, dynamiczniejszej linii okien i czystemu przebiegowi płaszczyzn, sylwetka, w przeciwieństwie do wielu innych SUV-ów nie wygląda nazbyt masywnie. Wręcz przeciwnie: bryła nadwozia w okolicach drzwi jest lekko wcięta, jak w samochodach sportowych i między słupkami A i C powstaje częściowa faseta, która zatrzymuje światło i nadaje całej ścianie bocznej muskularny, atletyczny charakter.
Ten charakter wzmacniają precyzyjne krawędzie nadkoli, które stanowią wyraziste akcenty i dzielą płaszczyzny. Cechami typowymi dla SUV-ów są ponadto masywne, osłonięte od wewnątrz czarnym tworzywem nadkola. Istotne cechy tej klasy samochodów - siła i wytrzymałość - akcentowane są optycznie przez duże koła (seryjnie 7,5J x 7 w V6 TDI i V6 FSI, 8J x 18 w wersji Hybrid i V8 TDI).
Tył nadwozia
Nowy Touareg jest natychmiast rozpoznawany jako prawdziwy Touareg także z tyłu, ponieważ styliści świadomie nawiązali do wyglądu pierwszej generacji tego SUV-a. Dział designu Volkswagena zrezygnował przy tym z wychodzących szybko z mody efektów i postawił na stałą ewolucję. Strategia ta do dzisiaj towarzyszy na przykład sensacyjnej popularności Golfa. A to jest właśnie jedna z cech, dzięki którym Volkswageny znacznie dłużej zachowują swoją wartość, niż wiele innych samochodów.
Podobnie jak z przodu, także w tylnej części nowego Touarega dominują poziome linie. Na górze tylnej pokrywy znajduje się dopracowany pod względem aerodynamiki spojler, który jednocześnie optycznie przedłuża dach. Duża tylna szyba sięga do słupków D. Tylna pokrywa może być otwierana automatycznie.
W pokrywę bagażnika wbudowane są w części tylne światła. Te wewnętrzne segmenty zawierają drugie światło tylne oraz światło cofania. W segmentach zewnętrznych umieszczono światła stopu i kierunkowskazy. Rzucającymi się w oczy detalami podwójnych świateł tylnych są cztery elementy w formie litery „L“, otaczające elementy centralne. W ten sposób powstała absolutnie niepowtarzalna grafika widoczna w nocy.
Na środku, między światłami, umieszczone jest logo VW. Jako ochrona krawędzi bagażnika w Touaregu Hybrid i V8 TDI służy chromowany stopień na zderzaku. W dolnej części zderzaka pokrytego lakierem w kolorze nadwozia wbudowane są wąskie pasy świateł przeciwmgielnych.
Tylko środkowa część, z umieszczonymi z prawej i lewej strony końcówkami rur wydechowych, ma czarny kolor. Rury te w wersjach V6 FSI i V6 TDI są okrągłe, natomiast w dwóch pozostałych wariantach Touarega chromowane i prostokątne.
Wnętrze - funkcja i design
- Więcej miejsca z tyłu, przesuwana tylna kanapa i bagażnik o pojemności 1.642 litrów
Wykonane w technice slush miękkie, przypominające skórę powierzchnie i włączone w nie chromowane lub aluminiowe osłony oraz aplikacje ze szlachetnego drewna (w zależności od wersji wyposażenia) po raz kolejny nie mają sobie równych w tej klasie aut.
Wymagania stawiane wnętrzu nowego Touarega były niezwykle wysokie, ponieważ kokpit pierwszej generacji Touarega do dziś uznawany jest za najlepiej ustrukturyzowany i wykonany z największą precyzją wśród wszystkich SUV-ów.
Nadrzędnym celem stawianym inżynierom przy projektowaniu tego Volkswagena było zagwarantowanie jego intuicyjnej obsługi. Kierowca wsiada zatem do SUV-a, który jest ergonomiczny w każdym calu. Przy nowym Touaregu - z jego kompleksowym wyposażeniem - dużym wyzwaniem było uzyskanie takiej samej, nieograniczonej logiki obsługi, jak w Polo czy Golfie. I zadanie to udało się doskonale zrealizować.
Silnik Touarega jest uruchamiany albo przy użyciu nowej, elektronicznej stacyjki (kluczyk może być przekręcany zarówno w prawą, jak i lewą stronę) lub przyciskiem startu z lewej strony dźwigni 8-biegowej przekładni automatycznej (przy Keylesss Access, seryjnym w Touaregu Hybrid i V8 TDI systemie „bezkluczykowego“ zamykania i uruchamiania).
Natychmiast po zajęciu miejsca można zauważyć, że przestrzeń wokół nóg w kierunku tunelu przekładni odczuwalnie zwiększyła się dzięki nowej formie konsoli środkowej. Środkowy podłokietnik (w Touaregu Hybrid i V8 TDI - dwuczęściowy), sięga teraz dalej i optymalizuje podparcie ręki.
Deska rozdzielcza bez kompromisów
Przed kierowcą rozpościera się wyraźnie ustrukturyzowana, wysokiej jakości deska rozdzielcza. Precyzyjnie dopracowane zegary wyświetlają w zasięgu wzroku wszystkie istotne informacje. Z lewej strony znajduje się obrotomierz, z prawej prędkościomierz o skali kończącej się na 280 km/h. Z lewej strony na dole umieszczono znacznie mniejszy okrągły wskaźnik temperatury silnika, z prawej - poziomu paliwa.
Wyjątkowo wysoką jakością i precyzją charakteryzują się klasyczne, analogowe, okrągłe zegary. Mają galwanicznie chromowane pierścienie i oświetlone na czerwono wskazówki. Tarcze są podświetlone białymi diodami. W obrębie prędkościomierza i obrotomierza znalazły swoje miejsce pola ze wskaźnikami ostrzegawczymi lub informacyjnymi, które zapalają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Wersje Touarega V6 FSI i V6 TDI wyposażone są w pięciocalowy, monochromatyczny wyświetlacz, który charakteryzuje doskonałe menu i czytelna wizualizacja parametrów.
Seryjnie w Touaregu Hybrid i w wersjach z silnikiem V8 montowany jest komputer pokładowy Premium z siedmiocalowym kolorowym ekranem w formacie 15:9. Kierowca może wybierać wyświetlane informacje przy użyciu logicznego, kolorowego menu kontekstowego.
W przypadku Touarega Hybrid na wyświetlaczu pojawia się także informacja o przepływie energii lub trybie pracy, na przykład boostowanie, czyli połączenie mocy silnika V6 TSI i silnika elektrycznego. Dzięki dużym wyświetlaczom wiele opcji może być pokazywanych z większą precyzją. Na przykład informacje z nawigacji: obok strzałek kierunku na rozgałęzieniach dróg pokazywane są także pasy ruchu i nazwy głównego kierunku.
Konsola środkowa z seryjnym ekranem dotykowym
Dominującym elementem środkowej konsoli jest umieszczone w jej górnej części nowe, seryjne radio RCD 550 lub opcjonalny, opierający się na RCD 550 system nawigacji RNS 850. Oba urządzenia posiadają ekran dotykowy. Wyświetlacz i znajdujący się pod nim zespół obsługowy ozdobione są szlachetnymi, czarnymi aplikacjami.
Nad wyświetlaczem, w zasięgu ręki, znajduje się włącznik świateł awaryjnych. Dokładnie nad nim na tablicy rozdzielczej, tak jak w poprzedniej generacji Touarega, umieszczono schowek z pokrywą, pokryty przyjemnym w dotyku materiałem w technice slush.
Obok intuicyjnej obsługi przy użyciu menu ekranowego, RCD 550 lub RNS 850 posiadają główną listwę kontekstową poniżej ekranu. Znajduje się na nim osiem przycisków do zmiany podstawowego menu oraz dwa pokrętła. Przy użyciu tych dwóch płaszczyzn - ekranu dotykowego i listwy sterującej - można wywoływać najważniejsze funkcje i ustawienia podstawowe samochodu (Car) lub klimatyzacji (Climate) wraz z danymi przepływu energii i zużycia paliwa przy wersji hybrydowej oraz obrazami przeniesionymi z kamer systemu obserwacji otoczenia Area View lub kamery wstecznej Rear Assist (zintegrowanej przy Area View).
Bezpośrednio pod komponentami Infotainment znajdują się logicznie ustrukturyzowane elementy obsługowe dwustrefowej klimatyzacji (jako opcja - czterostrefowej) oraz ogrzewania siedzeń i postojowego oraz wentylacji siedzeń, w zależności od wersji wyposażenia. Także tutaj obsługa jest klasycznie prosta.
Oznacza to, że pasażer i kierowca mają do dyspozycji po jednym pokrętle, przy użyciu którego mogą nastawiać temperaturę z dokładnością do 0,5 stopnia indywidualnie dla każdej strefy lub dla całego wnętrza. Cyfrowy wyświetlacz między pokrętłami pokazuje z prawej i lewej strony wybraną temperaturę.
Wokół pokręteł rozmieszczone są po cztery przyciski. Dwa dolne włączają opcjonalne ogrzewanie i wentylację siedzeń. Z lewej strony, czyli po stronie kierowcy, znajduje się przycisk Defrost oraz przełącznik pozwalający na zmianę z indywidualnej regulacji temperatury dla stref na całościową regulację przez kierowcę.
Z prawej strony, po stronie pasażera, znajdują się przyciski włączania zamkniętego obiegu powierza i ogrzewania tylnej szyby. Na środku umieszczono między innymi manualną regulację dmuchawy oraz funkcję Rest.
Dźwignia selekcyjna 8-biegowej przekładni automatycznej perfekcyjnie leży w dłoni. Za nią, w kierunku dwuczęściowego podłokietnika, umieszczone są pokrętła sterowania zawieszeniem oraz przeniesieniem napędu na wszystkie koła.
