Portal V10  »  Warsztat  »  Zasada 3P przy zmianie opon - o co w niej chodzi?

Zasada 3P przy zmianie opon - o co w niej chodzi?

2024-11-24 - R. Zakrzewski     Tagi:

Podczas tegorocznego sezonu na zmianę opon często można usłyszeć o zasadzie 3P. W ten sposób przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego chcą pomóc kierowcom uniknąć nadmiernego zużycia paliwa, jak i samych gum. Warto się zapoznać z tym hasłem właśnie teraz.


Pod hasłem 3P kryją się: solidne opony, profesjonalny serwis oraz odpowiednie ciśnienie. To ostatnie PZPO sugeruje sprawdzać nawet raz w miesiącu. Według badań Moto Data aż 58 proc. kierowców niewystarczająco często sprawdza ciśnienie w oponach. Tymczasem kolejne badania Dekry wskazują, że aż połowa z wypadków spowodowanych przez zły stan techniczny pojazdu wynika właśnie z niedbałości przy kontrolowaniu ciśnienia gum.


Dlaczego ciśnienie jest takie ważne, szczególnie w nadchodzącym sezonie zimowym? Za niskie oznacza, że bieżnik nie przylega właściwie do powierzchni, co zmniejsza przyczepność, a w efekcie pogarsza kontrolę na zakrętach i wydłuża drogę hamowania. Sam bieżnik zużywa się wtedy nadmiernie i nierównomiernie, rośnie również zużycie paliwa. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do rozerwania opony, ale wystarczy ubytek 0,5 bara, by jej żywotność skróciła się nawet o 1/3, a droga hamowania auta ze 100 m wydłużyła o 4 m! Dopompowywanie "na zapas" też nie jest dobre: za wysokie ciśnienie w oponach również prowadzi do tego, że powierzchnia styku bieżnika z podłożem jest mniejsza, i nie tam, gdzie trzeba. 


Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?


W obecnych warunkach jest to bardzo proste, ponieważ kompresory ze wskazaniem znajdują się prawie na każdej stacji paliw - wystarczy podłączyć do niego oponę. Dla uzyskania wiarygodnego wyniku nadal trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie, że ciśnienie sprawdzamy na zimnych oponach. Kontrola po długiej trasie albo intensywnej eksploatacji nie odda prawdziwego obrazu stanu opony.


Gdzie zmieniać opony?


Zasada 3P odpowiada: do profesjonalnego serwisu. PZPO wspólnie z TÜV SÜD wprowadził system ocen zakładów wulkanizacyjnych przeprowadzanych na zasadzie audytów wyposażenia i personelu. Na ich podstawie przyznaje Certyfikat Oponiarski PZPO gwarantujący odpowiednią jakość usług. Szukając warsztatu dla siebie warto zwrócić uwagę na jego obecność.


Jakie mandaty za złe opony?


Polski taryfikator mandatów do kwestii opon podchodzi ogólnikowo i bardziej niż na zapobieganiu kłopotów skupia się na karaniu wtedy, gdy już się problem wydarzy. Policjanci mają możliwość wystawiania mandatów na podstawie:

 

  • Ogólnego przepisu Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia za wykroczenie drogowe (do 5 tys. zł)
  • Art. 97 Kodeksu wykroczeń, który brzmi: "Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie."


Dużo bardziej konkretne przepisy zwłaszcza wobec stosowania zimowych można spotkać w wielu krajach Europy, o czym trzeba pamiętać wybierając się na zimowy wyjazd na narty. Tymczasem przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać najlepsze opony zimowe.




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Zasada 3P przy zmianie opon - o co w niej chodzi?