Obok dźwigni selekcyjnej wbudowano przycisk funkcji Start-Stop oraz elektryczny hamulec postojowy wraz z funkcją Auto-Hold. W konsoli znajduje się także schowek na dwie puszki lub butelki (0,5 litra) oraz popularny w USA kubek (40 Oz).
W przednich drzwiach znalazło się miejsce na butelki o pojemności do 1,5 litra, w tylnych - 1,0 litra. Schowek na okulary w chłodzonym, większym niż u poprzednika schowku na rękawiczki, wyłożony jest miękkim materiałem, aby szkła okularów nie uległy zadrapaniom.
Systemy radia i nawigacji
RCD 550 z ekranem dotykowym
Systemy audio i nawigacji Touarega są nowymi urządzeniami. Seryjnie montowane jest radio RCD 550 z odtwarzaczem CD i 6,5-calowym ekranem dotykowym, funkcją odtwarzania MP3 i MP4, gniazdem multimedialnym AUX-IN i wbudowaną zmieniarką na 6 płyt CD.
RNS 850 z twardym dyskiem 60 GB i DAB
Moduł radiowy można rozszerzyć o nawigację (opcja). System nawigacji RNS 850 z odtwarzaczem DVD, sterowaniem głosowym i 8-calowym ekranem dotykowym pozwala między innymi na trójwymiarową prezentację map (prezentacja budynków i topografii poprzez Digital Terrain Model). Techniczną podstawą tego systemu jest 60-gigabajtowy twardy dysk z procesorem o wysokiej wydajności (SH4), 512 MB RAM i pamięć flash 256 MB.
Równolegle do klasycznego odbioru UKF (FM) i fal średnich (AM) RNS 850 w wersji europejskiej umożliwia cyfrowy odbiór najwyższej jakości DAB (Digital Audio Broadcasting). Aktualne komunikaty radiowe mogą być przy tym prezentowane na ekranie w formie tekstowej. Na życzenie tak zwany „slideshow“ przekazuje dane jako obrazy.
Jeżeli na przykład w pierwszej lidze niemieckiej VFL Wolfsburg gra przeciw VFB Stuttgart, wynik 1:0 dla Wolfsburga wraz z dodatkowymi informacjami i pozycją w tabeli byłby wyświetlany jako wizualna informacja na ekranie.
System ten można rozszerzyć także o złącze Bluetooth dla telefonów (przygotowanie do montażu telefonu komórkowego Premium wraz z kieszenią na kartę SIM), gniazdo multimedialne MEDIA IN z przewodem adapterowym USB lub przewodem dla iPoda/iPhona, zmieniarkę DVD w bagażniku (na 6 płyt) i nowy system nagłośnieniowy Dynaudio Confidence z cyfrowym, 12-kanałowym wzmacniaczem, dwunastoma głośnikami i całkowitą mocą 620 W.
Nawigacja
Na twardym dysku systemu zainstalowane są fabrycznie mapy Europy, w formie 2D i 3D. Jako 3D należy rozumieć już nie tylko prezentację map z zachowaniem perspektywy, lecz rzeczywisty trójwymiarowy obraz topografii i ważnych budynków oraz miejsc wartych zobaczenia przy użyciu tak zwanego Digital Terrain Model. Podczas przejazdu przez góry wykreślona trasa rzeczywiście wije się przez przełęcze i po zboczach.
W większych miastach - 3D City Model - pomaga zorientować się w otoczeniu pokazując sylwetki budynków. Wiele ważnych budynków, jak na przykład katedra w Kolonii, Notre Dame w Paryżu, La Catedral w Barcelonie czy katedra we Florencji są dodatkowo przedstawione trójwymiarowo ze wszystkimi, najmniejszymi nawet szczegółami.
Po dotknięciu elementów na mapie - symboli Celu, TMC lub Ulubionych - wyświetlane zostaną dodatkowe informacje. Jednocześnie możliwa jest aktywacja dalszych kroków obsługi, jak na przykład nawigacja do celu. We Francji i Wielkiej Brytanii włączone są ponadto usługi premium Pay TMC (Francja: ViaMichelin; Wielka Brytania: TrafficMaster).
Ponadto system oferuje funkcję opłaty drogowej oraz kompatybilność z japońskim radiem dla kierowców VICS. Możliwe jest również przejmowanie celów z telefonu komórkowego. System pokazuje także dla obszaru Europy ograniczenia prędkości.
Znacznie ułatwiona została obsługa głosowa. Po wciśnięciu przycisku na kierownicy wielofunkcyjnej można podać cały adres w jednej wypowiedzi, na przykład: Berlin, ulica Willy Branda 1. Równie prosto można wprowadzić poleceniem głosowym cele specjalne. System nie tylko przyjmuje polecenia głosowe, lecz komunikuje się także z kierowcą, na przykład przy opcjonalnym odczytywaniu komunikatów drogowych.
Biblioteka multimediów
Dla biblioteki multimediów zarezerwowano 18 GB twardego dysku. Można tutaj zapisywać muzykę i filmy z CD, DVD i kart SD. Do odtwarzania może być używane opcjonalnie także sterowanie głosowe, wystarczy podać wykonawcę, album lub tytuł. Poprzez przewód adapterowy złącza MEDIA-IN w schowku na rękawiczki można podłączyć przenośne odtwarzacze takie jak iPod i iPhone, pendrive czy nawet twarde dyski z USB.
Przy odtwarzaniu mogą być również wyświetlane okładki albumów tak, jak w nowoczesnych telefonach komórkowych. Pliki muzyczne można odtwarzać również z telefonu komórkowego przez protokoły Bluetooth A2DB i AVRCP, a przewód AV pozwala na przenoszenie zdjęć z cyfrowej kamery. Kolejnym elementem, z którym może współpracować RNS 850, jest moduł do analogowego i cyfrowego (DVB-T) odbioru telewizji wraz z informacjami o programach.
Dynaudio Soundsystem
Volkswagen i Dynaudio stworzyły dla nowego Touarega jeden z najlepszych systemów nagłośnieniowych na świecie - Dynaudio Confidence. System składa się z dwunastu głośników Dynaudio, których dostrojenie i lokalizacja zostały perfekcyjnie dostosowane do wnętrza. Na przykład wyjątkowy 3-drożny system w przedniej części kabiny dba o precyzyjne, pozbawione zniekształceń odtwarzanie wysokich i średnich tonów.
Dla głośników wysokotonowych zastosowano specjalnie powlekaną, 60-milimetrową kopułkę z tkaniny i magnesy neodymowe. Pozwalają one na delikatne, aksamitne odtwarzanie najwyższych tonów. Z tyłu dodatkowy, 2-drożny system z dwoma kolejnymi 60-milimetrowymi kopułkami uzupełnia konfigurację głośników.
Równie wysokiej jakości jest niepowtarzalna technologia Dynaudio dla zakresu średnich i niskich tonów. Tutaj zastosowane zostały membrany z polimeru magnezowo - krzemianowego (MSP) oraz ekstremalnie lekkie, aluminiowe cewki drgające. Taka kompleksowa konstrukcja pozwala na uzyskanie mocnych, precyzyjnych basów i absolutnie czystych, pozbawionych zniekształceń tonów średnich przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce.
Zastosowano łącznie cztery 200-milimetrowe głośniki niskotonowe, które równomiernie rozprowadzają niskie częstotliwości w całym wnętrzu Touarega. Rezultatem jest znaczna poprawa brzmienia w porównaniu z tradycyjnymi systemami audio z pojedynczym subwooferem.
Nowością wśród wszystkich stworzonych dotychczas przez Dynaudio dla Volkswagena systemów nagłośnieniowych jest specjalny centralny głośnik, który równomiernie wypełnia dużą przestrzeń wnętrza Touarega najwyższej jakości dźwiękiem. Ten dodatkowy głośnik - dwudrożny, z 50-milimetrową kopułką z tkaniny i 100-milimetrowym głośnikiem średniotonowym - pozwala dokładnie określić ustawienie muzyków na scenie, słyszalne przy dobrych nagraniach muzycznych.
Aby uzyskać bezkompromisowy rozwój mocy system nagłośnieniowy Dynaudio dla Touarega został zaprojektowany jako aktywny system wielokanałowy. Zastosowano tutaj 12-kanałowy wzmacniacz DSP o mocy 620 W. „Aktywny“ oznacza w tym przypadku, iż każdy z dwunastu głośników jest sterowany własnym kanałem wzmacniacza w celu uzyskania idealnego rozdziału kanałów, a tym samym najwyższej jakości dźwięku.
Stacyjka działa w prawo i w lewo
Kluczyk jest całkowicie nowy, z czarną, błyszczącą powierzchnią wygląda jak dzieło stworzone przez producenta najwyższej jakości wiecznych piór. Jednocześnie Volkswagen dostosował stacyjkę do warunków 2010 roku. Nie ulega wątpliwości, że w wielu dziedzinach elektronika już dawno zastąpiła mechanikę. Dlatego zespół Touarega opracował obracającą się w dwóch kierunkach, elektroniczną stacyjkę.
Naturalnie w przypadku zastosowania systemu elektronicznego wystarczyłby przycisk Start-Stop. Jednak nie zawsze taki system zamykania i uruchamiania silnika, jaki Volkswagen oferuje dla nowego Touarega jako Keyless Access (seryjnie w Touaregu Hybrid i V8 TDI), jest częścią wybranego przez klienta wyposażenia. Kluczyk, wsiadanie, zapłon - to jest jedna z tych podświadomych czynności, które ludzie wykonują automatycznie i chętnie.
W celu uruchomienia samochodu radiowy kluczyk wkłada się do stacyjki. W tej pierwszej pozycji aktywowane są układy takie jak radio czy system nawigacji. Aby uruchomić silnik, przekręca się kluczyk w prawo lub w lewo - oba kierunki są możliwe - dotykając nim odpowiedniego ogranicznika. Aby uniknąć przypadkowego włączenia silnika, należy wcisnąć przy tym pedał hamulca.
Perfekcyjne fotele kierowcy i pasażera
Zarówno przednie, jak i tylne siedzenia Touarega otrzymały nową formę i zapewniają znacznie poprawiony komfort podczas długich podróży. Obok podstawowych siedzeń Volkswagen oferuje swojego SUV-a z tak zwanymi komfortowymi fotelami z przodu (seryjnie w Touareg Hybrid i V8 TDI).
Siedzenia komfortowe są regulowane całkowicie elektrycznie, w tym także nowa, pneumatyczna poduszka w bocznych profilach oparć. W tym przypadku seryjne są zagłówki (z przodu) regulowane nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Dla foteli komfortowych oferowana będzie ponadto funkcja klimatyzacji (wentylacja siedziska i oparcia).
Dodatkowy komfort został uzyskany dzięki zwiększeniu przestrzeni. Przestrzeń z przodu na wysokości ramion zwiększyła się o 55 milimetrów do 1.520 milimetrów, także przestrzeń na wysokości łokci została powiększona o 45 milimetrów i wynosi teraz 1.549 milimetrów.
Nowa tylna kanapa i więcej miejsca z tyłu
Mimo zmniejszonej wysokości pojazdu zwiększyła się odległość między siedzeniem a podsufitką zarówno z przodu, jak i z tyłu. Większa jest także odległość między przednią krawędzią tylnej kanapy a oparciami przednich foteli, ponieważ przedłużony o 40 milimetrów rozstaw osi przyczynił się do powiększenia kabiny pasażerskiej. W wyniku tego przestrzeń na kolana wzrosła z 68 do 104 milimetrów, co jest wyraźnie wyczuwalne.
Wnętrze Touarega charakteryzuje się zmiennością porównywalną z dużymi kombi. Po raz pierwszy tylna kanapa może być przesuwana do przodu i do tyłu o 160 milimetrów, a pochylenie oparcia można ustawiać w trzech stopniach. Dzielona w stosunku 40:60 kanapa może być odblokowywana elektrycznie (opcja) przyciskiem w bagażniku lub z boku fotela kierowcy.
Zależnie od pozycji i ustawienia tylnej kanapy pojemność bagażnika wynosi od 580 do 1.642 litrów - znacznie więcej, niż u poprzednika (550 i 1.570 litrów). Dzięki zmiennej podłodze w bagażniku powstaje płaska powierzchnia. Szerokość bagażnika również zwiększyła się - o 190 milimetrów - do 1.350 milimetrów.
Dostępny jako opcja system zarządzania bagażem oraz siatka oddzielająca bagażnik, plus mata do bagażnika i siatka na bagaż, ułatwiają bezpieczne przewożenie przedmiotów. Do seryjnego wyposażenia bagażnika należą haczyki na torby, cztery zaczepy i regulowana podłoga.
Touareg Hybrid o mocy systemowej 380 KM
- Silnik V6 TSI z doładowaniem i silnik elektryczny zmniejszają zużycie do 8,2 l/100 km
Zastąpi on w Europie i Ameryce dotychczasowy silnik V8 i będzie realizował odnoszącą sukcesy strategię downsizingu Volkswagena. Touareg Hybrid spełnia wymagania europejskiej normy Euro 5 i amerykańskiej normy ULEV2. Auto osiąga maksymalną prędkość 240 km/h i przyspiesza do 100 km/h w 6,5 sekundy.
Jednostka napędowa Touarega Hybrid składa się z doładowanego sprężarką silnika V6 TSI (bezpośredni wtrysk benzyny i moc 245 kW/333 KM), 8-biegowej przekładni automatycznej ze sprzęgłem hydrokinetycznym, przekładnią główną i przekładnią rozdzielczą oraz modułu hybrydowego wbudowanego między przekładnię a silnik spalinowy.
Ten kompaktowy moduł zawiera sprzęgło rozdzielające V6 TSI oraz silnik elektryczny (34,3 kW/46 KM). Moduł hybrydowy ma średnicę 400 milimetrów, długość zaledwie 145 milimetrów i waży tylko 55 kilogramów.
Jeżeli V6 TSI i silnik elektryczny pracują jednocześnie (boostowanie), moc całkowita wynosi 279 kW/380 KM, a moment obrotowy maksymalnie 580 Nm. Energia napędowa dla silnika elektrycznego magazynowana jest w niklowo - metalowo - wodorkowej (NiMH) baterii Touarega, umieszczonej we wnęce koła zapasowego.
Przy napięciu nominalnym 288 V bateria ta ma pojemność 1,7 kilowatogodzin (kWh) i moc impulsową 38 kW. Zmagazynowana w baterii energia wystarczy, aby Touareg przejechał odległość około dwóch kilometrów z prędkością 50 km/h tylko na silniku elektrycznym. Współpracą poszczególnych komponentów zarządza układ zwany Hybrid-Manager.
Równoległa hybryda idealna dla SUV-a
Volkswagen wybrał dla Touarega równoległy napęd hybrydowy. W przeciwieństwie do innych możliwych systemów hybrydowych, gwarantuje on zarówno dobre właściwości offroadowe, jak i nieograniczoną możliwość długotrwałego pokonywania wzniesień.
Touareg z maksymalnym obciążeniem haka holowniczego do 3,5 tony, także w wersji hybrydowej, doskonale sprawdza się jako samochód pociągowy. Ponadto równoległa hybryda ma lepszą sprawność przy długich trasach po drogach i autostradach, niż alternatywne napędy hybrydowe.
W porównaniu w konwencjonalnym SUV-em tej samej wielkości i mocy, wersja hybrydowa pozwala na zaoszczędzenie w ruchu miejskim ponad 25 procent paliwa. Podczas kombinowanej jazdy w mieście, po drogach krajowych i autostradach inżynierowie stwierdzili średnią oszczędność w wysokości 17 procent. Uzyskanie takiej redukcji spalania Touarega Hybrid było możliwe dzięki czterem istotnym rozwiązaniom.
Silnik elektryczny
Jazda na prąd i bez emisji substancji szkodliwych (do 50 km/h) redukuje zużycie benzyny. V6 TSI jest w tym przypadku nie tylko wyłączony, lecz także odłączony sprzęgłem oddzielającym od 8-biegowej przekładni automatycznej, by uniknąć strat spowodowanych hamowaniem silnikiem.
„Żeglowanie”
Gdy tylko kierowca zdejmie nogę z gazu, V6 TSI zostanie również odłączony od przekładni. Jest to możliwe także przy wyższych prędkościach (do 160 km/h), a zatem również na autostradzie. Dzięki wyeliminowanym, także w tym przypadku, stratom w wyniku hamowania silnikiem, Touareg będzie się „toczył” znacznie dłużej. A przy przewidującym sposobie jazdy prowadzi to bezpośrednio do zmniejszenia zużycia paliwa.
Rekuperacja
Przy hamowaniu silnik elektryczny, pracujący w tym przypadku jak alternator, odzyskuje energię kinetyczną, która jest magazynowana w wysokowoltowej baterii (bateria NiMH).
System Start-Stop
Wszystkie wersje V6 nowego Touarega wyposażone są seryjnie w system Start-Stop, zatem także Touareg Hybrid. Wbudowany w układ napędowy system redukuje zużycie paliwa szczególnie podczas jazdy w ruchu miejskim i w korkach.
Hybrid-Manager - zarządzanie źródłami napędu
Poszczególne komponenty połączone są w sieć przez Hybrid-Manager. System ten, wbudowany w moduł sterowania silnika, komunikuje się przez przewody magistrali CAN między innymi z automatyczną przekładnią, wysokowoltową baterią i elektroniką mocy. Ta ostatnia zarządza przepływem energii między silnikiem elektrycznym a baterią.
Zależnie od stanu naładowania baterii, prędkości i innych parametrów Hybrid-Manager w ułamku sekundy wybiera idealną strategię pracy. Strategia ta jest istotną częścią składową oprogramowania sterującego układem napędowym. Łączy ze sobą poszczególne systemy, by w sposób optymalny pod względem sprawności wykorzystywać energię elektryczną, jaką dysponuje bateria.
Bateria wysokowoltowa podczas jazdy nie tylko jest opróżniana, lecz również ponownie ładowana. Optymalna praca Touarega Hybrid polega zatem na wielu krótkich fazach zużywania i gromadzenia energii elektrycznej i w związku z tym ciągle zmieniających się trybach pracy.
Silnik elektryczny zwiększa moc V6 TSI
Zawsze wtedy, gdy V6 TSI nie jest potrzebny do napędu Touarega, sprzęgło oddzielające w module hybrydowym otwiera się i silnik zostaje wyłączony w taki sposób, że kierowca tego nie odczuwa. Gdy tryb pracy zmienia się i V6 TSI zostaje ponownie uruchomiony, proces ten również jest niezauważalny dla kierowcy. Jest to ważne ponieważ sposób uruchamiania sześciocylindrowego silnika podczas jazdy ma wielki wpływ na poziom komfortu.
Układ zarządzający strategią pracy podczas jazdy na prąd lub w trakcie rekuperacji rozpoznaje potrzebę uruchomienia silnika. W ułamku sekundy włącza się sterowanie procedurą zapłonu koordynujące pracę V6 TSI, sprzęgła oddzielającego, silnika elektrycznego i przekładni podczas ponownego uruchomienia silnika spalinowego.
Ponowny rozruch V6 przebiega następująco: w przypadku zażądania startu sprzęgło mostkujące przekładni hydrokinetycznej w automatycznej skrzyni biegów otwiera się i moment obrotowy silnika elektrycznego zostaje na krótki czas podwyższony do wartości określonej przez moduł sterowania przekładni. Dopiero wtedy moduł sterowania silnika otrzymuje zgodę na aktywację sprzęgła oddzielającego.
Przez zamykające się sprzęgło V6 TSI zostaje „podciągnięty“ przez silnik elektryczny i rozpoczyna się proces wtrysku i zapłonu. Następnie sprzęgło oddzielające zostaje znów otwarte tak, że silnik spalinowy może wejść prawie bez obciążenia na żądaną prędkość obrotową. Moment obrotowy silnika elektrycznego jest przy tym podwyższany do aktualnego momentu obrotowego przenoszonego przez sprzęgło oddzielające podczas procesu „podciągania“, a po uruchomieniu silnika spalinowego redukowany proporcjonalnie do wzrostu jego momentu obrotowego.
W ten sposób moment wejściowy przekładni, a tym samym moment obrotowy kół, utrzymywane są na żądanej przez kierowcę wartości. Gdy prędkości obrotowe silnika elektrycznego i V6 TSI są zgodne, sprzęgło oddzielające, a następnie także sprzęgło mostkujące przekładni hydrokinetycznej, zostają ponownie zamknięte.
Hybrid-Manager, zmieniając czas trwania poszczególnych faz tego przebiegającego zawsze według takiego samego algorytmu procesu uruchamiania silnika, może zmienić jego charakter na bardziej komfortowy lub dynamiczny. System rozpoznaje życzenia kierowcy na podstawie dynamiki wciskania pedału przyspieszenia.
Energia kinetyczna idealnie nadaje się do ładowania baterii
Odzysk energii hamowania - rekuperacja - stanowi jeden z najlepszych sposobów ładowania baterii. Bardziej efektywne energetycznie jest tylko bezpośrednie wykorzystanie energii kinetycznej toczącego się samochodu. Silnik V6 TSI podczas fazy jazdy bez gazu jest oddzielany od układu napędowego przez sprzęgło rozdzielające i wyłączany, tak że straty w wyniku hamowania silnikiem nie mają wpływu na ogólny stopień sprawności („żeglowanie“).
Moment prądnicowy silnika elektrycznego jest przy tym tak regulowany, aby pokrywane było zapotrzebowanie na moc agregatów pomocniczych. Taki tryb „żeglowania“ jest możliwy zasadniczo do prędkości 160 km/h. Jeżeli kierowca przyhamuje Touarega wciskając pedał hamulca, pracujący jako prądnica silnik elektryczny zamieni ruch w energię elektryczną magazynowaną w baterii wysokowoltowej. Energia ta jest zatem znów dostępna przy następnym procesie przyspieszania.
Jednak najlepsze nawet elektroniczne sterowania komponentami hybrydowymi ma sens tylko wtedy, gdy podstawa, czyli silnik, pracuje efektywnie. W nowym Touaregu Hybrid efektywność tą gwarantuje silnik V6 TSI.
V6 TSI
Niezwykle energiczny i posłuszny poleceniom kierowcy silnik V6 TSI Touarega osiąga 245 kW/333 KM w zakresie między 5.500 a 6.500 obr./min. Już od 3.000 obr./min ta sześciocylindrowa jednostka z chłodnicą powietrza doładowującego z pojemności 2.995 cm3 uzyskuje maksymalny moment obrotowy 440 Nm. Maksimum to utrzymuje się na stałym poziomie przez szeroki zakres prędkości obrotowych, aż do 5.250 obr./min.
V6 TSI oferuje zatem moc i moment obrotowy silnika ośmiocylindrowego, jednak jest znacznie oszczędniejszy. Ponadto przebieg momentu obrotowego, staje się jeszcze lepszy szczególnie przy niskich prędkościach, gdy dołącza się silnik elektryczny. Przy boostowaniu moment obrotowy rośnie niemal natychmiast do 580 Nm.
Kolejnym elementem poprawiającym efektywność jest regulowana pompa wody, stosowana w V6 TSI podobnie jak we wszystkich innych silnikach nowego Touarega. Pompa ta pozwala na bardzo szybkie ogrzanie silnika i jest zintegrowana z ogólnym systemem zarządzania temperaturą.
Bateria niklowo-metalowa
Zastosowana w Touaregu V6 TSI Hybrid hybrydowa bateria niklowo-metalowa reprezentuje najwyższy poziom technologii magazynowania energii, jaka daje się bez problemów zastosować w pojazdach. Za wydajnymi bateriami NiMH przemawia przede wszystkim sprawdzona przez lata niezawodność działania i wytrzymałość oraz ich wyraźnie niższy koszt, w porównaniu z innymi bateriami.
Bateria umieszczona jest w okolicach pierwotnej wnęki na koło zapasowe i nie zajmuje dużo miejsca. Składa się łącznie z 240 pojedynczych ogniw, generuje napięcie 288 V i daje gęstość energii 1,7 kWh. Optymalny zakres temperatury baterii utrzymywany jest za pomocą specjalnego kanału dołączonego do wentylacji wnętrza Touarega i przez dwa oddzielne wentylatory.
Układ zarządzania baterią, porównując dane z Hybrid-Managerem wbudowanym w moduł sterowania silnika, w sposób ciągły nadzoruje stopień naładowania baterii. Specjalne przewody trakcyjne łączą baterię z elektroniką mocy umieszczoną w przedniej części samochodu, obok silnika.
Umożliwiają one zasilanie silnika elektrycznego energią lub - w odwrotnym przypadku - ładowanie baterii podczas hamowania silnikiem elektrycznym (rekuperacja), działającym wtedy jak prądnica lub silnikiem V6 TSI. Bateria wysokowoltowa jest zabezpieczona skrzynią ochronną. Wraz ze skrzynią i układem wentylacji system baterii waży 79 kilogramów.
8-biegowa przekładnia automatyczna idealnie pasuje do napędu hybrydowego
W Touaregu Hybrid zastosowano 8-biegową przekładnię automatyczną. Osiemdziesiąt procent wszystkich części tej przekładni jest taka sama jak w wersjach z silnikami TDI i FSI. Modyfikacje wprowadzono w miejscu połączenia między sprzęgłem hydrokinetycznym a modułem hybrydowym.
Znacznie zmodyfikowane musiało być także sterowanie przekładnią, aby osiągnąć przede wszystkim optymalny komfort zmiany przełożenia przy redukcji biegów w fazach rekuperacji i przy ponownym rozruchu V6 TSI. Po kilkuset metrach jazdy Touaregiem Hybrid można stwierdzić z całą pewnością, że konstruktorom udało się osiągnąć wszystkie te cele.
Kierowanie, grzanie, hamowanie bez V6 TSI
Aby Touareg V6 TSI Hybrid także podczas jazdy wyłącznie z silnikiem elektrycznym mógł zagwarantować wszystkie funkcje niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa, niektóre podzespoły musiały zostać opracowane całkowicie od nowa. SUV ten posiada więc elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, które nie opiera się na pompie wspomagania napędzanej silnikiem spalinowym.
Zamiast tego o potrzebne ciśnienie hydrauliczne dba elektryczna pompa wspomagania. Dodatkowa elektryczna pompa próżniowa gwarantuje utrzymanie podczas jazdy podciśnienia we wzmacniaczu siły hamowania. Wysokowoltowa sprężarka klimatyzacji w Touaregu V6 TSI Hybrid zapewnia odpowiednią temperaturę wnętrza nawet przy wyłączonym silniku V6.
Touareg V6 FSI, V6 TDI, V8 TDI
- V6 TDI zużywa 7,4 l/100 km
- Nowy V8 TDI dysponuje momentem obrotowym 800 Nm
Jeśli chodzi o silniki benzynowe, najmniejszym z nich jest V6 FSI o mocy 206 kW/280 KM. Najmocniejszy jest V6 TSI Touarega Hybrid (245 kW/333 KM). Spektrum silników uzupełniają dwie jednostki wysokoprężne z turbosprężarką: V6 TDI osiąga moc 176 kW/240 KM, zupełnie nowy V8 TDI - 250 kW/340 KM. Wszystkie są łączone z nową, 8-biegową przekładnię automatyczną.
Silniki V6 są połączone seryjnie z systemem Start-Stop, ponadto wykorzystują rekuperację do odzysku energii kinetycznej. Poza tym we wszystkich silnikach zastosowano zoptymalizowany system zarządzania temperaturą. Dezaktywacja pompy wody pozwala na szybsze ogrzanie silnika do temperatury roboczej przy rozruchu na zimno, co z kolei prowadzi do obniżenia spalania o 0,3 l/100 km.
We wszystkich Touaregach zbędna jest miarka poziomu oleju. W nowej generacji tego SUV-a zastosowano elektroniczną miarkę wykorzystującą ultradźwięki. W tym celu konieczne było odpowiednie zmodyfikowanie miski olejowej. Kierowca może teraz wygodnie odczytać poziom oleju na desce rozdzielczej.
V6 FSI o mocy 280 KM
Ulepszony V6 FSI, słabszy z silników benzynowych, tak jak wcześniej osiąga moc 206 kW/280 KM i zużywa 9,9 l na 100 km, czyli o całe 2,5 litra mniej, niż poprzednik. Takiemu spalaniu odpowiada emisja CO2 236 g/km - o 60 g/km mniejsza.
Ten komfortowy silnik sześciocylindrowy rozwija maksymalny moment obrotowy 360 Nm, dostępny między 3.000 a 4.000 obrotów na minutę i który gwarantuje doskonałą siłę ciągu. Maksymalna moc czterozaworowego silnika jest do dyspozycji przy 6.200 obr./min.
W porównaniu z poprzednim V6 FSI, aktualny silnik jest wyposażony w nowy moduł sterowania (MED 17.1.6), który umożliwia między innymi integrację nowego systemu zarządzania temperaturą, systemu Start-Stop i rekuperacji. Kolejne modyfikacje to: nowa, bardziej precyzyjna metoda obróbki skrzyni korbowej z obudową cylindrów, zmienione pierścienie tłokowe i zoptymalizowane, kute tłoki, które pozwoliły na uzyskanie niższych wartości tarcia, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia paliwa.
Zmiany wprowadzono także w obrębie modułu dolotowego i wymiany ładunku. Nowości można znaleźć również w układzie oczyszczania spalin. Tutaj zastosowano dwa ceramiczne katalizatory główne umieszczone w pobliżu silnika, zamiast dotychczasowego systemu z katalizatorem wstępnym i głównym, co zagwarantowało spełnienie wymagań
normy Euro 5.
Umieszczona w innym miejscu sonda lambda przyczynia się także do tego, że nowe Touaregi bez problemu spełniają amerykańską normę ULEV2. Touareg V6 FSI osiąga maksymalną prędkość 228 km/h i przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 7,8 sekundy.
V6 TDI BlueMotion Technology o mocy 240 KM
Silnikiem wysokoprężnym o mniejszej mocy w momencie wprowadzenia na rynek nowego Touarega będzie tak, jak przy poprzedniej generacji, cieszący się popularnością i udoskonalony V6 TDI o mocy 176 kW/240 KM (przy 4.000 obr./min). Tak jak wszystkie wersje Touarega, także on spełnia normę Euro 5.
W wersji europejskiej uzyskujący 500 Nm od 2.000 obr./min silnik z turbosprężarką i Common Rail o pojemności 2.967 cm3 (ciśnienie wtrysku: 1.800 bar) zużywa zaledwie 7,4 l/100 km (emisja CO2: 195 g/km), zatem o 1,9 litra mniej, niż poprzednia 240-konna wersja.
Emisja dwutlenku węgla spadła o 49 g/km w porównaniu z dotychczasowym Touaregiem V6 TDI i o 24 g/km w porównaniu z poprzednikiem z pakietem BlueMotion Technology i mocą 168 kW/225 KM. Nowa generacja Touarega V6 TDI z BlueMotion Technology osiąga prędkość maksymalną 218 km/h i przyspiesza do 100 km/h w 7,8 sekundy.
Nowy V8 TDI o mocy 340 KM
Zupełnie nowy w ofercie Touarega jest silnik V8 TDI o pojemności 4.134 cm3 i mocy 250 kW/340 KM (przy 4.000 obr./min). Nowy V8 TDI, podobnie jak V6 TDI posiada bezpośredni wtrysk Common Rail. W jego przypadku ciśnienie wtrysku wynosi 2.000 bar.
Średnie zużycie paliwa, biorąc pod uwagę potężną moc i maksymalny moment obrotowy 800 Nm (między 1.750 a 2.750 obr./min) jest ekstremalnie niskie: 9,1 l/100 km (emisja CO2 239 g/km). Dla porównania, zastąpiony przez niego poprzedni V10 TDI o mocy 230 kW/313 KM spalał średnio 11,9 litra, o 2,8 litra więcej, a jego emisja CO2 była o około 25 procent większa.
Także ten silnik posiada specyficzną strategię zarządzania temperaturą z odłączalną pompą wody, aby skrócić fazę rozgrzewania silnika. Touareg V8 TDI rozwija maksymalną prędkość 242 km/h i jak samochód sportowy przyspiesza w zaledwie 5,8 sekundy do setki.
System Start-Stop
Sposób działania obsługiwanego intuicyjnie systemu Start-Stop dla modeli V6 jest bardzo interesujący. Kiedy kierowca Touarega zatrzyma samochód na czerwonym świetle silnik zostanie automatycznie wyłączony. Na wskaźniku wielofunkcyjnym pojawi się informacja Start-Stop. Gdy tylko światło zmieni się na żółte, kierowca puści hamulec, silnik uruchomi się, informacja Start-Stop zgaśnie i Touareg ruszy.
Rekuperacja
Rekuperacja pozwala na możliwie idealne wykorzystanie energii potrzebnej do jazdy. Podczas faz jazdy ze zwolnionym pedałem hamulca oraz podczas hamowania, napięcie prądnicy (alternatora) zostaje podniesione i jest wykorzystywane do intensywnego doładowywania baterii samochodowej.
Dzięki temu sterowaniu prądnicą oraz ciągle optymalnie naładowanej baterii można obniżyć napięcie prądnicy, na przykład przy przyspieszaniu lub przy stałym utrzymywaniu żądanej prędkości. Możliwe jest nawet całkowite wyłączenie alternatora, co zmniejsza obciążenie silnika i tym samym zużycie paliwa. Aby móc wykorzystywać rekuperację, potrzebne jest specjalne oprogramowanie dla systemu zarządzania energią oraz zmodyfikowane oprogramowanie dla modułu sterowania silnika.
Nowa 8-biegowa przekładnia automatyczna
- Nowa przekładnia automatyczna może przenosić momenty obrotowe o wartości do 850 Nm
Ze względu na dwa dodatkowe stopnie między 1. a 8. biegiem można było uzyskać o 20 procent większy zakres dzięki czemu silniki we wszystkich zakresach prędkości obrotowych pracują z jeszcze wyższym stopniem sprawności i są przez to zarówno oszczędniejsze, jak i bardziej dynamiczne.
Siódmy i ósmy bieg nowej przekładni automatycznej mogą być biegami „overdrive“ z obniżoną prędkością obrotową (minus 20 procent) co także znacznie przyczynia się do redukcji spalania. W poprzedniej przekładni funkcję tę przejmował szósty bieg. Przy nowej, 8-biegowej przekładni na 6-tym biegu osiągana jest prędkość maksymalna. Uzyskane w ten sposób niższe prędkości obrotowe mają ponadto wpływ na komfort akustyczny.
Jeżeli prędkość obrotową potrzebną do uzyskania maksymalnej prędkości na 6-tym biegu przyjmiemy jako 100 procent, na ósmym biegu obniżenie prędkości obrotowej będzie wynosić nawet 34 procent. Aby optymalnie odizolować układ napędowy od drgań silnika, zastosowano zmodyfikowane przekładnie hydrokinetyczne ze zoptymalizowanymi tłumikami drgań.
Ośmiobiegowa przekładnia automatyczna w Touaregu Hybrid, jest połączona z przekładnią rozdzielczą z mechanizmem różnicowym typu Torsen. Między przednią a tylną osią siły rozdzielane są w stosunku 40:60. Przekładnia rozdzielcza Torsen została w podobnej formie zastosowana już przez koncern Volkswagen, ale dla Touarega poddana została modyfikacjom mającym na celu zmniejszenie jej masy i zwiększenie stopnia sprawności.
Aby móc prawidłowo realizować funkcję Start-Stop Touarega w każdej fazie, skrzynia biegów musi udostępniać wystarczające ciśnienie oleju, aby zapewnione było bezpoślizgowe przenoszenie siły wewnątrz elementów zmieniających przełożenie.
Konwencjonalne przekładnie są w stanie to zrobić dopiero wtedy, gdy silnik osiągnie określoną prędkość biegu jałowego tak, aby mechanicznie napędzana pompa oleju przekładniowego mogła wygenerować odpowiednie ciśnienie i strumień oleju. Inaczej jest w przekładni automatycznej Touarega: tutaj system jest uzupełniony elektrycznie napędzaną pompą, która podczas fazy „stop“ silnika utrzymuje niezbędne ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym.
Stały napęd na wszystkie koła w dwóch wersjach
- 4MOTION: przekładnia rozdzielcza typu Torsen i zdolność pokonywania wzniesień o kącie nachylenia 31º
- 4XMOTION: centralny mechanizm różnicowy, przekładnia redukcyjna i zdolność pokonywania wzniesień 45 º
Celem było zaoferowanie takiego nowego napędu 4MOTION, który przy niezmiennie wysokiej przydatności do jazdy w terenie oraz wysokim poziomie bezpieczeństwa i dynamiki podczas jazdy po utwardzonych drogach, ważyłby znacznie mniej i w ten sposób przyczyniał się do redukcji zużycia paliwa.
4MOTION
W wersji podstawowej 4MOTION wszystkie Touaregi nowej generacji dysponują napędem na cztery koła z samoblokującą przekładnią rozdzielczą typu Torsen (zdolność pokonywania wzniesień 31 stopni) i elektronicznymi blokadami mechanizmu różnicowego (EDS) przy wszystkich czterech kołach.
Podobnie jak Tiguan Track & Field, Touareg posiada ponadto „Program jazdy offroad”, który po uruchomieniu odpowiednim przyciskiem dostosowuje ABS, EDS i ASR do jazdy w terenie, włącza automatycznie system ułatwiający zjeżdżanie z góry i dopasowuje punkty zmiany przełożenia automatycznej przekładni.
4XMOTION
Klienci, którzy wykorzystują SUV-a w najtrudniejszych z możliwych warunków, mogą wybrać Touarega V6 TDI z napędem 4XMOTION (zdolność pokonywania wzniesień 45 stopni). Opcja ta jest oferowana jako pakiet Terrain-Tech. Obejmuje on, tak jak u poprzednika, centralny mechanizm różnicowy z blokadą i elektronicznie regulowaną blokadą wielotarczową, a także przekładnią redukcyjną (2,69:1), podwyższony prześwit (z przodu 10 mm, z tyłu 15 mm) i zbiornik paliwa 100 litrów zamiast 85 litrów.
W normalnym trybie rozdział sił napędowych między przednią a tylną osią (40:60) jest zależny od poślizgu. Poza tym centralny mechanizm różnicowy może być zablokowany w celu uzyskania stałego rozdziału napędu.
Redukcja dołączana jest przełącznikiem w konsoli środkowej. Pozwala to na wykorzystanie maksymalnej siły napędowej przy niewielkiej prędkości. Dzięki temu Touareg V6 TDI może podjeżdżać pod wzniesienia o kącie nawet 45 stopni lub 100 procent.
Jako opcję można zamówić również mechanizm różnicowy tylnej osi z blokadą poprzeczną blokującą się w 100 procentach. Blokada ta (100 procent) aktywowana jest przez kierowcę. W celu poprawy trakcji i dynamiki jazdy w niektórych sytuacjach blokada poprzeczna jest aktywowana także automatycznie.
Aby móc korzystać z różnych funkcji, Touareg V6 TDI z pakietem Terrain-Tech posiada tak samo, jak pierwsza generacja Touarega pokrętło, którym kierowca dostosowuje samochód do aktualnych potrzeb, wybierając jedno z pięciu ustawień:
- Onroad;
- Offroad (jak „program jazdy offroad“ plus automatyczne sterowania blokadami mechanicznymi);
- Low (jako offroad plus aktywacja przekładni redukcyjnej, podniesienie punktów zmiany przełożenia, brak automatycznej zmiany biegu na wyższy w trybie manualnym);
- Dodatkowa blokada środkowego mechanizmu różnicowego;
- Dodatkowa blokada tylnego mechanizmu różnicowego.
Zawieszenie
- Zawieszenie stalowe o 47 kilogramów lżejsze
- Zawieszenie pneumatyczne opcjonalnie dostępne z adaptacyjną kompensacją wychylenia
Zwiększony w stosunku do poprzednika rozstaw kół wynosi z przodu 1.656 milimetrów i z tyłu 1.676 milimetrów. Podobnie jak pierwszy Touareg, także nowa wersja jest oferowana seryjnie z zawieszeniem stalowym i opcjonalnie z pneumatycznym.
Modyfikacje zawieszenia nowego Touarega
Dzięki zmianom konstrukcyjnym i zwiększonemu zastosowaniu aluminium, masa zawieszenia obniżyła się aż o 47 kilogramów. Aby uzyskać jeszcze większą zwrotność i większą precyzję kierowania, zoptymalizowano również elastokinematykę i na tylnej osi zwiększono sztywność połączenia.
W rezultacie udoskonalone zawieszenie Touarega oferuje bardzo dobry komfort amortyzowania drgań i toczenia, wysoką zwrotność, dużą stabilność dynamiczną i bardzo dobrą przydatność do jazdy w terenie.
Właściwości terenowe
Zawieszenie nowego Touarega stanowi kontynuację sprawdzonego układu, który pozwala na uzyskanie dużego ugięcia sprężyn i dobrego zachowania się w sytuacji, gdy każde z kół na tej samej osi ma znacząco inny stopień ugięcia sprężyny (4MOTION: 157 milimetrów; 4XMOTION: 173 milimetry). Z przodu w wersji z seryjnym zawieszeniem stalowym i 4MOTION kąt pochylenia bocznego wynosi 22°, z tyłu 23°.
Z pakietem Terrein-Tech (4XMOTION) wartości te wzrastają do 26°. Jeszcze lepsze są w przypadku Touarega z zawieszeniem pneumatycznym: w wersji 4MOTION kąt ten wynosi 24° (przód) i 25° (tył). Połączenie zawieszenia pneumatycznego i 4XMOTION daje maksymalny kąt pochylenia bocznego 33°.
W połączeniu z prześwitem poprzecznym 220 milimetrów nowy Touareg doskonale sprawdza się także poza utwardzonymi drogami. Zamawiając pakiet Terrain-Tech otrzymuje się podwyższone nadwozie - z przodu o kolejne 10 milimetrów, a z tyłu o 15 mm. Z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym prześwit poprzeczny wynosi nawet 300 milimetrów. Głębokość brodzenia to 500 milimetrów (zawieszenie stalowe) i 580 milimetrów (zawieszenie pneumatyczne) .
Zawieszenie pneumatyczne
Jako opcję nowy Touareg oferuje zawieszenie pneumatyczne. Obejmuje ono automatyczną regulację wysokości oraz elektroniczną regulację amortyzatorów. Podczas jazdy po utwardzonych drogach zawieszenie pneumatyczne zapewnia wyjątkowo wysoki komfort i - dzięki zależnemu od prędkości obniżeniu nadwozia - właściwości dynamiczne samochodu sportowego. W terenie zawieszenie to przy niezwykle wysokim komforcie, dzięki zmiennej wysokości jeszcze bardziej poprawia zdolności do pokonywania przeszkód.
Kierowca może wybrać tryb automatyczny Normal (obniżenie nadwozia, a tym samym redukcja współczynnika oporu powietrza cw) względnie tryb Comfort lub Sport. W przypadku trybu Comfort system Skyhook stara się optymalnie zniwelować nierówności nawierzchni, podczas gdy tryb Sport z obniżeniem nadwozia o 25 milimetrów zapewnia zwiększoną zwrotność i dynamikę.
Inaczej niż w poprzedniej wersji zawieszenie pneumatyczne w nowym Touaregu zostało po raz pierwszy wykonane jako system zamknięty. Dzięki temu zmniejszyła się pojemność układu pneumatycznego, co z kolei pozwoliło na zastosowanie mniejszego kompresora.
Mniejszy kompresor oznacza mniejszy pobór mocy, ponieważ różnica ciśnień, którą musi on pokonać, jest zdecydowanie niższa, niż przy otwartym systemie. W rezultacie wszystkich tych posunięć masa układu pneumatycznego zawieszenia zmniejszyła się o około 20 kilogramów.
Pakiet dynamiki jazdy z adaptacyjną kompensacją wychyleń
Aby jeszcze bardziej zdynamizować właściwości jezdne nowego Touarega wprowadzone zostały dwie opcjonalne możliwości. Sportowe zawieszenie z bardziej sztywnym resorowaniem oraz wyjątkowa wersja zawieszenia pneumatycznego - pakiet dynamiki jazdy z adaptacyjną kompensacją wychyleń.
W przypadku wyboru pakietu dynamiki jazdy Touareg będzie miał sportowo dostrojone zawieszenie pneumatyczne i obniżone o 25 milimetrów nadwozie. Dodatkową dynamikę i bezpieczeństwo zapewniają wzmocnione stabilizatory i zmodyfikowane oprogramowanie sterujące. W trybie komfortowym, jazda jest tak samo wygodna, jak przy wersjach bez sportowego zawieszenia.
Koła, opony, hamulce
Wersje V6 Touarega (FSI i TDI) poruszają się seryjnie na 17-calowych kołach ze stopu metali lekkich i oponach w rozmiarze 235/65 VR17 (indeks prędkości do 240 km/h). W przypadku wariantu V8 i Touarega Hybrid są to 18-calowe obręcze ze stopu metali lekkich i opony 255/55 WR18 (indeks prędkości do 270 km/h). Zależnie od rozmiarów, opony mają nawet o dziesięć procent zmniejszony opór toczenia.
Wersje Touaregów V6 FSI i V6 TSI posiadają 17-calowe hamulce; w mocniejszych modelach hybrydowych i V8 TDI zastosowano hamulce 18-calowe. Naturalnie na wszystkich kołach montowane są hamulce tarczowe. Przy silnikach V6 FSI i V6 TDI średnica wszystkich czterech tarcz wynosi 330 milimetrów.
W Touaregu Hybrid i V8 TDI tarcze przednich kół mają średnicę 360 milimetrów. Do wyposażenia seryjnego wszystkich wariantów należy system zapobiegający blokowaniu się kół ABS (wraz z Offroad-ABS) oraz elektroniczny program kontroli stabilizacji toru jazdy ESP (wraz ze stabilizacją zestawu samochód + przyczepa).
Elektroniczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold
W nowej generacji Touarega nie znajdziemy już klasycznego hamulca postojowego, jak w poprzednim modelu. Zamiast tego we wszystkich wersjach zastosowano hamulec elektromechaniczny (EPB). Dzięki elektronicznemu sterowaniu i połączeniu magistralą CAN z innymi modułami sterującymi pojazdu znacznie zwiększył się zakres funkcji tego hamulca, między innymi o opcję dynamicznego wspomagania ruszania, tak zwaną funkcję Auto-Hold oraz dynamiczną funkcję hamulca awaryjnego.
Systemy wspomagające kierowcę i zwiększające komfort
Nowy Touareg jest wyposażony w niezwykle bogate spektrum najnowocześniejszych technologii. Wiele z nich jest zupełnie nowych, inne zostały znacznie udoskonalone. Hamulec postojowy jest teraz uruchamiany przyciskiem. System Area View, współpracujący z kamerami, obserwuje otoczenie Touarega i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
Lane Assist dba, aby nie zjechać z właściwej drogi, Side Assist przy zmianie pasa ostrzega przed nadjeżdżającymi z tyłu pojazdami. Automatyczna regulacja odległości ACC w razie konieczności zupełnie zatrzyma samochód, jednocześnie proaktywny system ochrony pasażerów napręży pasy bezpieczeństwa i przy określonym przyspieszeniu poprzecznym zamknie okna i panoramiczny dach.
Bi-ksenonowe reflektory z Dynamic Light Assist „widzą” pojazdy zbliżające się z przeciwka i tak ustawiają światła, aby nie oślepiać. Adaptacyjna kompensacja wychyleń jako element udoskonalonego zawieszenia pneumatycznego gwarantuje, że Touareg tak jak sportowy samochód osobowy będzie podążał obranym torem. Gdy sytuacja stanie się niebezpieczna, prawie wszystkie systemy wspomagające kierowcę będą współdziałać by zapobiec wypadkowi.
Proaktywny system ochrony pasażerów
Prewencyjnie działający proaktywny system ochrony pasażerów dostępny jest po raz pierwszy. Istotną cechą tego systemu jest połączenie elementów związanych z bezpieczeństwem aktywnym i pasywnym. Podstawą techniczną są czujniki dynamicznych systemów sterujących (na przykład wspomagania hamowania i ESP). Pomagają one odpowiednio wcześnie zidentyfikować krytyczne sytuacje niosące ze sobą ryzyko wypadku i złagodzić jego ewentualne skutki.
Ze względu na specyfikę systemu proaktywnej ochrony pasażerów jest ona oferowana tylko w połączeniu z kompletnym pakietem funkcji wspomagania kierowcy. System ten obejmuje automatyczną regulację odległości ACC wraz z systemem obserwacji otoczenia Front Assist, czujniki odległości przy parkowaniu, system ułatwiający utrzymanie pasa ruchu Lane Assist oraz system ułatwiający zmianę pasa Side Assist.
Proaktywna ochrona pasażerów uaktywnia się, gdy tylko spełnione zostanie jedno z kryteriów:
- Awaryjne hamowanie: bardzo szybkie wciśnięcie pedału hamulca, które na ogół jest związane z aktywacją wspomagania układu hamulcowego.
- Hamowanie niebezpieczne: mocne zwiększenie ciśnienia pedału hamulca podczas manewru hamowania, na przykład przy wysokich prędkościach na lodzie lub śniegu względnie przy tak zwanym „aquaplaningu“.
- Niestabilna sytuacja podczas jazdy: na przykład znaczna podsterowność lub nadsterowność Touarega z ingerencją ESP.
Przy podwyższonej dynamice poprzecznej okna i panoramiczny rozsuwany dach zostaną prawie całkowicie zamknięte. Zamknięcie okien zwiększa skuteczność działania poduszek bocznych i chroniących głowy (ewentualne rozwinięcie się poduszek jest w tym przypadku inicjowane przez seryjne czujniki rollover).
Zgodnie z integralną koncepcją bezpieczeństwa proaktywny system ochrony pasażerów jest połączony w jeden układ z czujnikami otoczenia automatycznej regulacji odległości ACC. W oparciu o czujniki radarowe i kamery, które obserwują przestrzeń wokół samochodu, kierowca jest ostrzegany przed grożącym najechaniem na przeszkodę, a ingerencja systemu w układ hamulcowy pomaga kierowcy zahamować (Front Assist).
Area View
Area View jest zastosowanym po raz pierwszy w Volkswagenie systemem obserwującym otoczenie. Cztery kamery (w pokrywie bagażnika, w lusterkach zewnętrznych i w osłonie chłodnicy) rejestrują sytuację wokół samochodu i przesyłają obraz na centralny ekran dotykowy w konsoli środkowej.
Na ekranie podzielonym na pola może być wyświetlanych jednocześnie kilka obrazów. Moduł sterowania z czterech pojedynczych obrazów kamer tworzy wysokiej jakości obraz ogólny otoczenia z perspektywy wirtualnej kamery umieszczonej nad samochodem.
W zależności od ustawionego widoku wyświetlane są statyczne lub dynamiczne linie pomocnicze. Linie te pozwalają na lepszą ocenę odległości, opisują możliwą drogę jazdy na podstawie kąta skrętu kół lub pokazują zalecenia dla manewrów.
W terenie przednia i boczne kamery Area View transmitują obraz otoczenia bezpośrednio przed i obok samochodu. Dzięki trybowi „Obraz przyczepy” możliwe jest dodatkowo przedstawienie kierunku ruchu przyczepy w zależności od wychylenia kierownicy.
Kolejnym przykładem możliwości Area View jest opcja przedstawiania „ruchu poprzecznego“. Funkcja ta pozwala na uzyskanie nowego wymiaru bezpieczeństwa. Kierowca dzięki Area View może po raz pierwszy zobaczyć to, co znajduje się pod kątem 90 stopni od przedniego i tylnego skrajnego punktu Touarega, czyli jakby „za rogiem“. Dotychczas by to zobaczyć, musiał wysunąć przód lub tył samochodu zza przeszkody, co nie zawsze było bezpieczne. Teraz obraz „zza rogu“ przesyłają mu kamery przednie i tylne z szerokokątną optyką.
Automatyczna regulacja odległości ACC
Automatyczna regulacja odległości ACC (Adaptive Cruise Control) samoczynnie reguluje odstęp od jadących z przodu pojazdów. Jest to tempomat, który nie tylko automatycznie przyspiesza, lecz również zwalnia. W razie potrzeby nawet zatrzymuje samochód. Przestrzeń przed autem jest obserwowana przez dwa czujniki radarowe. Ten podwójny system radarowy ma zasięg 200 metrów i kąt rozwarcia 40 stopni.
Po raz pierwszy w Volkswagenie, ACC w nowym Touaregu jest połączony nie tylko z systemem obserwacji otoczenia Front Assist, lecz z całym zestawem innych systemów. Należy do nich nowa funkcja stop&go (automatyczne ruszanie/ hamowanie np. w korkach), automatyczne awaryjne hamowanie (ANB) i również nowy, proaktywny system ochrony pasażerów (naprężenie pasów kierowcy i pasażera silniczkami elektrycznymi, zamknięcie okien i rozsuwanego dachu przed ewentualną niebezpieczną sytuacją).
O dodatkowy komfort i bezpieczeństwo dba w tym przypadku zespół 27 modułów sterowania analizujący 1.690 sygnałów. Ponadto nowa generacja ACC uwzględnia dane dotyczące trasy pochodzące z systemu nawigacji oraz informacje przedniej kamery (rozpoznawania pasa ruchu) i włącza je do swojej regulacji odległości.
Ze względu na dużą objętość danych Volkswagen zastosował w nowym Touaregu tak zwaną magistralę FlexRay, która pozwala na uzyskanie kompleksowego połączenia poszczególnych systemów. Prędkość transmisji danych FlexRay wynosi 10 Mb/s, podczas gdy konwencjonalna magistrala CAN uzyskiwała prędkość 500 kb/s, czyli jedną dwudziestą prędkości FlexRay.
Przy niczym niezakłóconej jeździe ACC pozwala teoretycznie na przyspieszenie do 250 km/h. Jeżeli na pasie ruchu znajduje się wolniejszy pojazd, system automatycznie przyhamuje, aby zachować zalecaną przez przepisy odległość bezpieczną. Kierowca może ustawić tę odległość w czterech stopniach i wybrać jeden z trzech programów jazdy (Standard / Comfort / Dynamic).
W przypadku gdy na autostradzie kierowca włączy kierunkowskaz, system rozpozna to i poprawi dynamikę uwzględniając poruszające się z tyłu pojazdy. Jeżeli jadący z przodu samochód zwolni i zatrzyma się, Touareg również przyhamuje i zatrzyma się za nim.
Jeśli w ciągu trzech sekund samochód przed Touaregiem ruszy, ACC automatycznie ruszy za nim (stop&go). W przypadku, gdy postój jest dłuższy, kierowca wciskając przycisk „Resume“ na kierownicy może otworzyć okienko czasowe 15 sekund, w którym samochód będzie automatycznie podążał za znajdującym się przed nim pojazdem. Funkcja ta doskonale sprawdza się podczas jazdy w korkach, znacznie zwiększa komfort i sprawia, że ACC jest atrakcyjnym rozwiązaniem także w ruchu miejskim.
Front Assist
Front Assist, jako system obserwacji otoczenia włączony w ACC, pozwala uniknąć najechania na przeszkodę. Jeszcze zanim sytuacja stanie się na prawdę niebezpieczna, zainicjowane zostaną odpowiednie kroki zwiększające bezpieczeństwo. Na przykład zwiększone zostanie ciśnienie w układzie hamulcowym i hydrauliczne wspomaganie hamulców zostanie wstępnie przygotowane do działania.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia kierowca zostanie ostrzeżony sygnałami optycznymi i akustycznymi oraz krótkim szarpnięciem hamulców. Jeżeli w tym momencie kierowca przyhamuje, Touareg wygeneruje automatycznie takie ciśnienie hamowania, które jest niezbędne do uniknięcia kolizji.
W optymalnych warunkach możliwe będzie uniknięcie wypadku. Jeśli kierowca zdecyduje się na ominięcie przeszkody, dynamika jazdy zostanie podwyższona przez bardziej sztywne dostrojenie amortyzatorów (w samochodach z zawieszeniem pneumatycznym).
Jeżeli jednak kierowca nie zareaguje, po ostrzegawczym szarpnięciu nastąpi automatyczne przyhamowanie z siłą 3 m/s2 przez okres równy czasowi reakcji kierowcy. Jeśli kierowca nadal pozostanie bierny, siła hamowania podwyższy się do 5 m/s2. W przypadku, gdy kolizja jest nieunikniona, funkcja awaryjnego hamowania redukuje jej skutki. Poza tym włączone zostaną automatycznie światła awaryjne.
Lane Assist
System ułatwiający utrzymanie pasa ruchu Lane Assist również współpracuje z kamerą. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że samochód bez kierunkowskazu opuści pas ruchu, system ostrzega kierowcę wibracjami w kierownicy i wizualną prezentacją na komputerze pokładowym zidentyfikowanych i przejechanych linii. System składa się z kamery między podsufitką a wewnętrznym lusterkiem i silnika w kierownicy wywołującego wibracje.
Kamera rozpoznaje widoczne oznaczenia pasa (wystarczy linia z jednej strony) i przy użyciu specjalnego algorytmu z uwzględnieniem danych związanych z dynamiką jazdy ocenia niebezpieczeństwo zjechania z toru ruchu. Po włączeniu, Lane Assist aktywuje się przy prędkości powyżej 65 km/h. Zmniejszenie prędkości poniżej 60 km/h powoduje wyłączenie systemu.
Side Assist
Dwa czujniki radarowe 24 GHz z tyłu Touarega obserwują zbliżające się od tyłu pojazdy. Kierowca jest informowany diodami w lusterkach zewnętrznych, gdy tylko pojazdy znajdą się w martwym polu (Blind Spot Detection) lub będą nadjeżdżały z tyłu z bardzo dużą prędkością (Lane Change Assist).
Jeżeli na etapie „informacyjnym“ włączony zostanie kierunkowskaz, co świadczy o zamiarze zmiany pasa ruchu, a tym samym zwiększeniu ryzyka wypadku, diody w lusterku zewnętrznym zaświecą się intensywniej ostrzegając kierowcę przed niebezpieczeństwem.
Jeżeli Touareg posiada poza Side Assist, lecz również ACC, funkcja automatycznej regulacji odległości ulegnie rozszerzeniu przez połączenie danych z obu systemów. System ACC połączony z Side Assist sprawdzi, czy na przykład przyspieszenie może pozwolić na uniknięcie uderzenia w tył samochodu, o ile przestrzeń przed Touaregiem będzie wolna od innych pojazdów czy przeszkód.
Bi-ksenon z Dynamic Light Assist
Jako światową nowość Volkswagen oferuje w Touaregu reflektory bi-ksenonowe ze stale włączonymi światłami drogowymi: Dynamic Light Assist. W połączeniu z wbudowaną za przednią szybą kamerą moduły świateł drogowych w reflektorach bi-ksenonowych pozostają stale aktywne, lecz z wyprzedzeniem zostają przesłonięte w tych obszarach, w których system stwierdzi ewentualną możliwość oślepienia innych użytkowników ruchu. Kierowca będzie miał zatem do dyspozycji więcej światła co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Funkcja ta jest realizowana przez dodatkową przesłonę między reflektorem z palnikiem ksenonowym a soczewką. W połączeniu z inteligentnym, odchylającym się na boki modułem (przy funkcji doświetlania zakrętów) oraz indywidualnym sterowaniem prawym i lewym reflektorem ta dodatkowa geometria przesłony pozwala na zamaskowanie źródła światła tylko w tych obszarach, które mogłyby powodować oślepianie.
Zalety tej funkcji zauważalne są przy prędkości powyżej 65 km/h. Za pomocą kamery moduł sterowania doświetlaniem zakrętów rozpoznaje jadący z przodu pojazd i przesuwa stożek światła do granicy jego tyłu lub nawet z boku pojazdu, bez oślepiania kierowcy. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu przez Dynamic Light Assist jest porównywalna z odczuciami kierowców, gdy przed laty wprowadzone zostały światła ksenonowe
Wyposażenie seryjne i dodatkowe
Touareg jest SUV-em klasy wyższej. Odpowiednio bogate jest również wyposażenie seryjne wszystkich wersji. Linii wyposażenia takich, jak w innych seriach Volkswagenów nie ma, zróżnicowanie uzależnione jest od wariantu silnika.
Touareg V6 FSI i V6 TDI
Już wersje Touarega V6 FSI i V6 TDI dysponują ponadprzeciętnie bogatym wyposażeniem seryjnym. Bezpieczeństwo czynne jest zwiększone przez elektroniczny program kontroli stabilności toru jazdy ESP wraz z funkcją stabilizacji zestawu samochód + przyczepa, ABS plus, ASR i cztery elektroniczne blokady mechanizmu różnicowego (EDS), układ ułatwiający ruszanie pod górę i zjeżdżanie z góry oraz elektroniczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold.
Bezpieczeństwo bierne jest wspierane seryjnie między innymi przez zestaw poduszek powietrznych, zagłówki zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa, zaczepy Isofix do fotelików dziecięcych, reflektory przeciwmgielne ze statycznym doświetlaniem zakrętów, światła do jazdy w dzień, automatycznie włączane światła awaryjne przy hamowaniu z pełną siłą, automatyczna blokada drzwi po ruszeniu (z możliwością wyłączenia) oraz światła ostrzegawcze we wszystkich drzwiach i pokrywie bagażnika.
Fabrycznie montowane są ponadto rozwiązania poprawiające komfort, takie jak automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne, elektrycznie składane i regulowane lusterka zewnętrzne, czujnik deszczu, skórzana kierownica wielofunkcyjna z układem regulacji prędkości (GRA), środkowe podłokietniki z przodu i z tyłu, cztery gniazda 12 V, elektrycznie otwierane i zamykane okna, osłona przestrzeni bagażnika z automatycznym otwieraniem, 2-strefowa automatyczna klimatyzacja (indywidualna regulacja dla prawej i lewej strony), modularna tylna kanapa (przesuwana do przodu i do tyłu, dzielona w stosunku 40:60), komputer pokładowy oraz radio RCD 550 ze sterowaniem za pomocą ekranu dotykowego i z wbudowaną zmieniarką na 6 płyt CD oraz ośmioma głośnikami.
Seryjny jest również Servotronic (z regulacją zależną od prędkości jazdy), 17-calowe koła ze stopu metali lekkich (Sonora z siedmioma poprzeczkami) i oponami 235, system Start-Stop i system rekuperacji, a także oświetlenie wewnętrznych klamek w drzwiach.
Touareg Hybrid i V8 TDI
Touareg Hybrid i Touareg V8 TDI posiadają jeszcze bardziej ekskluzywne wyposażenie zewnętrzne i wewnętrzne. Seryjne wyposażenie jest tutaj uzupełnione o autoalarm i przednie zagłówki z regulacją odległości, lepiej chroniące przed odgięciowym urazem odcinka szyjnego kręgosłupa.
Ponadto wnętrze Touarega Hybrid i V8 TDI jest zindywidualizowane takimi elementami jak szlachetna, skórzana tapicerka (deseń Cricket) z komfortowymi siedzeniami wraz z elektryczną regulacją w 6 płaszczyznach dla przednich foteli, nakładkami na pedały o wyglądzie stali nierdzewnej, oświetleniem przestrzeni wokół nóg, komputerem pokładowym z dużym, kolorowym wyświetlaczem, szufladami pod przednimi fotelami, wstawkami ozdobnymi z drewna orzechowego i listwami w progach z aplikacjami ze stali nierdzewnej.
Na zewnątrz do zakresu wyposażenia należy seryjnie między innymi pakiet Chrom (ramy bocznych okien, dolny wlot powietrza chłodzącego, krawędź bagażnika, stopień, listwy ozdobne w progach i końcówki rur wydechowych pokryte chromem), bi-ksenonowe reflektory z dynamicznym doświetlaniem zakrętów i regulacją zasięgu świateł w zależności od prędkości, diodowe światła do jazdy w dzień, funkcja świateł Coming-home i Leaving-home, samoczynnie przyciemniane lusterko zewnętrzne po stronie kierowcy, elektrycznie otwierana i zamykana pokrywa bagażnika oraz system zamykania i uruchamiania silnika Keyless Access.
Touareg Hybrid i V8 TDI ponadto opuszczają fabrykę na 18-calowych kołach ze stopu metali lekkich i oponach 255. W V8 TDI są to obręcze typu Tacora (dziesięć ramion), w przypadku wersji Hybrid zastosowano specjalnie dla niej opracowane obręcze Yukon z pięcioma podwójnymi poprzeczkami. Wizualnie wariant hybrydowy można poznać po logo Hybrid na bocznych chromowanych listwach, na przedniej i tylnej części nadwozia oraz we wnętrzu, na konsoli środkowej.
Wyposażenie dodatkowe
Wiele elementów należących do wyposażenia seryjnego Touarega Hybrid i Touarega V8 TDI można zamówić jako opcję do Touarega V6 FSI i V6 TDI. Kolejne elementy wyposażenia dodatkowego to uchylny hak, czarny lub srebrny reling dachowy, różne pakiety stylistyczne, pakiet systemów wspomagania kierowcy (m.in. ACC, Lane Assist, Side Assist i systemy proaktywnej ochrony pasażerów), kamera wsteczna (Rear Assist), Area View, pneumatyczne zawieszenie, 4-strefowa automatyczna klimatyzacja z trybem pośredniego nawiewu i oddzielną regulacją temperatury w tylnej części kabiny pasażerskiej, wstawki dekoracyjne ze szlachetnego drewna (m.in. Vavona), różne tapicerki skórzane, system radia z nawigacją RNS 850, system nagłośnieniowy Dynaudio Confidence, różne koła ze stopu metali lekkich w rozmiarach od 17 do 20 cali i naturalnie panoramiczny rozsuwany dach.
Po raz pierwszy dla Touarega dostępne będą elementy wyposażenia wprowadzone pod nową nazwą Exclusive przez Volkswagen Individual. Do tych opcjonalnych elementów należą 19-calowe koła ze stopu metali lekkich (typ Girona), wstawki dekoracyjne z drewna (Olivesche) i skórzana tapicerka (Nappa) w dwóch kombinacjach kolorystycznych Dark Burgundy/czarny Titan lub beżowy Pepper/czarny Titan.
źródło: Volkswagen; video: MotoTUBE
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
1
Komentarze do:
Volkswagen Touareg 2010 debiutuje w Polsce - prezentacja modelu
Podobne: Volkswagen Touareg 2010 debiutuje w Polsce - prezentacja modelu
Volkswagen Touareg R - nadchodzi sportowy SUV z napędem hybrydowym »
Volkswagen Touareg One Million - specjalna wersja z okazji sprzedania miliona egzemplarzy »
Volkswagen Touareg V8 TDI będzie ostatnim modelem marki z dieslem V8 »
VW Touareg - krewniak Lamborghini i Bentleya - pierwsza jazda »
Podobne galerie: Volkswagen Touareg 2010 debiutuje w Polsce - prezentacja modelu
Volkswagen T-Roc R - rzut okiem na sportowego SUVa »
Volkswagen Atlas - niemiecki SUV w czerni »
Volkswagen Touareg - najnowsza generacja niemieckiego SUVa »
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Jak osiągnąć perfekcyjne wzornictwo natryskowe farbą? Skuteczne metody eliminacji pulsacji cieczy »
Volvo XC90 wzywane do serwisu z powodu wadliwej osłony kurtyn powietrznych »
Gumball 3000 2016 zakończy się w Bukareszcie »
Tapety na pulpit Volkswagen
Newsletter
Galerie zdjęć